Տարածքային ամբողջականությունը չի կարող հակադրվել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքին. Շավարշ Քոչարյան
• 20-05-2016 16:32:13   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի պատասխանը «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին.
Հարց. Պարոն Քոչարյան, ինչպես կմեկնաբանեք ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտի հայտարարությունը, որ ԼՂ հակամարտությունը, ինչպես նաեւ բոլոր հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա:
Շավարշ Քոչարյան. Ցանկալի կլիներ, որ նման մակարդակի միջազգային պաշտոնյան ծանոթ լիներ միջազգային իրավունքի ամենահիմնարար փաստաթղթին՝ ՄԱԿ կանոնադրությանը, համաձայն որի տարածքային ամբողջականությունը չի կարող հակադրվել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքին:

Ответ заместителя министра иностранных дел Шаварша Кочаряна на вопрос информационного агентства “Арменпресс”
• 20-05-2016 16:32:13   | Армения  |  Политика
Вопрос: Г-н Кочарян, как Вы прокомментируете заявление председателя ПАСЕ Педро Аграмунта о том, что нагорно-карабахский конфликт, как и все конфликты, должен быть урегулирован на основе принципа территориальной целостности?
Шаварш Кочарян: Было бы желательно, чтобы подобного международного уровня должностное лицо было бы ознакомлено с основополагающим документом международного права - Уставом ООН, согласно которому территориальная целостность не может быть противопоставлена праву народов на самоопределение.