Ստորագրուեց փոխըմբռնման յուշագիր «Հայկական եւ թուրքական տուրիստական ընկերութիւնների ասոցիացիայի» հիմնադրման վերաբերեալ
• 22-07-2011 14:57:44   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
Հայաստանի գործարար ոլորտի ներկայացուցիչները յուլիսի 22-ին հանդիպեցին Թուրքիայից` հիմնականում Վանից, ժամանած աւելի քան 30 գործարարների հետ, ովքեր աշխատում են տուրիզմի, տրանսպորտի, թեթեւ արդիւնաբերութեան, շինարարութեան, կահոյքագործութեան, ոսկերչութեան եւ առեւտրի ոլորտներում: Հանդիպումը կազմակերպել էր Հայաստանի արդիւնաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միութիւնը՝ «Աջակցութիւն Հայաստան-թուրքիայ յարաբերութիւնների բարելաւմանը» ծրագրի շրջանակներում։ Միջոցառման մասնակիցներին ողջոյնի խօսքով դիմեցին Հայաստանի արդիւնաբերողների եւ գործարարների միութեան նախագահ Արսէն Ղազարեանը եւ Վանի Առեւտրա-արդիւնաբերական պալատի խորհրդի անդամ Աբդուլահ Թունչդեմիրը: Հանդիպման ժամանակ Հայաստանի եւ Թուրքիայի տարբեր զբօսաշրջային ընկերութիւնների միջեւ ստորագրուեց «Հայկական եւ թուրքական տուրիստական ընկերութիւնների ասոցիացիայի» հիմնադրման վերաբերեալ փոխըմբռնման յուշագիր: Ասոցիացիայի հիմնական նպատակներն են համակարգել զբօսաշրջութեան բնագաւառում հայ եւ թուրք անդամ կազմակերպութիւնների գործունէութիւնը, խթանել Հայաստանում եւ Թուրքիայում երկկողմ եւ միջազգային զբօսաշրջութիւնը եւ այլն: Ասոցիացիային կարող են անդամագրուել երկու երկրների զբօսաշրջութեան զարգացմամբ հետաքրքրուած բոլոր զբօսաշրջային ընկերութիւնները: «Աջակցութիւն Հայաստան-թուրքիայ յարաբերութիւնների բարելաւմանը» ծրագիրն իրականացւում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալութեան օժանդակութեամբ:

The memorandum of understanding on the establishment of “The association of Armenian and Turkish travel agencies” is signed
• 22-07-2011 14:57:44   | Armenia  |  Economy
On July 22, the meeting of Armenian and Turkish businessmen who work in the fields of tourism, transport, small industry, construction, jewelry and trade took place. The meeting was organized by the Union of Armenian Manufacturers and Businessmen within the framework of "Assistance to the Improvement of Armenia-Turkey Relations" program. The head of the Union of Armenian Manufacturers and Businessmen Arsen Ghazaryan and the member of the board of Van’s trade-industrial chamber Abdullah Tunchdemir welcomed the participants. During the meeting the memorandum of understanding on the establishment of “The association of Armenian and Turkish travel agencies” was signed between different travel agencies of Armenia and Turkey. "Assistance to the Improvement of Armenia-Turkey Relations" program is carried out with the support of U.S Agency for International Development.