Երևանում կմեկնարկի դեղագործության մրցունակության 5-րդ միջազգային համաժողովը
Հունիսի 14-ին Երևանում կմեկնարկի դեղագործության մրցունակության 5-րդ միջազգային համաժողովը, որը տեղի կունենա Մ. Հերացու անվան Երևանի պետական բժշկական համալսարանում: Համաժողովը դեղագործության ոլորտի մասնավոր և հանրային շահառուներին Հայաստանի վերջին դեղագործական ձեռբերումներին ծանոթանալու, ընդհանուր խնդիրներ և նոր նախագծեր քննարկելու, ինչպես նաև համագործակության հնարավորություններ ուսումնասիրելու արդյունավետ հարթակ է տրամադրում:
Համաժողովը բաղկացած է երկու նիստերից։ «Դեղագործության ոլորտի ձեռքբերումները Հայաստանում» թեմայով նիստի ընթացքում կներկայացվեն Հայաստանի դեղագործության ոլորտի վերջին ձեռքբերումները, նոր զարգացումները, ընթացիկ բարեփոխումներն ու զարգացման ռազմավարությունները։ Համաժողովի երկրորդ մասը նվիրված է «Համաշխարհային դեղագործության լավագույն ձեռքբերումները» թեմային։ Այս նիստի ընթացքում օտարերկրյա դեղագործական ընկերությունների ներկայացուցիչները կներկայացնեն իրենց ընկերությունները, նոր ձեռբերումները, արտադրանքները, ինչպես նաև տեխնոլոգիաները և գիտական հայտնագործություններն ու դեղագործության ոլորտում նորարարական մոտեցումները։
Համաժողովին զուգահեռ կանցկացվի դեղագործության ամենամյա «Ֆարմա Արմենիա ԷՔՍՊՈ» ցուցահանդեսը։ Այն բացառիկ հնարավորություն է տեղական և օտարերկրյա դեղագործական ընկերությունների և նրանց ներկայացուցիչների համար՝ ներկայացնելու իրենց արտադրանքը և վերջին ձեռքբերումները։
Համաժողովը կազմակերպում է Հայաստանի դեղ արտադրողների և ներմուծողների միությունը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության («Ի-Դի-Էմ-Սի») ծրագրի և Արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ ։ Համաժողովին նաև աջակցում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնը, Զարգացման հայկական գործակալությունը և Հերացու անվան Երևանի պետական բժշկական համալսարանը։ Համաժողովը ուղիղ եթերում կհեռարձակվի միջոցառման պաշտոնական կայքում՝ www.pharma-armenia.am։
Ելույթ կունենան` համաժողովի ընթացքում ելույթով հանդես կգան ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը և ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Քարեն Հիլիարդը:
Միջոցառմանը կմասնակցեն ավելի քան 500 բժիշկներ, դեղատնային ցանցերի, տեղական և օտարերկրյա դեղագործական ընկերությունների աշխատակիցներ, գիտնականներ և փորձագետներ։
Վայրը` Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան, նիստերի դահլիճ (Երևան, Կորյունի 2)
Ամսաթիվը` հունիսի 14, ժ. 10:00
Հայաստանի Դեղ արտադրողների և ներմուծողների միությունը (ԴԱՆ Միություն) հիմնադրվել է 2003թ. և միավորում է Հայաստանի դեղագործության ոլորտի 22 առաջատար ընկերություններին։ Միության առաքելությունն է՝ տեղական ընկերություններին ինտեգրել միջազգային դեղագործական շուկա, իրականացնել աշխատելաոճի կայուն բարելավում և ապահովել ոլորտի ներկայացուցիչների համար արդար և հավասար մրցակցային պայմաններ։ Միությունը ջանքեր է գործադրում անվտանգ դեղերի հասանելություն ապահովելու ուղղությամբ, կազմակերպում է դասընթացներ դեղագործների, տեղական և օտարերկրյա արտադրողների համար, ինչպես նաև աջակցում է պետական մարմիններին համապատասխան նորմեր մշակելու և վերանայելու հարցերում։
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության» («Ի-Դի-Էմ-Սի») հնգամյա ծրագիրն ուղղված է Հայաստանում բիզնես միջավայրի և փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացմանը: Ծրագրի նպատակն է բարձրացնել Հայաստանում զբաղվածության և եկամուտների մակարդակը` խթանելով արտահանման ներուժ ունեցող արժեքի շղթաների (բարձր տեխնոլոգիաներ, դեղագործություն/բիոտեխնոլոգիաներ, պտուղ-բանջարեղենի վերամշակում և զբոսաշրջություն) զարգացումը:

FIFTH INTERNATIONAL PHARMACEUTICAL COMPETITIVENESS CONFERENCE
YEREVAN, ARMENIA – On June 14, the fifth international Pharmaceutical Competitiveness Conference will take place in Yerevan at the State Medical University after Heratsi. The conference will provide a platform for private and public stakeholders in the pharmaceutical sector to become acquainted with the latest achievements in the Armenian industry, discuss common issues and new projects, and explore new partnership opportunities.
The conference will have two sessions. The first one, entitled “Pharmaceutical Achievements of Armenia,” will focus on the latest achievements in the Armenian pharmaceutical market, new developments, ongoing reforms and development strategies. During the second session of the conference, “The Best Achievements in International Pharmaceutics,” participants will hear from the representatives of foreign pharmaceutical companies about their activities, latest achievements, products, as well as technological and scientific discoveries and innovative approaches.
Pharma Armenia EXPO, the annual specialized exhibition of pharmaceutics, will be held in parallel with the conference. The EXPO is a unique opportunity for local and foreign pharmaceutical companies to present their products and recent achievements.
The conference is organized by the Medicine Producers and Importers Union (MPIU) of Armenia with the support of the USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project and the Industrial Development Fund of Armenia. The conference is also supported by the Ministry of Health, the Ministry of Economy, the Scientific Centre of Drug and Medical Technology Expertise, the Armenian Development Agency, and the State Medical University. The conference will be live-streamed through the official website at www.pharma-armenia.am .
WHO: Welcoming speeches will be delivered by Minister of Health Derenik Dumanyan, Minister of Economy Vahram Avanesyan, and USAID/Armenia Mission Director Karen Hilliard.
Participants will include over 500 doctors, representatives of pharmacies, local and international pharmaceutical companies, scientists, and experts.
WHERE: State Medical University after M. Heratsi, conference hall (2 Koryun Street, Yerevan)
WHEN: June 14, 10:00AM
# # #
The MPI Union of Armenia was founded in 2003 and represents 22 leading pharmaceutical companies of Armenia. The aim of the Union is to integrate Armenian companies into the international pharmaceutical market, to implement working style improvements and to provide fair and equal competition in the industry. The Union makes efforts to ensure the availability of safe medicines, organizes training for pharmacists, local and foreign producers and supports state agencies to develop and revise relevant regulations.
The USAID-funded Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project seeks to improve Armenia’s business environment and support the development of small and medium-sized enterprises (SMEs). This five-year project aims to increase employment and income in Armenia by promoting growth in select value chains that have strong export potential–high technology, pharmaceuticals/biotechnologies, food processing, and hospitality.