«Հայաստանը եղել և մնում է Վրաստանի կողմնակիցը».Վրաստանի վարչապետ»
Վրաստանի արտաքին քաղաքական իրադարձությունները սեպտեմբերին կարելի է բաժանել մի քանի հիմնական խմբերի. Վրաստանի ղեկավարության պաշտոնական և աշխատանքային ուղևորություններ (վարչապետի պաշտոնական այցը Հայաստան սեպտեմբերի 5-ին; վարչապետի աշխատանքային այցը ԱՄՆ սեպտեմբերի 19-22-ին), օտարերկրյա բարձրաստիճան անձանց այցելությունները Վրաստան (Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի պաշտոնական այցը սեպտեմբերի 30-հոկտեմբերի 1-ին; Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ժան-Իվ լը Դրիանի պաշտոնական այցը սեպտեմբերի 10-12-ին; Շվեյցարիայի համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Քրիստ Մարկվալդերի պաշտոնական այցը սեպտեմբերի 5-6-ին), ինչպես նաև պաշտոնական Թբիլիսիի արտաքին քաղաքական օրակարգի առավել հրատապ իրադարձությունները (հայ-վրացական հարաբերություններ և Վրաստան-Չինաստան փոխհարաբերություններ)։ Անդրադառնանք Վրաստանի սեպտեմբերյան արտաքին քաղաքական ամենակարևոր իրադարձություններին։
Անցած ամսվա արտաքին քաղաքական իրադարձությունների շարքում ուշագրավ է Վրաստանի կառավարության ղեկավար Գեորգի Կվիրիկաշվիլու աշխատանքային այցը ԱՄՆ (սեպտեմբերի 19-22), որտեղ նա սեպտեմբերի 21-ին ելույթ ունեցավ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում։ Այցի ընթացքում Վրաստանի վարչապետը հանդես եկավ նաև բարձր մակարդակի մի քանի այլ հանդիպումներում, որոնք կազմակերպվել էին Էստոնիայի, Վրաստանի, Կորեայի Հանրապետության, UNDP-ի, ՀԱՀ-ի, Ֆրանսիայի կողմից։ Նա ելույթ է ունեցել նաև «Ինովացիոն ֆինանսավորումը 2030թ.՝ կայուն զարգացման շրջանակներում» թեմայով բարձրամակարդակ հանդիպմանը։
Այցի շրջանակներում Գեորգի Կվիրիկաշվիլին մասնակցել է մի քանի պաշտոնական ընդունելությունների, որոնք տեղի են ունեցել ի պատիվ պատվիրակությունների ղեկավարների՝ ԱՄՆ նախագահի և նրա տիկնոջ, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի և նրա տիկնոջ անունից։ Նա մասնակցել է նաև ԱՄՆ Ատլանտյան խորհրդի կազմակերպած ընդունելությանը։ Գ.Կվիրիկաշվիլին մի շարք կարևոր երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Էնթոնի Բլինքենի, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալթեր Շթայնմայերի, Բելգիայի Թագավորության վարչապետ Շառլ Միշելի, Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի, Եվրահանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Ֆրանց Թիմերմանսի, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրամիության արտաքին և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի, ինչպես նաև Սլովակիայի նախագահ Անդրեյ Կիսկայի ու Մոլդովայի վարչապետ Պավել Ֆիլիպի հետ։
Վրաստան-Հայաստան. Անցած ամիս հայ-վրացական հարաբերություններն ամրության փորձության ենթարկվեցին։ Հերթական անգամ նման ճգնաժամային իրավիճակի հիմնական պատճառ դարձավ Լեռնային Ղարաբաղը։ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կազմավորման 25-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, սեպտեմբերի 2-ին Ստեփանակերտ էին եկել նաև կիսաճանաչված Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի, ինչպես նաև չճանաչված Մերձդնեստրի պատվիրակությունները։ Նշված պատվիրակությունների այցելությունը կարող էր շարքային «տհաճ» իրադարձություն մնալ պաշտոնական Թբիլիսիի համար և մոռացվել, եթե չլիներ աբխազական պատվիրակության այցի տեղեկատվական լուսաբանումը։ Աբխազական պատվիրակության (որը գլխավորում էր Աբխազիայի փոխնախագահ Վիտալի Գաբնիան, պատվիրակության կազմում էր նաև Աբխազիայի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վաղարշակ Կոսյանը) անդամ, արտաքին գործերի նախարարի տեղակալի պաշտոնակատար Կան Տանիան Facebook-ի իր էջում հրապարակել էր լուսանկար Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի մոտ տեղի ունեցած ընդունելությունից, որտեղ, ինչպես պարզաբանում է Տանիան, աբխազական պատվիրակությունը ողջունում է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին և ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանին։
Աբխազական պատվիրակության հետ Հայաստանի նախագահի՝ նույն լուսանկարում գտնվելու փաստը, թեկուզև Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում, որտեղ Հայաստանի նախագահը նույնպես գտնվում էր հյուրի կարգավիճակում, վրդովել էր վրացական հասարակությանը, քաղաքական գործիչներին և Վրաստանի ԱԳՆ-ին։ Այս տեղեկատվությանն անհապաղ արձագանքեց վրացական «Եվրոպական դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ Պաատա Դավիթայան, որը սույն փաստն անվանեց «զայրացուցիչ» և «անընդունելի»։ Քաղաքական գործիչը դիմեց Վրաստանի ԱԳՆ-ին՝ կոչ անելով «համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել», ներառյալ Վրաստանում Հայաստանի դեսպանին ԱԳՆ կանչելն ու «նրանից բացատրություններ պահանջելը, թե ինչու է հարևան բարեկամական երկրի նախագահը հանդիպել Աբխազիայի պատվիրակության հետ»։
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում նույն օրը հայտարարեցին, թե պաշտոնական Երևանը կտրականապես հերքում է հանդիպման փաստը, իսկ Վրաստանի փոխարտգործնախարար Գիգի Գիգիաձեի խոսքով՝ Հայաստանում Վրաստանի դեսպանը թեմայի շուրջ խոսել է Հայաստանի փոխարտգործնախարարի հետ։
Ինչպես պարզաբանում է հայկական կողմը, ոչ մի հանդիպում օկուպացիոն ռեժիմի ներկայացուցիչների հետ չի եղել։ Դա հերթական քաղաքական շահարկում է, որին հաճախ են դիմում օկուպացիոն ռեժիմի ներկայացուցիչները»,- նշել է Վրաստանի ԱԳ փոխղեկավարը։
Վրացական ԶԼՄ-ին մեկնաբանություն տվեց նաև վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին, ըստ որի՝ «Հայաստանը եղել և մնում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականության կողմնակիցը»։ «Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը հայտարարություն է արել այն մասին, որ ոչ մի հանդիպում և, առավել ևս, պաշտոնական բանակցություն չի եղել։ Հայաստանը եղել և մնում է Վրաստանի կողմնակիցը, երկրի տարածքային ամբողջականության կողմնակիցը։ Մնացած ամեն բան ընդամենը քաղաքական շահարկում է»,- ասել է Վրաստանի վարչապետը։
Արդեն հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 3-ին, Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը և Վրաստանի արտգործնախարար Միխայիլ Ջանելիձեն ԵՄ և «Արևելյան գործընկերության» երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման (Բրատիսլավա) ժամանակ աշխատանքային հանդիպում են ունեցել, որտեղ քննարկել են ինչպես միջպետական օրակարգի հարցեր, այնպես էլ իրավիճակը՝ կապված աբխազական պատվիրակության Ստեփանակերտ կատարած այցելության հետ։ Վրաստանի ԱԳՆ տեղեկատվության համաձայն՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը վրաց գործընկեր Միխայիլ Ջանելիձեին հավաստիացրել է, որ «Հայաստանի դիրքորոշումն անսասան է Վրաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ»։ Հաղորդագրության մեջ նշվել է, որ երկու երկրների ԱԳՆ ղեկավարները «հաստատել են երկու երկրների բարիդրացիական հարաբերությունները և քննարկել հարցեր՝ կապված Վրաստանի վարչապետի Հայաստան կատարելիք այցի հետ»։
Չնայած ամսվա սկզբի բավական բարդ տեղեկատվական ֆոնին՝ սեպտեմբերի 5-ին առաջին պաշտոնական այցով Երևան ժամանեց Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին։ Այս այցը դարձավ վրացական կառավարության ղեկավարի տարածաշրջանային պաշտոնական այցերի շղթայի շարունակությունը։ Ավելի վաղ նա պաշտոնական այցով եղել էր Թուրքիայում (հուլիսի 19) և Ադրբեջանում (31 օգոստոսի)։ Մեկօրյա այցի ընթացքում Գեորգի Կվիրիկաշվիլին հանդիպել է իր հայ գործընկերոջ՝ Հովիկ Աբրահամյանի հետ և քննարկել քաղաքական, առևտրատնտեսական և մշակութային ոլորտի հարցեր։ Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետները պատրաստակամություն են հայտնել առավել մեծ աջակցություն ցուցաբերել երկու երկրների տնտեսական համագործակցությանը։ Երես առ երես հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել ավելի լայն ձևաչափով քննարկում՝ երկու պատվիրակությունների մասնակցությամբ, ընդգծվել է վրաց-հայկական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի անցկացման կարևորությունը, ինչպես նաև քննարկվել են տարածաշրջանային նախագծեր։ Վրացական պատվիրակության կազմում էին փոխվարչապետ, էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Կախա Քալաձեն, ԱԳՆ փոխնախարար Դավիթ Դոնդուան, վրաց դիվանագետներ (այդ թվում և Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Հենզել Մկոյանը, որը Ախալքալաքի ընտրատարածքի պատգամավորի մեծամասնական թեկնածուն է)։ Հայկական պատվիրակությունում էին փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրացիայի և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լևոն Յոլյանը, տրանսպորտի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը, հայ դիվանագետներ և պատգամավորներ։
Երևան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում Վրաստանի կառավարության ղեկավարին ընդունեց նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, որի հետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին քննարկեց երկու երկրների առևտրատնտեսական, տրանսպորտային և մշակութային-հումանիտար համագործակցության հարցեր։ Վրաստանի կառավարության տեղեկատվությամբ՝ կողմերը հույս են հայտնել, որ Վրաստանի և Հայաստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների պոտենցիալը «գործի կդրվի ամբողջությամբ»։ Հանդիպման ընթացքում նշվել է նաև համագործակցության կարևորությունն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսին են հաղորդակցությունները, զբոսաշրջությունը և գյուղատնտեսությաւնը։
Ամսվա կեսին՝ սեպտեմբերի 13-ին, աշխատանքային այցով Վրաստան մեկնեց հայկական պատվիրակությունը՝ կրթության նախարարի պաշտոնակատար Լևոն Մկրտչյանի գլխավորությամբ։ Այցի ընթացքում կողմերը քննարկեցին համատեղ կրթական նախագծերի հեռանկարները, հայ-վրացական աշխատանքային այնպիսի խմբերի ստեղծման հարցերը, որոնք աշխատելու են միջնակարգ և հանրակրթական կրթության, գիտության և բարձրագույն կրթության ոլորտներում, ինչպես նաև նշեցին կրթական փոխանակման անհրաժեշտությունը Հայաստանի և Վրաստանի միջև։ Լևոն Մկրտչյանն իր հերթին վստահություն հայտնեց, որ առաջիկայում տեղի կունենա վրացական պատվիրակության պատասխան այցելությունը Հայաստան։
Վրաստան-Չինաստան. Սեպտեմբերը նշանավորվեց նաև վրաց-չինական հարաբերությունների խորացմամբ։ Չինաստանն արագ և վստահ քայլերով մտնում է Հարավկովկասյան տարածաշրջան՝ պաշտոնական Թբիլիսիի հետ տնտեսական կապերի ուժեղացման միջոցով։ Սեպտեմբերի 12-ին Չինաստանում տեղի ունեցավ Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարության և Չինաստանի առևտրի նախարարության ներկայացուցիչների վերջին աշխատանքային հանդիպումը, որի արդյունքներով Թբիլիսին հաջողությամբ ավարտեց բանակցությունները Պեկինի հետ։ Վրաստանը դառնալու է առաջին երկիրը տարածաշրջանում, որը հաստատելու է ազատ առևտրի ռեժիմ ՉԺՀ-ի հետ։ Բանակցությունները սկսելու որոշումը կայացվել էր 2015թ. սեպտեմբերի 10-ին, չինական Դալյան քաղաքում տեղի ունեցած համաշխարհային տնտեսական համաժողովում (երկու երկրների վարչապետների հանդիպման ժամանակ), իսկ 2015թ. դեկտեմբերի 10-ին Պեկինում Չինաստանի առևտրի նախարարության և Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարության միջև համագործակցության մասին Հուշագիր ստորագրվեց, որը նախատեսում էր սկսել բանակցությունները։ «Վրաստանը դարձավ առաջին երկիրը, որը կարողացավ ռեկորդային ժամկետում՝ յոթ ամսում ավարտել բանակցությունները Չինաստանի հետ ազատ առևտրի ռեժիմի մասին»,- ասել է Վրաստանի առաջին փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի նախարար Դմիտրի Կումսիշվիլին։
Առկա տեղեկատվության համաձայն՝ ըստ համաձայնագրի պայմանների, համաձայնագրի կնքումից հետո արտադրատեսակների 95,5%-ը, որոնց թվում նաև գինիները, հանքային ջուրը և գյուղմթերքները, Վրաստանից կարելի է արտահանել չինական շուկա «զրոյական սակագնով և առանց անցումային շրջանի»։ Կումսիշվիլին ասել է, որ սա աննախադեպ երևույթ է, երբ Չինաստանը հնարավորություն է ընձեռում զրոյացնել մաքսային սակագները գինիների և գյուղմթերքների համար՝ առանց որևէ անցումային շրջանի։
Այսպիսով, հոկտեմբերի սկզբին Թբիլիսի կայցելի ՉԺՀ առևտրի նախարարը, այցի ընթացքում էլ կստորագրվի ազատ առևտրի մասին Հուշագիրը։ Այնուհետև փաստաթղթի տեքստը փորձարկում կանցնի և կստորագրվի երկու երկրների կողմից, ինչից հետո Չինաստանի հետ Վրաստանի ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը կմտնի ուժի մեջ։ Վրացական կողմը սպասում է, որ Պեկինի հետ համաձայնագիրը կստորագրվի դեկտեմբերին, այն կգործարկվի 2017թ. կեսին։
Մեկնաբանելով այս իրադարձությունը՝ Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին ասել է, որ համաձայնագիրը Չինաստանի հետ «վիթխարի ձեռքբերում է, որը մեծ նշանակություն կունենա Մետաքսի ճանապարհի զարգացման համար»։

ВНЕШНЯЯ ПОЛИТИКА ГРУЗИИ В СЕНТЯБРЕ 2016 ГОДА (обзор основных событий)
События внешнеполитической жизни Грузии в сентябре традиционно можно разделить на несколько основных групп: официальные и рабочие поездки руководства Грузии (официальный визит премьер-министра в Армению 5 сентября; рабочий визит премьер-министра в США 19-22 сентября); важные визиты иностранных высокопоставленных лиц в Грузию (официальный визит Папы Римского Франциска 30 сентября – 1 октября; официальный визит министра обороны Франции Жан-Ив Ле Дриана 10-12 сентября; официальный визит председателя Национального совета Швейцарской конфедерации Криста Марквалдера 5-6 сентября), а также наиболее актуальные события внешнеполитической повестки официального Тбилиси (армяно-грузинские отношения и взаимоотношения Грузия-Китай). Далее остановимся на самых важных событиях внешнеполитической жизни Грузии в сентябре.
После долгих месяцев сфокусированной работы на внутриполитическом направлении, по части внешнеполитической активности в минувший месяц заслуживает внимания рабочий визит главы грузинского правительства Георгия Квирикашвили в США (19-22 сентября), где тот 21 сентября выступил с речью на сессии Генеральной ассамблеи ООН. В ходе визита грузинский премьер также выступил на нескольких встречах высокого уровня, организованных Эстонией, Грузией, Республикой Корея, ПРООН, ЮАР, Францией, а также на встрече высокого уровня на тему «Инновационное финансирование к 2030 году в рамках целей устойчивого развития».
В рамках визита Георгий Квирикашвили также посетил несколько официальных приемов в честь руководителей делегаций, устроенных от имени президента США и его супруги, от имени генерального секретаря ООН и его супруги, и на приеме, организованном Атлантическим советом США. Кроме того, Георгий Квирикашвили также провел ряд важных двусторонних встреч с генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном, заместителем госсекретаря США Энтони Блинкеном, федеральным министром иностранных дел Германии Франком-Вальтером Штайнмайером, премьер-министром Королевства Бельгия Шарлем Мишелем, президентом Европейского Совета Дональдом Туском, первым вице-президентом Еврокомиссии Францем Тиммермансом, вице-президентом Еврокомиссии — Верховным представителем Евросоюза по внешней политике и политике безопасности Федерикой Могерини, а также с президентом Словакии Андреем Киской и премьер-министром Молдавии Павлом Филипом.
Грузия – Армения В прошедшем месяце армяно-грузинские отношения подверглись испытанию на прочность. Так, в очередной раз основной причиной подобной кризисной ситуации стал Нагорный Карабах. 2 сентября на мероприятия, посвященные 25-й годовщине со дня образования Нагорно-Карабахской Республики, в Степанакерт прибыли также делегации из полупризнанных Абхазии и Южной Осетии, а также из непризнанного Приднестровья. Визит отмеченных делегаций мог остаться рядовым «неприятным» событием для официального Тбилиси и быть забытым, если бы не информационное сопровождение визита абхазской делегацией. Например, член абхазской делегации, которую возглавлял вице-президент Абхазии Виталий Габния (в делегации был также вице-спикер Народного собрания Абхазии Вагаршак Косян), и.о. заместителя министра иностранных дел Кан Тания опубликовал на своей странице в Facebook фотографию с приема у президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна, где, как поясняет Тания, абхазская делегация приветствует президента Армении Сержа Саргсяна и президента НКР Бако Саакяна.
Сам факт присутствия главы Армении на одной фотографии с абхазской делегацией, пусть даже на территории Нагорного Карабаха, где и президент Республики Армения находился в качестве гостя, возмутил грузинскую общественность, политиков и МИД Грузии. На эту информацию незамедлительно отреагировал лидер грузинской партии «Европейские демократы» Паата Давитая, который назвал данный факт «возмутительным» и «неприемлемым». Кроме того, политик обратился к МИД Грузии с требованием «принять соответствующие меры», включая вызов посла Армении в Грузии в МИД и «потребовать от него разъяснений о том, почему президент соседней дружественной страны встретился с делегацией Абхазии».
В Министерстве иностранных дел Грузии в тот же день заявили, что официальный Ереван категорически отрицает факт встречи, а по словам заместителя министра иностранных дел Грузии Гиги Гигиадзе, посол Грузии в Армении пообщался на эту тему с замминистра иностранных дел Армении.«Как поясняет армянская сторона, никаких встреч с представителями оккупационного режима не было. Это очередная политическая спекуляция, к которым часто прибегают представители оккупационного режима», – отметил замглавы МИД Грузии.
Комментарий грузинским СМИ пришлось сделать и премьер-министру Георгий Квирикшвили, по словам которого «Армения была и остается сторонником территориальной целостности Грузии». «Чрезвычайный и полномочный посол Армении сделал заявление, о том, что никакой встречи и тем более официальных переговоров не было. Армения была и остается сторонником Грузии, сторонником территориальной целостности страны. Все остальное – всего лишь политическая спекуляция», – сказал премьер-министр Грузии.
Уже на следующий день, 3 сентября, главы МИД Армении Эдвард Налбандян и Грузии Михаил Джанелидзе в рамках неформального министериала министров иностранных дел ЕС и стран «Восточного партнерства» в Братиславе провели рабочую встречу, на которой обсудили как вопросы межгосударственной повестки дня, так и ситуацию с визитом абхазской делегации в Степанакерт. По информации МИД Грузии, глава внешнеполитического ведомства Армении Эдвард Налбандян подтвердил грузинскому коллеге Михаилу Джанелидзе «непоколебимую позицию Армении относительно суверенитета и территориальной целостности Грузии». Кроме того, в сообщении было отмечено, что главы МИД двух стран «подтвердили добрососедские отношения двух стран и рассмотрели вопросы, связанные с готовящимся визитом премьер-министра Грузии в Армению».
Несмотря на непростой информационный фон начала месяца, 5 сентября Армению с первым официальным визитом посетил премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили. Данный визит стал продолжением серии региональных официальных визитов главы грузинского правительства. Ранее, с подобными визитами он посетил Турцию (19 июля) и Азербайджан (31 августа). В ходе однодневного визита, Георгий Квирикашвили встретился с армянским коллегой Овиком Абраамяном, с кем обсудил вопросы политической, торгово-экономической и культурной сфер. Премьер-министры Армении и Грузии выразили готовность еще больше содействовать экономическому сотрудничеству двух стран. После встречи тет-а-тет, состоялся разговор в расширенном формате, с участием двух делегаций, на которой была подчеркнута важность проведения заседания грузино-армянской межправительственной комиссии, а также обсуждены региональные проекты. В грузинскую делегацию вошли вице-премьер, министр энергетики и природных ресурсов Каха Каладзе, замглавы МИД Давид Дондуа, грузинские дипломаты (в том числе и депутат парламента Грузии Энзел Мкоян, который явлается кандидатом в мажоритарные депутаты Ахалкалакского округа). Армянская делегация состояла из вице-премьера и министра международной экономической интеграции и реформ Республики Армения Ваче Габриеляна, министра энергетики и природных ресурсов Левона Йоляна, министра транспорта Гагика Бегларяна, армянских дипломатов и депутатов.
В ходе официального визита в Ереван главу грузинского правительства принял также президент Армении Серж Саргсян, с которым Георгий Квирикашвили рассмотрел вопросы торгово-экономического, транспортного и культурно-гуманитарного сотрудничества двух стран. По информации правительства Грузии, стороны выразили надежду на то, что потенциал торгово-экономических отношений между Грузией и Арменией «будет задействован в полной мере». На встрече также была отмечена важность сотрудничества в таких сферах, как коммуникации, туризм и сельское хозяйство.
В середине месяца, 13 сентября, Грузию с рабочим визитом посетила армянская делегации во главе с и.о. министра образования Левоном Мкртчяном. В ходе визита стороны обсудили перспективы совместных образовательных проектов, вопросы создания тех рабочих армяно-грузинских групп, которые будут работать по среднему и общему образованию, науке и высшему образованию, а также отметили необходимость образовательных обменов между Арменией и Грузией. Левон Мкртчян в свою очередь выразил уверенность в том, что в ближайшем будущем состоится ответный визит грузинской делегации в Армению.
Грузия-Китай Сентябрь ознаменовался также прорывом в грузино-китайских отношениях. Китай быстрыми и уверенными шагами входит в регион Южного Кавказа, посредствам усиления экономических связей с официальным Тбилиси. Так, 12 сентября, в Китае прошла последняя рабочая встреча представителей Министерства экономики Грузии и китайского Министерства коммерции, по итогам которой Тбилиси успешно завершил переговоры с Пекином и станет первой страной в регионе, которая установит режим свободной торговли с КНР. Решение о начале переговоров было положено 10 сентября 2015г. на всемирном экономическом форуме в китайском городе Далянь на встрече премьер-министров двух стран, а 10 декабря 2015г. в Китае был подписан Меморандум о взаимном сотрудничестве между Министерством коммерции Китая и Министерством экономики Грузии, который предусматривал начало переговоров.
«Грузия стала первой страной, которая сумела завершить переговоры с Китаем о свободной торговле в рекордный срок – за семь месяцев», – заявил первый вице-премьер, министр экономики Грузии Дмитрий Кумсишвили.
По имеющейся информации, по условиям соглашения, после заключения соглашения 95,5% видов продукции из Грузии, в числе которых вино, минеральная вода и агропродукты, можно будет экспортировать на китайский рынок «с нулевым тарифом и без переходного периода». Кумсишвили заявил, что это беспрецедентный случай, когда Китай предоставил возможность обнулить таможенные тарифы для вина и аграрных продуктов без всякого переходного периода.
Таким образом, в начале октября Тбилиси посетит министр коммерции КНР, в ходе визита которого и будет подписан Меморандум об официальном завершении переговоров Грузии и КНР о режиме свободной торговли. Далее, текст документа пройдет экспертизу и будет подписан двумя странами, после чего Соглашение о свободной торговле Грузии с КНР вступит в силу. Грузинская сторона ожидает подписания Согласшения с Пекином в декабре, а его задействование – в середине 2017г.
Комментируя данное событие, премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили заявил, что соглашение с Китаем – «это огромное достижение, которое будет иметь большое значение для развития Шелкового пути».
Джонни Меликян
Эксперт Центра политических исследований НОФ «Нораванк» и научный сотрудник Центра региональных исследований Академии госуправления РА