Ֆուադ Ախունդովի հայտարարությունը ՀՀ դեմ ուղղված անթաքույց տարածքային ոտնձգության փորձ է. Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիա
• 18-05-2012 17:21:47   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի նախագահ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Քոթանջյանը հրապարակել է Ասոցիացիայի Խորհրդի հետեւյալ հայտարարությունը. «2012 թ. մայիսի 11-ին` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների Բաքու կատարած վերջին այցելության օրը, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական հարցերի սեկտորի վարիչ Ֆուադ Ախունդովը հանդես է եկել մի հայտարարությամբ, որում նշել է, որ ներկայիս Հայաստանը ստեղծվել է Ադրբեջանի պատմական տարածքների վրա, եւ Հայաստանի իշխանություններին մեղադրել է Հայաստանի տարածքում գտնվող «ադրբեջանական պատմամշակութային, հոգեւոր ու ճարտարապետական ժառանգության նմուշների» ոչնչացման մեջ: Ադրբեջանցի պաշտոնյան նաեւ շեշտել է, որ պատմական փաստերը, հին աղբյուրները եւ աշխարհագրական քարտեզները ապացուցում են, որ Կովկասում Հայաստան պետություն երբեք գոյություն չի ունեցել: Ներկայիս ադրբեջանական վարչակազմը շարունակում է Ադրբեջանի նախկին ղեկավարության` պատմական փաստերի խեղաթյուրման քաղաքականությունը, որը հենված է ակնհայտորեն հակագիտական մոտեցումների վրա: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանում տիրող վարչակարգը բռնակալական բնույթի է, Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան համոզված է, որ Ախունդովի հայտարարությունը արվել է Ադրբեջանի նախագահի իմացությամբ: Ուստի Ասոցիացիան այդ հայտարարությունը գնահատում է որպես Հայաստանի Հանրապետության դեմ ուղղված անթաքույց տարածքային ոտնձգության փորձ եւ Ադրբեջանի իշխանությունների կանխամտածված սադրանք` ուղղված Մինսկի խմբի վարկաբեկմանը եւ տարածաշրջանում հաստատված կայունության խաթարմանը: Նման հայտարարությունները խափանում են հակամարտության կողմերի միջեւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորման ուղղությամբ միջազգային հանրության գործադրվող ջանքերը, նախադրյալներ են ստեղծում հարեւանների նկատմամբ նոր ագրեսիայի արդարացման համար, հերթական անգամ հարցականի տակ են դնում Ադրբեջանի իշխանությունների ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումը եւ ցուցադրում բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի իշխանությունների որդեգրած ոչ կառուցողական դիրքորոշումը»:

Заявление Фуада Ахундова - откровенное посягательство на территорию Республики Армения: Ассоциации политической науки Армении
• 18-05-2012 17:21:47   | Армения  |  Политика
Президент Ассоциации политической науки Армении, доктор политических наук Гайк Котанджян распространил следующее заявление Совета Ассоциации: "11 мая 2012 года, в день последнего визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Баку, заведующий сектором по общественно-политическим вопросам администрации президента Азербайджана Фуад Ахундов выступил с заявлением, в котором отметил, что нынешняя Армения создана на исторических землях Азербайджана, и обвинил власти Армении в уничтожении находящихся на территории Армении образцов «азербайджанского культурно-исторического, духовного и архитектурного наследия». Азербайджанский чиновник также подчеркнул, что исторические факты, древние источники и географические карты свидетельствуют, что такого государства, как Армения, на Кавказе никогда не существовало. Нынешняя азербайджанская администрация продолжает политику прежнего руководства Азербайджана по фальсификации исторических фактов, опирающуюся на очевидно антинаучные подходы. Поскольку в Азербайджане режим носит авторитарный характер, Ассоциация политической науки Армении убеждена в том, что заявление Ахундова было сделано с ведома президента Азербайджана. Исходя из этого, Ассоциация данное заявление оценивает как откровенное посягательство на территорию Республики Армения и спланированную провокацию властей Азербайджана в целях дискредитации Минской группы и дестабилизации обстановки в регионе. Подобное заявление сводит на нет усилия международного сообщества по формированию атмосферы доверия между сторонами конфликта, создает предпосылки для оправдания новой агрессии против соседей, в очередной раз ставит под вопрос выполнение властями Азербайджана взятых на себя международных обязательств и демонстрирует неконструктивность позиции властей Азербайджана в переговорном процессе".