Բիզնես-նորարարությունների վերաբերյալ դասախոսություն՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հրավերով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հանդիպել էր համալսարանի ուսանողների հետ և հանդես եկել բիզնես-նորարարությունների վերաբերյալ դասախոսությամբ:
Ռալֆ Յիրիկյանի ինտերակտիվ դասախոսության հիմքում ընկերության իրականացրած նորարարական նախագծերն էին: Յիրիկյանն իր դասախոսության ընթացքում անդրադարձավ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մարքեթինգի մասնագետների մշակած և հաջողությամբ իրականացված նորարարական նախագծերին:
Դասախոսության ընթացքում Ռալֆ Յիրիկյանը նաև խոսեց ստեղծագործական մտածողությունը խթանող այնպիսի գործոններից, ինչպիսիք են արտադրողականության մշակույթը և սոցիալական ինստիտուտների դերը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի տնօրենը ներկայացրեց  ընկերության ղեկավարման ընթացքում կուտակված փորձն ու կարևոր դիտարկումներ այն մասին, թե ինչպես ընկերությանը հաջողվեց դառնալ հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատարը, անըդմեջ պահպանել իր նվաճած դիրքերն ու արձանագրել նոր հաջողություններ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը դարձել է ինովացիոն մենեջմենտի ոլորտի առաջատարը՝ իր որդեգրած կորպորատիվ մշակույթը տարածելով տնտեսական դաշտում՝ ուսանողությանը հասանելի դարձնելով տարիների ընթացքում ընկերության կուտակած հարուստ փորձը: Կառավարման մշակույթը կարևոր է թե՛ երկարաժամկետ զարգացման, և թե՛ առանձին ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի արդյունավետության տեսակետից:
Ռալֆ Յիրիկյանն անդրադարձավ գործարար էթիկայից բխող առանցքային քայլերին, որոնք անհրաժեշտ են արդյունավետ տնտեսական գործունեություն իրականացնելու համար: Յիրիկյանը ներկայացրեց ընկերության առանցքային արժեքները, ինչպես նաև խոսեց նորարարությունների դինամիկայի և աշխատանքում պատասխանատվության մասին:
«Ներառական մտածողության վրա հիմնված առողջ աշխատանքային միջավայրը, բարոյական նորմերով առաջնորդվելու պատրաստակամությունը, սահմանված նպատակներին հասնելու պատրաստակամությունը նորարարության անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայմաններ են: Նորարարությանը նպաստող հիմնական գործոններն են հավատը սեփական ուժերի, ապագայի տեսլականի հանդեպ, ինչպես նաև ինքնավստահությունը», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը: «Նորարարությունը մտքի արգասիք է: Իսկ ի՞նչն է խոչընդոտում նորարարական մտածելակերպը: Դա միօրինակությունն ու «քարանձավային» մտածելակերպերն են, որոնք պետք է հաղթահարվեն: Տեխնոլոգիաներն ու տարատեսակ տեխնոլոգիական մշակումները համեմատաբար ավելի հեշտ լուծելի խնդիրներ են, քանի որ հանդիսանում են նորարարական մտածողության արդյունքը: Առաջին քայլը, որ պետք է կատարի «բաց» և ներառական մտածելակերպ ունեցող ղեկավարը, նորարարական մտածողությունը խթանող միջավայրը ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնելն է իր ղեկավարած ընկերությունում», - ասաց Ռալֆ Յիրիկյանը:
Մեկնարկային փուլում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կանգնած էր երկընտրանքի առաջ, այն է՝ ընտրություն կատարել զարգացման երկու տարբերակների միջև. ցանցի զարգացումն ու բիզնես-գործընթացների արդյունավետ կազմակերպման նպատակով Հայաստան հրավիրել հեռահաղորդակցության ոլորտի օտարերկրյա հեղինակավոր խորհրդատվական ընկերությունների մասնագետըներին, թե ապավինել սեփական ներուժին՝ փորձ չունեցող, նորավարտ, բայց միաժամանակ՝ ստեղծագործական մտածելակերպով օժտված, գործին նվիրված և իրենց ուժերի հանդեպ հավատով լցված երիտասարդներին: Ընտրվեց երկրորդ տարբերակը, որն էլ, ինչպես երևաց կարճ ժամանակ անց, միանգամայն ճիշտ որոշում էր:

• 28-02-2013 13:58:31   | Armenia  |  Science and Technology
Upon the invitation of the American University of Armenia, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian delivered a lecture on business innovations.
Ralph Yirikian’s lecture was interactive and based on real-world examples. VivaCell- MTS General Manager presented successful business projects implemented by the Company’s marketing specialists.
In his lecture Ralph Yirikian focused on broader factors accountable for creativity, such as productivity culture, the role of social institutions, and the prevailing types of personality within the society. He shared on his observations made at VivaCell-MTS, major factors that helped the Company become a market leader and remain as such.
VivaCell-MTS leads in innovative management culture, rolling out its culture across the business community through targeted sharing with academic institutions, with future professionals. The adopted approach to management is important from the perspective of both the long-term development and the successful implementation of projects in any given sphere.
Ralph Yirikian reflected upon the key steps necessary for business-making stemming from the business management ethics, shared the Company’s system of values, and touched upon the dynamics in the sphere of innovations, as well as talked about the requirements of responsible approach to work and many more issues.
“Healthy working environment based on inclusive thinking, willingness to be guided by moral values, consistency in reaching the set goals are necessary yet not sufficient factors for innovation. Believe in own abilities, self-confidence and believe in the vision are the keys factors leading to innovation”, Ralph Yirikian told. “Innovation starts in the mind. So what is the stumbling block on the way to innovative thinking? Conventionality, ‘cave’ thinking that should be overcome. Technology, solutions are much easier as they are just the products of innovative way of thinking. So, what an open-minded business leader employing inclusive managerial approach should do is to institutionalize the supportive conditions for innovative thinking,” said VivaCell-MTS Ralph Yirikian addressing the audience.
VivaCell-MTS had two options at its start-up phase. Either to invite international experts or to rely on its own specialists, yesterday’s university graduates, young, inexperienced yet creative, dedicated staff ready to take a risk and committed to success and making a difference in the market. The second option was to invite field experts from high-reputation consulting firms. The first option was chosen – and the success became obvious in the short run.