Ամփոփվել են Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնի արդյունքները
Բրիտանական խորհուրդը և Երևանում Բրիտանական դեսպանատունն ամփոփեցին Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնը` ներկայացնելով փառատոնի արդյունքներն ու հայտարարված երեք մրցույթի հաղթողներին:
Փառատոնի շրջանակում Beeline–ի հետ համատեղ հայտարարվել էր փառատոնային ֆիլմերի այլընտրանքային պաստառների, «Սիրո լավագույն հաղորդագրություն» և «Սիրո ուժը» լուսանկարների մրցույթները:
Փառատոնային ֆիլմերի այլընտրանքային պաստառների մրցույթին ներկայացվել էր  23 աշխատանք: Երեք հաղթող աշխատանքներն ընտրել էր  բրիտանական կինոյի փորձագետ Քրիստին Բարդսլին (ՄԹ): Հաղթող ճանաչվեցին Հրաչյա Հակոբյանի («Նմանակման խաղ»), Սրբուհի Աչոյանի («Անտեսանելի կինը») և Զինա Գրիգորյանի («Վիրունգա») աշխատանքները:
«Սիրո լավագույն հաղորդագրություն» մրցույթը հայտարարվել էր Beeline–ի կողմից: Ներկայացվել էր 126 հաղորդագրություն: Քվեարկության արդյունքում հաղթող ճանաչվեցին առավելագույն քվե հավաքած մասնակիցներ՝ ՀայկՄարգարյանը, ՍամվելՎարդանյանը, ԱննաԱնդրեասյանը և ԼուսինեՄեհրաբյանը, ովքեր Beeline–ի կողմից պարգևատրվեցինBeeline Smart հեռախոսներով, իսկ Բրիտանական խոհուրդը Սուսաննա Հարությունյանին, Անի Ամիրխանյանին և Լևոն Եսայանին տրամադրեց խրախուսական մրցանակներ:
«Սիրո ուժը» լուսանկարների մրցույթին ներկայացվել էր 106 հեղինակային լուսանկար: Հաշվի առնելով  գաղափարի յուրահատկությունը և լուսանկարի մասնագիտական կատարումը` մրցույթում հաղթող ճանաչվեց երեք մասնակից`Մերի Բայաթյանը, Քրիստինա Դանիելյանը և Ռաֆայել Մելիք-Իսրայելյանը: Հաղթողներին ընտրեց լուսանկարիչ Կարեն Միրզոյանը:Իսկ Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրենի մրցանակին արժանացավ Տաթևիկ Զադոյանը, ով պարգևատրվեց Beeline Smart հեռախոսով։
«Նախ և առաջ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել փառատոնի կազմակերպիչներին՝ Բրիտանական խորհուրդին և Երևանում Բրիտանական դեսպանատանը, որոնց հետ մենք արդեն համագործակցում ենք բավականին երկար ժամանակ՝ դարձնելով մարդկանց կյանքն էլ ավելի լավը։ Beeline–ի անունից շնորհավորում եմ մրցույթների հաղթողներին, ովքեր իրենց աշխատանքներով մեկ անգամ ևս ապացուցեցին, որ ունենք բանիմաց և շնորհալի երիտասարդներ, և որ համատեղ ջանքերի և մեր աջակցության շնորհիվ մենք կկարողանանք օգնել նրանց հասնել նորանոր բարձունքների»,- նշեց Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Ոգևորիչ է տեսնել, որ փառատոնը յուրաքանչյուր տարի հետաքրքրում է առավել մեծ թվով հանդիսատեսի: Այս տարի փառատոնի հանդեպ հետաքրքրությունը մեծ էր, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ փառատոնը դարձել է սիրված ու սպասված իրադարձություն մեր մշակութային կյանքում»,-ասաց Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
Նշում՝ Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնը Երևանում մեկնարկել էր փետրվարի 14-ին, իսկմարզերում՝ մարտի 5-ին, որի ընթացքում ներկայացվել են 7 գեղարվեստական և մեկ վավերագրական ֆիլմ: Ավելի քան 8000 հանդիսատես հնարավորություն ունեցավ մասնակցելու ցուցադրություններին:
Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնի կազմակերպիչներն են Բրիտանական խորհուրդը և Երևանում Բրիտանական դեսպանատունը, փառատոնի գլխավոր հովանավորն է Beeline-ը։ Փառատոնին աջակցում է ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը:
Փառատոնի ինֆորմացիոն գործընկերներն են` Հանրային հեռուստաընկերությունը, Լայմ, Շողակաթ հեռուստաընկերությունները եւ Հանրային ռադիոն, Ռադիո Վանը, Ռադիո Հայը, Ռադիո FM 105.5-ը, Ավտոռադիո FM 89.7-ը, Իմ ռադիո FM 103.8-ը եւ Ռադիո Երեւան FM 101.9-ը:

Подведены итоги 13-ого фестиваля британских фильмов
Beeline, Британский Совет в Армении и Посольство Великобритании в Армении подвели итоги 13-ого Фестиваля британских фильмов и представили победителей трех конкурсов, прошедших в рамках фестиваля.
Конкурсы прошли в номинациях: «Лучший альтернативный постер фестивальных фильмов», «Лучшее романтическое сообщение» и фотоконкурс «Сила любви».
На конкурс лучшего альтернативного постера фестивальных фильмов были представлены 23 работы. Трех победителей выбрала эксперт британского кино Кристин Бардсли. Победителями стали работы Грачья Акобяна («Игра в имитацию»), Србуи Ачоян («Невидимая женщина») и Зины Григорян («Вирунга»).
В объявленном Beeline конкурсе «Лучшее романтическое сообщение» приняли  участие 126 человек. Победителями стали участники, набравшие наибольшее количество голосов. Айк Маргарян, Самвел Варданян, Анна Андреасян и Лусине Меграбян, в качестве призов от Beeline, получили смартфоны Beeline Smart.  Британский Совет вручил поощрительные призы Сусанне Арутюнян, Ани Амирханян и Левону Есаяну.
На фотоконкурс  «Сила любви» было представлено 106 авторских фотографий. С учетом оригинальности идеи и профессионального исполнения фотографии, победителями были объявлены три участника – Мери Баятян, Кристина Даниелян и Рафаэль Мелик-Исраелян. Победителей выбрал фотограф Карен Мирзоян. Приз Генерального директора Beeline в Армении был вручен Татевик Задоян, которая получила смартфон Beeline Smart.
«В первую очередь хочу поблагодарить организаторов фестиваля – представителей Британского Совета и Посольства Великобритании в Армении, с которыми мы сотрудничаем уже долгое время, делая жизнь людей лучше. От имени Beeline поздравляю победителей конкурсов, которые своими работами еще один раз доказали, что у нас есть умные и талантливые молодые люди, которые благодаря нашей поддержке смогут достичь новых высот», - отметил Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Вдохновляющим является то, что фестивалем с каждым годом интересуются все большее число зрителей. В этом году интерес к фестивалю был высоким, и это позволяет говорить, что фестиваль стал популярным и ожидаемым событием в нашей культурной жизни»,  - сказала руководитель представительства Британского Совета в Армении Аревик Сарибекян.
Отметим, что 13-ий Фестиваль британских фильмов в Ереване стартовал 14 февраля, а в регионах – 5 марта. В рамках фестиваля было показано 7 художественных и один документальных фильм. Фестиваль посетили более 8000 зрителей.
Организатором 13-го Фестиваля британских фильмов являются Британский Совет и Посольство Великобритании. Генеральным спонсором фестиваля выступает Beeline, а содействует – Министерство Культуры РА.
Информационными спонсорами кинофестиваля стали: Общественное Телевидение Армении, телекомпании «Лайм» и «Шогакат», Общественное радио, радио «Ван», радио «Hay», Радио FM 105,5, Авторадио  FM 89.7, «Мое радио» FM 103.8 и радио «Ереван» FM 101.9.