Ֆուադ Ախունդովի հայտարարությունը ՀՀ դեմ ուղղված անթաքույց տարածքային ոտնձգության փորձ է. Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիա
• 18-05-2012 17:21:47   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի նախագահ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Քոթանջյանը հրապարակել է Ասոցիացիայի Խորհրդի հետեւյալ հայտարարությունը. «2012 թ. մայիսի 11-ին` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների Բաքու կատարած վերջին այցելության օրը, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական հարցերի սեկտորի վարիչ Ֆուադ Ախունդովը հանդես է եկել մի հայտարարությամբ, որում նշել է, որ ներկայիս Հայաստանը ստեղծվել է Ադրբեջանի պատմական տարածքների վրա, եւ Հայաստանի իշխանություններին մեղադրել է Հայաստանի տարածքում գտնվող «ադրբեջանական պատմամշակութային, հոգեւոր ու ճարտարապետական ժառանգության նմուշների» ոչնչացման մեջ: Ադրբեջանցի պաշտոնյան նաեւ շեշտել է, որ պատմական փաստերը, հին աղբյուրները եւ աշխարհագրական քարտեզները ապացուցում են, որ Կովկասում Հայաստան պետություն երբեք գոյություն չի ունեցել: Ներկայիս ադրբեջանական վարչակազմը շարունակում է Ադրբեջանի նախկին ղեկավարության` պատմական փաստերի խեղաթյուրման քաղաքականությունը, որը հենված է ակնհայտորեն հակագիտական մոտեցումների վրա: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանում տիրող վարչակարգը բռնակալական բնույթի է, Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան համոզված է, որ Ախունդովի հայտարարությունը արվել է Ադրբեջանի նախագահի իմացությամբ: Ուստի Ասոցիացիան այդ հայտարարությունը գնահատում է որպես Հայաստանի Հանրապետության դեմ ուղղված անթաքույց տարածքային ոտնձգության փորձ եւ Ադրբեջանի իշխանությունների կանխամտածված սադրանք` ուղղված Մինսկի խմբի վարկաբեկմանը եւ տարածաշրջանում հաստատված կայունության խաթարմանը: Նման հայտարարությունները խափանում են հակամարտության կողմերի միջեւ վստահության մթնոլորտի ձեւավորման ուղղությամբ միջազգային հանրության գործադրվող ջանքերը, նախադրյալներ են ստեղծում հարեւանների նկատմամբ նոր ագրեսիայի արդարացման համար, հերթական անգամ հարցականի տակ են դնում Ադրբեջանի իշխանությունների ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարումը եւ ցուցադրում բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի իշխանությունների որդեգրած ոչ կառուցողական դիրքորոշումը»:

Fuad Akhundov's statement is an evident attempt of territorial claim against the Republic of Armenia: Political Science Association of Armenia
• 18-05-2012 17:21:47   | Armenia  |  Politics
Chairman of the Political Science Association of Armenia, Doctor of Political Science Hayk Kotanjian published the Association Council’s following Statement: "On May 11, 2012, on the OSCE Minsk Group co-chairs’ recent visit to Baku, the Head of Political and Public Affairs sector of Azerbaijani President’s Administration Fuad Akhundov made a statement in which he noted that today’s Armenia was created in the historical lands of Azerbaijan and accused the Armenian authorities of destroying “the samples of Azerbaijani cultural, religious and architectural heritage” in the territory of Armenia. The Azerbaijani official also emphasized that the historical facts, ancient sources and geographical maps proved that the state of Armenia has never existed in the Caucasus. The current Azerbaijani administration continues the former Azerbaijani Government’s policy of historical facts distortion that is obviously based on anti-scientific approaches. Taking into account the fact that the regime in Azerbaijan is tyrannical, Political Science Association of Armenia is convinced that Akhundov’s statement was made with the knowledge of the Azerbaijani President. Thus, the Association qualifies this announcement as an evident attempt of territorial claim against the Republic of Armenia and a deliberate provocation of the Azerbaijani authorities aimed at discrediting the OSCE Minsk Group and destabilizing the region. Such statements undermine the efforts of the international community to form an atmosphere of trust between the parties to the conflict, create prerequisites for justifying a new aggression against neighbors, once again put into question the implementation of Azerbaijani government’s international obligations, and display the non-constructive position adopted by the Azerbaijani authorities in the negotiation process".