ՀՀ ԱԺ-Ն ԸՆԴՈՒՆԵՑ «ՀՀ ԵՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՅՑ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ ՍՈՒՐԲ<br /> ԵԿԵՂԵՑՈՒ ՅԱՐԱԲԵՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԷՆՔԸ<br />
ՀՀ ԱԺ-Ն ԸՆԴՈՒՆԵՑ «ՀՀ ԵՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՅՑ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ ՍՈՒՐԲ
ԵԿԵՂԵՑՈՒ ՅԱՐԱԲԵՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԷՆՔԸ
• 22-02-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՈՒԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Փետրուարի 22-ի արտահերթ նիստում ՀՀ Ազգային Ժողովը 3-րդ ընթերցմամբ եւ ամբողջութեամբ ընդունեց «ՀՀ Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու յարաբերութիւնների մասին» ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսեանի հեղինակած օրինագիծը: Ըստ այդմ, ՀՀ-ն ճանաչում է Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին որպէս ազգային եկեղեցի` Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածին կենտրոնով, Մեծի Տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսութեան, Երուսաղեմի եւ Կոնստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքութիւնների նուիրապետական աթոռներով, եւ նրա բացառիկ առաքելութիւնը հայ ժողովրդի հոգեւոր կեանքում, նրա ազգային մշակոյթի զարգացման եւ ազգային ինքնութեան պահպանման գործում: Նախագծով, մասնաւորապէս, ամրագրւում է Եկեղեցու դերակատարութիւնը կրթական ոլորտում, նաեւ վերջինի բարեխնամ գործունէութեանը վերաբերող դրոյթներ: Այն նաեւ ամրագրում է, որ ՀՀ-ն ճանաչում է կառավարութեան եւ եկեղեցու միջեւ ստորագրուած համաձայնագրով սահմանուած կարգին համապատասխան եկեղեցու կողմից կանոնական ծեսով իրագործուած ամուսնութիւններն ու հռչակած ամուսնալուծությունները: Եկեղեցին իրաւունք ունի ստանալ նուիրատւութիւններ եւ ընծաներ, որոնք ազատ են հարկումից: Հարկումից ազատ են նաեւ ծիսական նշանակութեան առարկաների ու պարագաների արտադրութիւնն ու իրացումը: Նախագծով նաեւ ամրագրւում է, որ ՀՀ-ն ճանաչում է եկեղեցական խոստովանութեան գաղտնիութիւնը: Որպէս վկայ չի կարող հարցաքննուել եկեղեցու հոգեւորական խոստովանահայրը գործի այն հանգամանքների մասին, որոնք նրան յայտնի են դարձել խոստովանութեան ժամանակ:

НС РА ПРИНЯЛО ЗАКОН "О ВЗАИМООТНОШЕНИЯХ АРМЯНСКОЙ<br /> АПОСТОЛЬСКОЙ СВЯТОЙ ЦЕРКВИ И РА"<br /> АПОСТОЛЬСКОЙ СВЯТОЙ ЦЕРКВИ И РА"
НС РА ПРИНЯЛО ЗАКОН "О ВЗАИМООТНОШЕНИЯХ АРМЯНСКОЙ
АПОСТОЛЬСКОЙ СВЯТОЙ ЦЕРКВИ И РА"
• 22-02-2007 20:00:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 22 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. На внеочередном заседании 22 февраля в 3-м чтении и полностью был принят законопроект "О взаимоотношениях РА и Армянской Апостольской Святой церкви, представленный председателем НС Тиграном Торосяном. В соответствии с этим, РА признают Армянскую Апостольскую Святую церковь как национальную церковь с центром в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, с резиденциями в Католикосате Великого Дома Киликийского, Армянских Патриархиях Иерусалима и Константинополя, и ее исключительную миссию в духовной жизни армянского народа, развития его духовной культуры и в деле сохранения его национальной самобытности. По законопроекту, в частности, закрепляется роль церкви в образовательной сфере, а также положения, касающиеся благотворительной деятельности последней. Он закрепляет также, что РА признает по подписанному между правительством и церковью соглашению браки и разводы, провозглашенные церковью в соответствии с церковным обрядом. Церковь имеет право получать пожертвования и подарки, которые не облагаются налогом. Свободны от налога также производство и реализация предметов и аксессуаров культового назначения. Законопроект закрепляет также, что РА признает также тайну церковной исповеди. В качестве свидетеля не может быть допрошен также духовный исповедник о тех обстоятельствах дела, которые стали ему известны во время исповеди.