Բաթումիի ծովային նավահանգիստը հայկական հաճախորդներին կտրամադրի համագործակցության հարմար պայմաններ. Իլյա Ցիվաձե
• 26-05-2014 13:07:23   | Վրաստան  |  Տնտեսություն
“Հարավկովկասյան երկաթուղի” ՓԲԸ, մի շարք հայկական բեռնափոխադրող ընկերությունների և Բաթումիի ծովային նավահանգստի ներկայացուցիչները մայիսի 23-ին քննարկեցին համագործակցության ընդլայնման և Բաթումիի ծովային նավահանգստից Հայաստան փոխադրվող բեռների ծավալների աճի հեռանկարները:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են մասնավորապես Ապավեն, Վեսթտրանս, Թրանս Լոջիսթիկ Քոքսիս, Մեթեքսիմ, Մոբտրանս բեռնափոխադրող ընկերությունների ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները:
Համագործակցության և լոգիստիկայի գծով “ՀԿԵ” ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Օլեգ Շատալովը խորհրդակցության մասնակիցներին ներկայացրեց Ընկերության պատմությունն ու գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանում աշխատելու տարիներին ՀԿԵ-ն մոտ 230 մլն դոլարի ներդրումներ է կատարել երկաթուղային տրանսպորտի զարգացման համար:
Ինչպես նշեց Օլեգ Շատալովը, այս տարների ընթացքում գնացքների բեռնվածությունն աճել է մինչև 1,9 հազ տոննա, իսկ ընկերության փոխադրումների մասնաբաժինը Հայաստանի բեռնաշրջանառությունում հասել է 34%:
- Դա բավականին հաջող արդյունք է, - արձանագրեց նա:
Գլխավոր տնօրենի տեղակալն ընդգծեց, որ 2011 թվականին Ընկերությունում ստղծվել է Տրանսպորտային ծառայությունների կենտրոնը, որն աշխատում է մեկ պատուհանի սկզբունքով և ակտիվ կիրառում է ժամանակակից IT տեխնոլոգիաներ: Կենտրոնը հաճախորդներին ծառայությունների լայն շրջանակ է մատուցում, օրինակ՝  բեռնափոխադրումներ Հայաստանում, միջազգային բեռնափոխադրումներ, բեռնափոխադրումների լոգիստիկ սխեմայի մշակում, ապահովագրական և բանկային ծառայություններ:
Միևնույն ժամանակ Օլեգ Շատալովը հիշեցրեց, որ ՀԿԵ-ի բեռնափոխադրումները մեծ հեռանկարներ են ստանում Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման պարագայում: Ինչպես նշեց ՀԿԵ գլխավոր տնօրենի տեղակալը, նոր երկաթուղին, որի կառուցումը նախատեսվում է ավարտել 2022 թվականին, թույլ է տալու 2 անգամ կրճատել ճանապարհը մինչև եվրոպական շուկաներ:
Բաթումիի ծովային նավահանգստի ներկայացուցիչներ՝ տնօրենի տեղակալ Իլյա Ցիվաձեն և արտաքին կապերի պատասխանատու Ռամազ Գիորգաձեն ներկաներին ծանոթացրել են նավահանգստի հնարավորությունների, բեռնաշրջանառությունների ավելացման հեռանկարների հետ, ընդգծելով, որ նավահնգիստը հայկական հաճախորդներին պատրաստ է տրամադրել համագործակցության հարմար պայմաններ:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100% դուստր ընկերություն և իրականացնում է «Հայկական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի կոնցեսիոն կառավարումը: Համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին Երևանում կնքված պայմանագրի՝ կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ ևս 10 տարի երկարացման իրավունքով:

На ЮКЖД обсудили перспективы перевозок армянских грузов через Батумский морской порт
Представители ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», ряда ведущих армянских экспедиторских компаний и Батумского морского порта 23 мая обсудили перспективы расширения сотрудничества и увеличения грузопотоков, идущих в направление Армении через порт Батуми.
В совещании приняли участие руководители и представители таких экспедиторских компаний как, в частности, «Апавен», «Весттранс», «Транс Лоджистик Коксис», «Метексим», «Мобтранс».
Заместитель генерального директора ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» по взаимодействию и логистике Олег Шаталов ознакомил собравшихся с историей и основными направлениями деятельности Компании, напомнив, что за время работы в Армении ЮКЖД в развитие железнодорожного транспорта было инвестировано порядка 230 млн. долларов.
Как отметил заместитель гендиректора, грузоподъемность поездов за это время увеличилась до 1,9 тыс. тонн, а доля перевозок компании в общем грузообороте Армении - до 34%.
«Это достаточно серьезный результат», - констатировал он.
Олег Шаталов подчеркнул, что в 2011 году на ЮКЖД был создан Центр транспортных услуг, призванный реализовать клиентоориентированный подход. По его словам, работающий по принципу «одного окна» и активно применяющий современные ИТ-технологии Центр предлагает клиентам широкий спектр услуг: грузоперевозки по Армении, международные перевозки грузов, разработка полной логистической схемы перевозок, предоставление услуг страхования и банковских услуг.
К тому же, по словам заместителя гендиректора ЮКЖД, большой потенциал грузоперевозки по ЮКЖД приобретают в свете строительства железнодорожной ветки Иран-Армения, проект которой в настоящее время находится на этапе согласования. Как подчеркнул Олег Шаталов, задействование новой железной дороги, строительство которой планируется завершить к 2022 году, позволит почти в 2 раза сократить расстояние до европейский рынков.
В свою очередь представители Батумского морского порта – заместитель директора Илья Цивадзе и менеджер по внешним связям Рамаз Гиоргадзе – ознакомили армянских экспедиторов с возможностями порта, перспективами увеличения его грузооборота, заявив, что порт готов предоставить своим армянским клиентам наиболее удобные условия сотрудничества.