Հայաստանում ղեկավար պաշտոնների 35%-ը կանայք են զբաղեցնում
Կանանց միջազգային օրվա նախօրեին Գրանթ Թորնթոնը նոր հետազոտություն է անցկացրել (IBR), համաձայն որի ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող կանանց թիվը աշխարհում դեռեւս քիչ է (25% ից պակաս): Հարցումները ցույց են տվել, որ շատերը կողմնակից են ղեկավար պաշտոններում կանանց թվի սահմանափակման մասին օրենքին, սակայն, միեւնույն ժամանակ նաեւ որոշակի միջոցներ են ձեռնարկվում նրանց կարիերայի ճանապարհը դյուրին դարձնելու ուղղությամբ:
2014 թ.-ի տվյալներով աշխարհում ղեկավար պաշտոնների 24%-ը զբաղեցնում են կանայք: Այս նույն ցուցանիշն է գրանցվել 2013 թ.-ին, 2009 թ.-ին եւ 2007 թ.-ին եւ այն միայն 5% -ով է ավել 2004 թ.-ին գրանցած 19 % ցուցանիշից : Տարածաշրջանային առումով վերջին տասնամյակում չնչին փոփոխություններ են գրանցվել. Արեւելյան Եվրոպայում ցուցանիշը կազմել է 37%, Հարավարեւելյան Ասիայում ՝ 35% եւ Չինաստանում 38%: Վերջինս սանդղակում զբաղեցնում է առաջին հորիզոնականը: Ճապոնիայում գրանցվել է 9%, իսկ Հնդկաստանն ու Արաբական Էմիրությունները շարունակում են զբաղեցնել իրենց դիրքը՝ գրանցելով 14% ցուցանիշ:
Գրանթ Թորնթոնի հարկային խորհրդատվության ղեկավար Ֆրանչեսկա Լագերբերգը մեկնաբանում է. «Այն, որ որոշումների կայացման հարցում տարակարծությունը ավելի լավ արդյունքի է բերում, այլեւս քննարկման ենթակա չէ: Գործարարները որքան ճիշտ որոշումներ կայացնեն, այնքան ավելի մեծ աճ կունենան, այնպես որ նրանց շահերից է բխում կանանց համար ճանապարհ հարթելը դասասենյակներից դեպի խորհրդակցությունների սրահ:
Խնդիրն այն է, որ հատկապես զարգացող շուկաներում վերջերս կրթությունը ավելի հասանելի է դարձել կանանց համար, սակայն դա չի նպաստում, որ նրանք կարողանան ավելի բարձր դիրքեր գրավել աշխատավայրում: Եւ մինչդեռ զարգացող շուկաներում ավելի հավանական է, որ կանայք զբաղեցնեն ղեկավար պաշտոններ, համաշխարհային մասշտաբով այդ շարժը դանդաղել է վերջին տասնամյակում, ինչը մտահոգիչ է: Ակնհայտ է, որ խոսելու փոխարեն պետք է գործել: Ես կցանկանայի, որպեսզի գործարարներն ու կառավարությունները միջոցներ ձեռնարկեին կանանց կարիերայի զարգացմանը աջակցելու համար: Ոչինչ չպետք է տեսադադաշտից դուրս մնա»:
IBR-ը նաեւ ցույց է տալիս, որ ղեկավար պաշտոններում կանանց թվի սահմանափակման կողմնակիցների թիվը ավելանում է: Համաշխարհային մասշտաբով գործարարների 45%-ը կցանկանար ղեկավար պաշտոններում  ներգրավված կանանց թվի սահմանափակում տեսնել խոշոր ցուցակված ընկերություններում: Նրանց թիվը ավելացել է ի տարբերություն 2013 թ.-ի, երբ այդ ցուցանիշը կազմում էր 37%:
Ի հակադրություն ասենք, որ ըստ հայ գործարարների Հայաստանում ղեկավար պաշտոնների 35%-ը կանայք են զբաղեցնում, ինչը, ի տարբերություն նախորդ տարիների, ամենաբարձր ցուցանիշն է (2013 թ. –ին՝ 23 %, 2012 թ. –ին՝ 27%):
Գրանթ Թորնթոն Հայաստանի տնօրեն-բաժնետեր Գագիկ Գյուլբուդաղյանը մեկնաբանում է. «այսօր Հայաստանում, ի տարբերություն նախորդ տարիների, կանանց զբաղվածության մակարդակը զգալի բարձրացել է, ինչը, իհարկե, ոգեւորիչ է: Սակայն կարծում եմ, որ նրանց ավելի շատ պետք է ներգրավել ղեկավար պաշտոններում, ինչը կօգնի ապահովել բազմակարծություն ընկերություններում: Մեր կազմակերպությունում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող անձանց 44%-ը կանայք են, ինչը ցույց է տալիս, որ նրանք կարեւոր դեր են խաղում մեր կազմակերպության ղեկավարման հարցում:
Հավելեմ, որ տարվա կտրվածքով ԲՈՒՀ-երի կին շրջանավարտերի միայն 21%-ն է անցնում աշխատանքի միջին ձեռնարկություններում: Գործարարները պետք է աշխատանքի ընդունեն ավելի շատ կին շրջանավարտերի: Դա կօգնի նվազեցնել գործատուի կողմից կողմնակալության դրսեւորումները տղամարդկանց աշխատանքի ընդունման եւ առաջխաղացման հարցում, ինչը բազմակարծության ապահովման բանալին է»:

Women take up 35% of all senior roles in Armenia
On the eve of International Women’s Day, new research from the Grant Thornton International Business Report (IBR) reveals that despite a groundswell of discussion and debate, the proportion of women holding the top jobs around the world remains at just under a quarter. The survey finds growing support for regulation around quotas to get women onto boards, but also several measures that businesses can take to facilitate the careers paths of women.
Globally, the proportion of senior roles filled by women in 2014 is 24%. This is exactly the same proportion as 2013, 2009 and 2007, and only 5% higher than the 19% recorded ten years ago in 2004 . Regionally, there has been very little significant change over the past decade with Eastern Europe (37%), Southeast Asia (35%) and China (38%) leading the way. Japan (9%), India and the United Arab Emirates (both 14%) continue to prop up the table.
Francesca Lagerberg, global leader for tax services at Grant Thornton, said: “That greater diversity in decision-making produces better outcomes is no longer up for debate. For businesses, better decisions mean stronger growth, so it is in their interests to facilitate the path of women from the classroom to the boardroom.
“The concern is that recent improvements in the access of women to education, especially in emerging markets, has not translated into higher proportions of women reaching the top of the corporate ladder. And while women are more likely to achieve these senior roles in emerging markets, there has been a worrying lack of movement globally over the past decade. This is clear evidence that we need actions rather than words. I would like to see businesses and governments implementing measures that support the career paths of women. Nothing should be left off the table.”
The IBR also shows support for the introduction of quotas to get more women on boards is growing. Globally, close to one in two business leaders (45%) would now like to see quotas for the numbers of women on the boards of large listed companies, up from just over one in three (37%) in 2013.
As opposed to that, women take up 35% of all senior roles according to Armenian businesses, which is the highest recorded result in the recent years (23% in 2013 and 27% in 2012).
Gagik Gyulbudaghyan, Managing Partner of Grant Thornton Armenia, says: “Today, as compared to the past years, we witness a notable increase in the level of women employment, which of course, is exciting. However, I believe that more women should be involved in management positions, which will ensure an atmosphere of pluralism in companies. In Grant Thornton 44% of senior positions are held by women, which is a vivid illustration of the important role they play in management of our firm.
In addition, I would like to mention that in an average year, just 21% of the graduates mid-market businesses hire are women. Businesses should hire more female graduates. This will help unpack the current male bias around hiring and promotion that is key to increasing diversity”.