Ժաննա Անդրեասեան կը ընդունի Հայաստան կը ներկայացնող թենիսիստներ Էլինա Ավանեսեան եւ Ալինա Չարաեւայ։
ՀՀ կրթութեան, գիտութեան, մշակոյթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասեան ընդունած է Հայաստանը միջազգային հարթակներուն ներկայացնող թենիսիստներ Էլինա Ավանեսեան եւ Ալինա Չարաեւան։
Հանդիպման ընթացքին ներկա եղած են նաեւ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Քրիստինա Թաթարեան, Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի նախագահ Վարդան Զաքարեան եւ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցեան։
Ողջունելով հյուրերը՝ Ժաննա Անդրեասեան շնորհաւորած է թենիսիստուհիները եւ կարեւորած նրանց դերը միջազգային մարզական հարթակներուն Հայաստանի ճանաչելիութեան բարձրացման մէջ։ Նա շնորհակալութիւն յայտնած է նաեւ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամին եւ Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիային՝ Հայաստանում սպորտի, մասնաւորաբար՝ թենիսի զարգացմանը ուղղուած աշխատանքի համար։
Ժաննա Անդրեասեան անդրադարձած է Հայաստանի թենիսի տղամարդկանց եւ կանանց հավաքականներու յաջող մրցելոյթներուն՝ ընդգծելով, որ արդիւնքները վկայում են մարզաձեւի զարգացման ներուժի մասին։ Ամռան ընթացքին Ծաղկաձորում անցկացուած Դեւիսի գավաթի եվրոպական գոտու 4-րդ ենթախմբին Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը 4 յաղթանակով զբաղեցուցած է երկրորդ տեղը եւ նվաճած 3-րդ ենթախմբի ուղեգիր, իսկ կանանց հավաքականը դուրս եկած է Բիլի Ջին Քինգի գավաթի 2-րդ ենթախումբ։
«Մեզ համար կարեւոր է ստեղծել անհրաժեշտ ենթակառուցուածքներ եւ հնարաւորութիւններ, որպէսզի աւելի շատ երեխաներ կարողանան զբաղիլ թենիսով։ Հուսով եմ՝ ձեր օրինակը, ինչպէս նաեւ նախարարութեան, հիմնադրամի եւ ֆեդերացիայի համատեղ աշխատանքը կնպաստեն նոր յաջողութիւններու եւ երեխաներու՝ սպորտում աւելի ակտիվ ներգրավման»,- ըսած է Ժաննա Անդրեասեան՝ կարեւորելով փորձառու մարզիկներու անմիջական շփումը երեխաներու եւ պատանի մարզիկներու հետ։
Էլինա Ավանեսեան, որ Հայաստանի դրոշի ներքոյ միջազգային մրցաշարերու հանդէս կու գայ 2024 թվականի օգոստոսէն, շնորհակալութիւն յայտնած է ընդունելութեան համար՝ ընդգծելով, որ հպարտ է Հայաստանը միջազգային հարթակներուն ներկայացնելու հնարաւորութեամբ։ Նրա խօսքով՝ Հայաստանում անցկացուող հանդիպումներուն եւ վարպետութեան դասերուն տարեցտարի աւելի շատ երեխաներ են ներգրավուած, որոնց հետաքրքրութիւնը ու ոգեւորութիւնը իրեն ալ մոտիվացնում են։
Ալինա Չարաեւան ստացած է ՀՀ քաղաքացիութիւն եւ առաջիկայում միջազգային մրցաշարերու հանդէս կ'գայ Հայաստանի դրոշի ներքոյ։ 24-ամեայ մարզուհին WTA վարկանիշային աղիւսակում զբաղեցուցած է 118-րդ հորիզոնականը, իսկ ITF Junior վարկանիշին հասած է 12-րդ տեղին։
Մարզուհին առաջին անգամ է եկած Հայաստան․ նա  ընդգծած է ջերմ ընդունելութիւնը եւ երեխաներու հետ հանդիպումներէն ստացած տպաւորութիւնները. «Այստեղ մարդկանց ջերմութիւնը պարզապես անհնար է բառերով նկարագրել։ Ինծի համար մեծ պատիւ է ներկայացնել Հայաստանը»։
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցեան շնորհակալութիւն յայտնած է ԿԳՄՍ նախարարութեան հետ համագործակցութեան համար՝ նշելով, որ սպորտը հիմնադրամի ռազմավարական ուղղութիւններուն մէկն է։ Ներկայացուած է նաեւ «Տաղանդներու ֆոնդ» ծրագիրը, որի նպատակն է տարբեր ոլորտներու բարձրակարգ մասնագէտներու ներգրավումը։
Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի նախագահ Վարդան Զաքարեան ներկայացուցած է Երեւանում թենիսի ենթակառուցուածքներու զարգացման նոր նախագծի մշակման աշխատանքները։ ԿԳՄՍ նախարարն պատրաստակամութիւն յայտնած է ծանօթանալու նախագծին եւ քննարկելու դրա իրականացման հնարաւորութիւնները։
Կողմերը քննարկած են նաեւ Հայաստանում թենիսի մասսայականացման, միջազգային մարզական հարթակներուն Հայաստանի ներկայութեան ընդլայնման, ինչպէս նաեւ ճանաչուած թենիսիստներու մասնակցութեամբ ցուցադրական հանդիպումներու եւ այլ միջոցառումներու կազմակերպման հնարաւորութիւնները։
Հանդիպման աւարտին մարզուհիները ներկայացուցած են առաջիկա ծրագրերը՝ տեղեկացնելով, որ Հայաստանից մեկնելու են Բրազիլիա, ապա մասնակցելու են Ասիայում, այդ թվում՝ Չինաստանում եւ Կորեայում կայանալիք մրցաշարերին։ Հետագայում նախատեսուած է նաեւ մասնակցութիւն Ավստրալիայի բաց առաջնութեան։
Ժաննա Անդրեասեան յաջողութիւն մաղթած է մարզուհիներին՝ հաւատալով, որ Հայաստանից ստացած դրական էներգիան եւ ջերմութիւնը կուղեկցեն իրենց միջազգային մրցելոյթներուն:

Жанна Андреасян приняла теннисисток, представляющих Армению, Элину Аванесян и Алину Чараеву.
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян приняла теннисисток Элину Аванесян и Алину Чараеву, представляющих Армению на международных площадках.
На встрече также присутствовали заместитель министра КГМС Кристина Татаян, президент Федерации тенниса Армении Вартан Закарян и исполнительный директор фонда развития «Керон» Ванане Аракцян.
Приветствуя гостей, Жанна Андреасян поздравила теннисисток и подчеркнула их роль в повышении узнаваемости Армении на международных спортивных площадках. Она также поблагодарила фонд развития «Керон» и Федерацию тенниса Армении за работу, направленную на развитие спорта, в частности тенниса, в Армении.
Жанна Андреасян отметила успешные выступления мужской и женской сборных Армении по теннису, подчеркнув, что результаты свидетельствуют о потенциале развития этого вида спорта. Летнее выступление мужской сборной Армении в 4-й подгруппе европейской зоны Кубка Дэвиса в Цахкадзоре принесло 4 победы и второе место, а женская сборная вышла во 2-ю подгруппу Кубка Билли Джин Кинг.
«Для нас важно создать необходимые инфраструктуры и возможности, чтобы больше детей могли заниматься теннисом. Надеюсь, ваш пример, а также совместная работа министерства, фонда и федерации будут способствовать новым успехам и более активному вовлечению детей в спорт», - сказала Жанна Андреасян, подчеркивая важность непосредственного общения опытных спортсменов с детьми и юными спортсменами.
Элина Аванесян, выступающая на международных турнирах под флагом Армении с августа 2024 года, поблагодарила за прием, подчеркнув, что гордится возможностью представлять Армению на международных площадках. По ее словам, с каждым годом в проводимых в Армении встречах и мастер-классах участвует все больше детей, интерес и энтузиазм которых также вдохновляют ее.
Алина Чараева получила гражданство Республики Армения и в ближайшее время будет выступать на международных турнирах под флагом Армении. 24-летняя спортсменка занимает 118-е место в рейтинге WTA и достигла 12-го места в рейтинге ITF Junior.
Спортсменка впервые приехала в Армению и отметила теплый прием и впечатления от встреч с детьми: «Теплота людей здесь просто невозможно описать словами. Для меня большая честь представлять Армению».
Исполнительный директор фонда развития «Керон» Ванане Аракцян поблагодарил за сотрудничество с министерством КГМС, отметив, что спорт является одной из стратегических направлений фонда. Также была представлена программа «Фонд талантов», целью которой является привлечение высококвалифицированных специалистов из различных областей.
Президент Федерации тенниса Армении Вартан Закарян представил работу по разработке нового проекта по развитию теннисной инфраструктуры в Ереване. Министр КГМС выразила готовность ознакомиться с проектом и обсудить возможности его реализации.
Стороны также обсудили возможности популяризации тенниса в Армении, расширения присутствия Армении на международных спортивных площадках, а также организации демонстрационных матчей и других мероприятий с участием известных теннисистов.
В завершение встречи спортсменки представили свои ближайшие планы, сообщив, что они уедут из Армении в Бразилию, а затем примут участие в турнирах в Азии, включая Китай и Корею. В дальнейшем также планируется участие в Открытом чемпионате Австралии.
Жанна Андреасян пожелала спортсменкам успехов, выразив надежду, что положительная энергия и теплота, полученные из Армении, будут сопровождать их на международных соревнованиях: