Օգնենք մեր գյուղերին և դառնանք մասնակից
Նյու Յորքի համալսարանի ուսանողուհի Լիա Սուրենյանի նախաձեռնած և Համահայկական բնապահպանական ճակատի (ՀԲՃ) աջակցությամբ իրականացված «Դեպի էկո համայնք» ծրագրի շրջանակներում, այս տարվա մայիս ամսին Սյունիքի մարզի Լիճք համայնքին տրամադրվեցին թվով 42 մեղվաընտանիք: 7 ընտանիքներ ստացան 6-ական մեղվափեթակներ և մեղվապահությամբ զբաղվելու համար անհրաժեշտ պարագաներ: Այժմ գյուղացիներն արդեն ստացել են իրենց առաջին մեղրը, և կարող ենք ասել, որ մեր ծրագրի առաջին և կարևորագույն փուլն ավարտված է: Հմուտ մեղվապահի օգնությամբ և անմիջական վերահսկողությամբ, այդ ընտանիքների մի մասն առաջին անգամ սկսեց զբաղվել մեղվապահությամբ և ձեռք բերեց անհրաժեշտ գիտելիքներն ու հմտությունները: Համաձայն «Դեպի էկո համայնք» ծրագրի պայմանների՝ մեղրաքամից հետո յուրաքանչյուր գյուղացի իր ստացած մեղրի 10 տոկոսը նվիրաբերում է ստեղծված համայնքային ֆոնդին, որից հետո որոշվում է՝ ինչպես տնօրինել ստացված գումարը: Չնայած տարին խիստ անբերանպաստ էր, և մեղրի քանակը սպասվածից շատ ավելի քիչ, ծրագրում ներգրավված գյուղացիները միաձայն կողմ քվեարկեցին իրենց ստացած մեղրի 10 տոկոսը հատկացնել համայնքային ֆոնդին: Քվեարկությամբ որոշվեց նաև, որ հավաքված գումարով դպրոցի երեխաների համար կգնվի մարզական գույք՝ գնդակներ, վոլեյբոլի ցանց, թենիս խաղալու պարագաներ և այլն:
Այսօրինակ ծրագրերը ոչ միայն կարող են գյուղացիներին վերադարձնել իրենց հող ու ջրի հետ աշխատանքին և ապահովել մշտական ու բավարար եկամուտ՝ առանց վնասելու շրջակա միջավայրը, այլև կարող են վերականգնել իրար օգնելու և միասին որոշումներ կայացնելու մշակույթը մեր գյուղական համայնքներում: Շատ շատերը պատրաստակամորեն օգնեցին նաև սացված արդյունքն իրացնելու գործում, և դրա շնորհիվ մեղրն արդեն իսկ ամբողջությամբ սպառված է: Փորձը ցույց տվեց, որ արտադրված գյուղմթերքի սպառման խնդիրը, որին միշտ բախվում են հեռավոր գյուղերի բնակիչները՝ նույնպես լուծելի է:
Ստորև ներկայացնում ենք նաև ծրագրի բյուջեն (տես այստեղ), որպեսզի մեր բոլոր հայրենակիցները՝ Հայաստանում և նրա սահմաններց դուրս, կարողանան մանրամասնորեն տեղեկանալ, թե գյուղերին օգնելու համար, օրինակ, մեղվապահական ծրագիր իրականացնելիս, որքան գումար է անհրաժեշտ: Այս ծրագրի օրինակով կարելի է կազմել և իրականացնել գյուղատնտեսական բազմաթիվ այլ ծրագրեր:
Կոչ ենք անում բոլորին հայ գյուղացուն օգնություն ցուցաբերելիս ծրագիրն իրականացնել ինքնուրույն՝ տեղում ծանոթանալով համայնքների բնակիչների հետ, որոշելով, թե ինչ կարիքներ ունեն գյուղերը և ըստ այդմ՝ կազմել ու իրագործել համայնքների հզորացման ծրագրեր: Ցավոք, բազմաթիվ են օրինակները, երբ Հայաստանից դուրս ապրող հայերը, ցանկանալով օգնել հայ գյուղացուն, ապավինում են տարբեր հիմնադրամների և ֆոնդերի, և անձամբ չեն մասնակցում ծրագրի իրականացմանը, ինչի արդյունքում ցանկալի արդյունք չտեսնելով՝ նրանք, ի վերջո, հիասթափվում են և այլևս փորձ չեն կատարում՝ օգնելու Հայաստանում ապրող իրենց հայրենակիցներին: Ոչ մեկին մեղադրել պետք չէ: Պարզապես թույլ մի տվեք, որպեսզի շահագործեն ձեզ: Եկեք Հայաստան և հետևեք, թե ինչպես են ծախսվում ձեր փոխանցած գումարները: Դուրս եկեք օգնություն ցույց տալու «ավանդական» ձևերից և հատկապես ուշադիր եղեք կառավարության կողմից վերահսկվող հիմնադրամներին գումար հատկացնելուց, քանի որ, չնչին օգնություն բերելով՝ դրանք, ի վերջո, ծառայում են ներկա կոռումպացված համակարգի ամրացմանն ու օլիգարխիայի հզորացմանը:
Հիշեցում. հատկապես խոցելի են այն գյուղական համայնքները, որտեղ սպասվում են հանքարդյունաբերական ծրագրեր, քանի որ, գյուղացին, չունենալով գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու հնարավորություն և պետական աջակցություն, հարկադրված է լինում թողնել իր հողը և աշխատել հանքարդյունաբերական ընկերությունների համար: Աշխարհասփյուռ հայության մեջ վստահաբար կան երիտասարդներ, ինչպես Լիա Սուրենյանն է, որոնք սովորում են ամենատարբեր համալսարաններում և ուսումնական ծրագրի շրջանակներում իրականացնում են տարբեր նախագծեր: Ոչինչ չի խանգարում մեր հայ երիտասարդներին ծրագրեր ընտրելիս դրանք կապել Հայաստանի հետ և իրենց բաժին օգնությունը բերել Հայաստան: Սա նաև կարող է դառնալ Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրացման լավագույն և ամենաարդյունավետ ձևերից մեկը:
Հարցերի, առաջարկությունների և նոր ծրագրերի իրականացման համար կարող եք դիմել ՀԲՃ համակարգող խորհրդրի անդամներին՝ Լևոն Գալստյան, Եղիա Ներսեսյան, Աննա Աղլամազյան, Մարիամ Սուխուդյան, Սյուզաննա Պետրոսյան (ԱՄՆ)՝ հետևյալ էլ. փոստով՝ armecofront@gmail.com կամ Լիա Սուրենյանին (ԱՄՆ)` lsoorenian@gmail.com.

• 15-10-2014 16:06:57   | Armenia  |  Press release
In May of 2014, 42 beehives were distributed to the Lichk community located in the Syunik Region through the project known as “Towards Eco-Community”. This project was initiated by a young student from a New York university named Lia Soorenian and actualized with the assistance and guidance of Pan-Armenian Environmental Front (PAEF). Seven families received a total of 6 beehives each along with all the necessary equipment and items needed to become successful beekeepers. The villagers have already extracted the honey from these beehives and this concludes the first and most important phase of the project. With the assistance, guidance and direct supervision of a skilled bee specialist, for the first time some of the recipient families started practicing beekeeping and acquired the necessary knowledge and skills. According to the conditions of the project, each family is required to donate 10% of their extracted honey to the Community Fund (newly created as part of this project). As a community, the villagers would decide how to allocate the funds. Although the year was very unfavorable, and much less than expected amount of honey was extracted, the recipients of the project unanimously voted to allocate 10 percent of their honey to the Community Fund. They also voted to allocate this year’s funds for purchasing sports equipment, such as balls, volleyball net, tennis equipment and other items for the school students.
Such programs not only assist villagers to return to working with their land but also ensure constant and sufficient revenue without harming the environment. Similar projects can also assist restore the culture of helping each other and making decisions together in our rural communities. Many people were willing to purchase the honey from the villagers and as a result it is already completely exhausted. This experience showed us that it is also possible to solve the issue associated with the consumption of agricultural products that the remote villages face.
We have attached the budget (see here) for the project so that all of our compatriots in Armenia and abroad are thoroughly informed about how much money is needed to help the villagers with projects involving bee-keeping. Using this project as an example and a model, we can develop and implement many other agricultural projects.
We’re calling all who are interested in helpingthe Armenian villagers to actualizea project by befriending the residents of the communities in order to decide what the needs of the villages are and creating programs to strengthen the communities. Unfortunately, there are multiple examples of Armeniansliving abroad who wishedto help Armenian villagers and donatedfunds to different foundations but they didn’t directly participate in the actual project.When they do not see the desired results, they become discouragedand do notmake any more attempts to continue helping the residents of Armenia. There is no need to blame anyone. Don’t allowanyone to exploit you. Come to Armenia and witness how the money you donate is being spent. Leave behind the “traditional” ways and donating funds to foundations that are controlled by the government . At the end of it, they provide little assistance to the country and the money you donate is used as a means for the oligarchs to stabilize their own positions and gain more power.
We remind you that the villages affected by mining should be given specific attention since they no longer have the opportunity to make a living through agricultural means. Since there is no governmental aid, villagers have no other choice than to work for the mines. In the diaspora there are young Armenians, such as Lia Soorenian, who are studying at different universities and realizing educational plans and projects. Nothing is getting in the way for them to choose a project in Armenia and to bring their share of efforts to Armenia. This can be one of the most effective and result-oriented ways of strengthening relationships between Diaspora Armenians and local Armenians.