Հաստատուած են 5-12-րդ դասարաններու ամեն մէկ դասագիրքի համար ներդրումային գումարի չափը
ՀՀ կրթութեան, գիտութեան, մշակոյթի եւ սպորտի նախարարի հրամանով հաստատուած է 2026-2027 ուսումնական տարում հանրակրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատութիւնների 5-12-րդ դասարանների ամեն մէկ դասագրքի համար ներդրումային գումարի չափը: Հանկարծութեան նոր չափորոշչի շրջանակում ստեղծուած նոր դասագրքերի վարձակալութեան միջին վճարները նվազած են աւելի քան 60 տոկոսով։
Միաժամանակ  դասագրքերի վարձակալութեան վճարները համարվում են կրթութեան գծով սոցիալական ծախս եւ ենթակա են փոխհատուցման 5-12-րդ դասարաններում (1-4-րդ դասարանների դասագրքերն աշակերտներին տրամադրուած են անվճար):
Փոխհատուցումը կատարվում է ամեն աշակերտի համար տարեկան 3000 դրամի չափով: Փոխհատուցման համար հիմք է ընդունուած ԿԳՄՍ նախարարութեան կողմից հարկային մարմնին տրամադրուած 5-12-րդ դասարանների աշակերտների եւ նրանց ծնողների վերաբերեալ տեղեկութիւնը (անուն, ազգանուն, ՀԾՀ):
Հիշեցնենք՝ ՀՀ պետական եւ ոչ պետական հանրակրթական դպրոցների 1-4-րդ դասարանների սովորողների դասագրքերը տրամադրուած են անվճար՝ համաձայն «Կրթութեան մասին» ՀՀ օրենքի: Նշուած դասարանների դասագրքերի արժէքը հատուցուած է պետական բյուջեի միջոցների հաշուին:
Ազգային փոքրամասնութիւնների սովորողների դասագրքերը եւ բրայլեան տառատեսակով տպագրուող դասագրքերը նաեւ տրամադրուած են անվճար՝ պետական միջոցների հաշուին:

Установлены размеры инвестиционных средств для каждого учебника 5-12 классов.
Приказом министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения утверждена сумма инвестиционного взноса для каждого учебника 5-12 классов учебных заведений, реализующих программы общего образования, на 2026-2027 учебный год. Средние арендные платежи за новые учебники, созданные в рамках нового стандарта, снизились более чем на 60 процентов.
В то же время арендные платежи за учебники считаются социальными расходами в области образования и подлежат компенсации для 5-12 классов (учебники для 1-4 классов предоставляются учащимся бесплатно).
Компенсация осуществляется в размере 3000 драмов на каждого ученика в год. Основанием для компенсации является информация о учениках 5-12 классов и их родителях, предоставленная Министерством образования, науки, культуры и спорта налоговым органам (имя, фамилия, ИНН).
Напоминаем, что учебники для учащихся 1-4 классов государственных и частных общеобразовательных школ предоставляются бесплатно в соответствии с Законом Республики Армения «Об образовании». Стоимость указанных учебников возмещается за счет средств государственного бюджета.
Учебники для учащихся национальных меньшинств и учебники, печатаемые шрифтом Брайля, также предоставляются бесплатно за счет государственных средств.