ԱՄՆ քաղաքական տեղաշարժերն անհանգստացնում են Իրանին
ԱՄՆ նախագահի ընտրությունները և Իրանի համար առավել անցանկալի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի հաղթանակը դարձավ իսլամական հանրապետության արտաքին քաղաքականության օրակարգի թոփ հարցը: Պաշտոնական Թեհրանը շարունակ հռետորաբանության մակարդակով ցուցադրում է, թե ԱՄՆ նախագահի փոփոխությունը չի կարող ազդել իսլամական հանրապետության արտաքին քաղաքական գծի վրա, սակայն հարցին չափից շատ անդրադարձը ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ քաղաքական տեղաշարժերն առնվազն անհանգստացնում են Իրանին: Վերջինիս Դոնալդ Թրամփի քաղաքական «հարձակումներից և շանտաժներից» պաշտպանելու պատրաստակամությունը ստանձնել են եվրոպական երկրները:
Իրան-Արևմուտք. Մեկնաբանելով նոյեմբերի 8-ին կայացած ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակը, որը քարոզարշավի ընթացքում աչքի է ընկել Իրանի նկատմամբ վարվելիք քաղաքականության վերաբերյալ կոշտ առաջարկներով, Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ասել է, որ այն չի կարող ազդել Իրանի արտաքին քաղաքականության վրա: ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Բահրամ Քասեմին նշել է, որ ԱՄՆ քաղաքականությունը տարածաշրջանում սպառել է իրեն՝ բերելով այստեղ ահաբեկչության և ծայրահեղականության աճ, ուստի այն վերանայման կարիք ունի: Երկրի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Ջավադ Զարիֆը, մեկնաբանելով միջուկային համաձայնագրի վերաբերյալ Թրամփի՝ նախկինում արած հայտարարությունները, ասել է, որ ԱՄՆ նորընտիր նախագահն այլ ելք չունի՝ այդ համաձայնագրի կետերը կատարելուց բացի: Երկրի ռազմական ղեկավարությունը հայտարարել է, որ եթե ԱՄՆ-ը չկատարի համաձայնագրի կետերը, իրենք այն կուղարկեն թանգարանային արխիվ: Իրանի ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին խոսել է այն մասին, որ Իրանն արդեն նախատեսել է համապատասխան քայլեր, եթե ԱՄՆ-ը որոշի չեղարկել միջուկային համաձայնագրերը: Նշենք, որ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Թրամփը խոստանում էր ընտրվելու պարագայում չեղյալ համարել Իրանի հետ միջուկային համաձայնագիրը, սակայն հետագայում մի-փոքր մեղմեց տոնը՝ խոստանալով բանակցություններ վարել Իրանի հետ դրանց վերանայման շուրջ: Թրամփի հայտարարությունները տեղ գտան նաև եվրոպական երկրների արտաքին քաղաքական պատասխանատուների հայտարարություններում: ԵՄ արտաքին հարցերով գլխավոր հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին, մեկնաբանելով դրանք, ասել է, որ միջուկային համաձայնագիրը ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև երկկողմ համաձայնագիր չէ, այլ բազմակողմ փաստաթուղթ, ուստի ԱՄՆ-ը չի կարող այն միակողմանիորեն չեղյալ համարել: Կարծում ենք, որ ԱՄՆ եվրոպական գործընկերներին հաջողվել է դիվանագիտական խողովակներով ճնշում գործադրել Թրամփի վրա այս հարցում, ինչի մասին է վկայում հարցի վերաբերյալ որոշակի լռությունն արդեն ընտրվելուց հետո: Կարծես թե ԱՄՆ նոր նախագահին Իրանի նկատմամբ կոշտ քաղաքականությունից հետ պահելու գործում առաջ է անցնում Մեծ Բրիտանիան: Վերջինս, մի կողմից, զարգացնում է կապերն ու ընդլայնում երկխոսությունն Իրանի հետ, մյուս կողմից՝ փորձում է հետ պահել Վաշինգտոնին ծայրահեղ քայլերից: Միացյալ Թագավորության արտաքին գերատեսչության ղեկավար Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել է, որ կաշխատի ԱՄՆ նոր վարչակազմի հետ այս ուղղությամբ: Նշենք, որ Մեծ Բրիտանիայի դիրքորոշումն անմիջապես կապ ունի երկրի տնտեսական շահերի հետ: Վերջին ամիսներին բրիտանական նավթային ընկերություններն ակտիվացել են Իրանում՝ ձեռք բերելով այստեղ մեծ չափով ներդրումներ կատարելու պայմանավորվածություններ:
Մյուս կողմից՝ դեռևս նախագահի պաշտոնում գտնվող Բարաք Օբաման շարունակում է Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների երկարաձգման ու խստացման քաղաքականությունը: Նոյեմբերի 4-ին ԱՄՆ նախագահը ևս մեկ տարով երկարաձգել է Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ միակողմանի պատժամիջոցների ժամկետը: Խոսքը 1979թ. նոյեմբերի 14-ին ԱՄՆ նախագահ Ջիմի Քարթերի կողմից Իրանի հետ հարաբերություններում արտակարգ դրություն մտցնելու մասին է՝ դա կապելով Իրանում հեղափոխության արդյունքում ԱՄՆ ազգային անվտանգությանը, արտաքին քաղաքականությանը և տնտեսությանը Իրանից սպառնացող վտանգով: Ավելի ուշ՝ նոյեմբերի կեսին, ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց օրինագիծ, որով արգելվում է ամերիկյան ընկերություններին օդանավեր վաճառել Իրանին:
Տեղեկանք: Ամերիկյան «Բոինգ» ընկերության հետ Իրանը ձեռք է բերել 100 նոր ինքնաթիռ գնելու պայմանավորվածություն, գործարքի արժեքը կազմում է մոտավորապես $25 մլրդ: Նշենք նաև, որ այս հարցն Իրանի համար ունի անվտանգային նշանակություն. ներկայում Իրանում հաշվառված 250 քաղաքացիական օդանավերից 230-ը ենթակա են վերանորոգման կամ դուրսգրման:
Կարծես թե այլևս հիմնականում անցյալում են Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցները եվրոպական երկրների կողմից: Իրանում Մեծ Բրիտանիայի նորանշանակ դեսպան Նիկոլաս Հոփթոնը նախագահ Ռոհանիին հավատարմագրերը հանձնելիս նշել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերություններում նոր փուլի մեկնարկ է տրվում: Վերջինս ասել է նաև, որ բրիտանական բանկերը և ընկերությունները շահագրգռված են Իրանի հետ կապերի ամրապնդմամբ, և մոտ ապագայում նախատեսվում է այս հարցով երկխոսության նոր փուլի մեկնարկ:
Նոյեմբերի 8-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Զարիֆը 30 հոգուց բաղկացած գործարար պատվիրակության հետ միասին սկսեց արևելաեվրոպական շրջագայությունը՝ մեկնարկելով Ռումինիայից: Ռումինացի գործընկեր Լազար Կոմանեսկուի հետ հանդիպման ընթացքում ստորագրվել է երկու պայմանագիր՝ երկկողմ քաղաքական խորհրդակցությունների և մի խումբ քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի փոփոխության վերաբերյալ: Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ավելացնել երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալները՝ ներկա 250 մլն եվրոյի փոխարեն հասցնելով 1 մլրդ եվրոյի: Պաշտոնյաները համաձայնություն են ձեռք բերել նաև Իրանում համատեղ 1500 մեգավատ հզորությամբ էլեկտրակայան կառուցելու վերաբերյալ, որի ծախսերի 70%-ը կատարելու է ռումինական կողմը: Զարիֆի հաջորդ կանգառը Սլովակիայում էր: Այստեղ նա հանդիպումներ է ունեցել երկրի նախագահի և արտաքին գործերի նախարարի հետ: Վերջինիս հետ հանդիպման ընթացքում ստորագրվել է երկկողմ փոխհարաբերություններում փոխըմբռնման հուշագիր: Օրակարգի մյուս հիմնական թեման երկկողմ միջպետական տնտեսական հանձնաժողովի ձևավորման հարցն էր: Զարիֆը շրջայցը եզրափակեց Չեխիա այցելությամբ, որտեղ իր գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ հիմնականում քննարկել է միջուկային համաձայնագրերին և ահաբեկչության դեմ համատեղ պայքարին առնչվող հարցեր:
Իրան-Ռուսաստանի Դաշնություն. Ռուսաստանի Դաշնության հետ Իրանի հարաբերություններն աստիճանաբար ռազմավարական երանգներ են ստանում: Մասնավորապես՝ կողմերն արդեն հայտարարել են 2017թ. $15 մլրդ չափով Իրանին զենքի վաճառքի վերաբերյալ, ընդ որում՝ պաշտոնական մակարդակով հայտարարվում է նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման մասին: Ուստի, չի բացառվում, որ խոսք կարող է լինել նաև ռուսական Ս-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերի ձեռքբերման մասին: Ռազմավարական համագործակցությունն աստիճանաբար ամրապնդվում է նաև տնտեսական չափիչներով. երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալները 2016թ. առաջին 9 ամիսների ընթացում կազմել են $1,6 մլրդ, ինչը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը շուրջ 80%-ով:
Նոյեմբերի 14-ին երկօրյա պաշտոնական այցով Թեհրան ժամանեց Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն, որը ղեկավարում էր տնտեսական և քաղաքական ոլորտների ռուս բարձրաստիճան ղեկավարների պատվիրակությունը: Վերջինս հանդիպումներ է ունեցել Իրանի քաղաքական բարձրաստիճան ղեկավարության մի շարք ներկայացուցիչների հետ: Արտգործնախարար Զարիֆի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես քաղաքական կարգավորման, այնպես էլ տնտեսական, մասնավորապես՝ տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների բարելավման, այդ թվում՝ Հյուսիս-Հարավ միջանցքի, էներգետիկ ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ հարցեր: Նախագահ Ռոհանին ռուս պաշտոնյայի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ Իրան-ՌԴ հարաբերությունները մտնում են ռազմավարական համագործակցության փուլ: Կողմերը քննարկել են ահաբեկչության դեմ պայքարում միասնական գործողություններին, տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն ուղղված քայլերին առնչվող հարցեր: Նախագահի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում Վ.Մատվիենկոն հայտարարել է, որ առաջիկայում կմեկնարկեն Իրանի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև բանակցությունները համագործակցության շուրջ, իսկ 2017թ. կստորագրվի կազմակերպության և Իրանի միջև ազատ առևտրային ռեժիմի հաստատման համաձայնագիր: Սա կարող է լավ խթան հանդիսանալ նաև Իրան-Հայաստան տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար: Ռուս պաշտոնյան նշել է նաև, որ 2017թ. կակտիվանան Իրանի և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության միջև գործակցության ընդլայնման բանակցությունները:
Իրանի արտաքին քաղաքականության օրակարգային այլ ուղղություններ. Իրանը փորձում է տնտեսական խոշոր գործընկերների հետ հարաբերություններում նոր որակական փոփոխություններ մտցնել՝ ավելացնելով քաղաքական համագործակցության ձևաչափեր: Նախագահ Ռոհանին Թեհրանում ընդունել է Չինաստանի պաշտպանության նախարար Չան Վանցյուանին: Վերջինս շեշտադրել է, որ Չինաստանը տարածաշրջանում իր քաղաքականությունն իրականացնելիս հենվում է նաև Իրանի վրա՝ որպես այստեղ առաջին ուժ: Պաշտոնյաները քննարկել են ահաբեկչության դեմ պայքարում համատեղ քայլերի իրականացման հարցեր:
Թուրքիայի հետ հարաբերություններում թեպետ առերես լուրջ տարաձայնություններ չեղան, սակայն դժվար է դրանք կայուն գնահատել: Ակնհայտ է, որ տարածաշրջանում ազդեցության համար պայքարող երկու պետություններն ունեն բազմաթիվ քաղաքական հարցեր, սակայն փորձում են դրանք մեղմել տնտեսական գործակցությամբ: Այս մասին նշել է նաև Իրանի նախագահ Ռոհանին նոյեմբերի 25-ին Թեհրանում Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի հետ հանդիպման ժամանակ: Իրանի նախագահը նշել է, որ, թեպետ երկու երկրների դիրքորոշումներում կա որոշակի տարակարծություն Իրաքի և Սիրիայի հարցերում, սակայն միմյանց միջև հարաբերությունները բարեկամական են, իսկ տնտեսական կապերը կողմերի միջև շարունակ զարգանում են: Սակայն չենք կարծում, որ տնտեսական հարաբերություններում ամեն ինչ հարթ է ընթանում: Մասնավորապես՝ կան բազմաթիվ խնդիրներ Թուրքիայի տարածքով դեպի Եվրոպա իրանական ապրանքների և հակառակ ուղղությամբ տարանցման հարցերում: Առաջին ամենամեծ խնդիրն այն է, որ Թուրքիայով անցնող ճանապարհն անվտանգ չէ երկրում տիրող ներքաղաքական իրավիճակի պատճառով, Թուրքիան մշտապես նոր պայմաններ է առաջադրում տարանցման համար վճարվող տուրքերի մասով, և, վերջապես, վերջինիս կողմից լրացուցիչ խոչընդոտներ են ստեղծվում սահմանային հսկման անցակետերում՝ առաջացնելով այնտեղ մինչև 15 կիլոմետրի հասնող բեռնատարների հերթեր: Այդ պատճառով Իրանն ակտիվորեն աշխատում է տարանցման այլընտրանքների որոնման ուղղությամբ: Նոյեմբերին փորձարկվեց արդեն Եվրոպա-Սև ծով-Վրաստան-Հայաստան-Իրան տարանցիկ ճանապարհը՝ Գերմանիայից Իրան հասցնելով երկու կոնտեյներ: Ընդ որում՝ այս ճանապարհով ծախսերը 1-2% ավելի էժան ստացվեցին, իսկ ճանապարհը շատ ավելի անվտանգ է թուրքական երթուղուց: Իրանն ակտիվորեն փորձում է զարգացնել նաև Հնդկաստան-Ռուսաստան ցամաքային առևտրային ուղին, որն անցնելու է Իրանի և Ադրբեջանի տարածքով: Ներկա ենթակառուցվածքների պայմաններում այդ երթուղով ապրանքափոխադրումը տևում է 22 օր, մինչդեռ դրանց արդիականացման և երկաթգծի շինարարության պարագայում ժամանակահատվածն էապես կկրճատվի:
Նոյեմբերին հետագա համագործակցության լավ հիմքեր դրվեցին իսլամական աշխարհի երկրներից Օմանի հետ: Կողմերը պայմանավորվել են երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալները մոտ ապագայում հասցնել $5 մլրդ-ի՝ ներկայիս $1 մլրդ-ի փոխարեն: Նախատեսվում է կառուցել Իրան-Օման օրական մինչև 28 մլն մ3 թողունակությամբ գազատար, իսկ իրանական գազն Օմանում կհեղուկացվի և կարտահանվի: Իրանն ավելացրել է նաև նավթի արտահանման ծավալները՝ դրանք հասցնելով 2,44 մլրդ բարելի: Իրանական նավթի հիմնական մասի՝ ավելի քան 60%-ի գնորդները շարունակում են մնալ ասիական երկրները:

ВНЕШНЯЯ ПОЛИТИКА ИРАНА В НОЯБРЕ 2016Г
Президентские выборы в США и победа наиболее нежелательного для Ирана кандидата Дональда Трампа стали топовым вопросом внешнеполитической повестки исламской республики. Официальный Тегеран постоянно на уровне риторики показывает, что изменение президента США не может повлиять не внешнеполитический курс ИРИ, однако слишком частое обращение к вопросу свидетельствует, что политические сдвиги США, по меньшей мере, беспокоят Иран. Тегеран возложил ответственность за защиту от политических «атак и шантажа» Дональда Трампа на европейские страны.
Иран-Запад. Комментируя победу отличившегося в ходе предвыборной кампании жесткими предложениями по проводимой в отношении Ирана политике Дональда Трампа на состоявшихся 8 ноября президентских выборах в США, президент Ирана Хасан Роухани сказал, что они не могут повлиять на внешнюю политику Ирана. Пресс-секретарь МИД ИРИ Бахрам Касеми отметил, что политика США в регионе исчерпала себя, принеся сюда рост терроризма и радикализма, следовательно, она нуждается в пересмотре. Руководитель внешнеполитического ведомства страны Джавад Зариф, комментируя сделанные ранее Трампом заявления о ядерном соглашении, сказал, что у новоизбранного президента США нет другого выхода, кроме как выполнить пункты этого соглашения. Военное руководство страны заявило, что если США не выполнят пункты соглашения, они отошлют его в музейный архив. Руководитель организации атомной энергии Ирана Али Акбар Салехи говорил о том, что Иран уже предусмотрел соответствующие шаги, если США решат аннулировать ядерные соглашения. Отметим, что в ходе предвыборной кампании Трамп обещал в случае избрания аннулировать ядерное соглашение с Ираном, однако в дальнейшем немного смягчил тон, обещая вести с Ираном переговоры вокруг их пересмотра. Заявления Трампа вызвали соответствующую реакцию ответственных за внешнюю политику чиновников. Верховный комиссар ЕС по иностранным делам Федерика Могерини, комментируя их, сказала, что ядерное соглашение между США и Ираном является не двусторонним, а многосторонним документом, следовательно, США не могут аннулировать его в одностороннем порядке. Полагаем, европейским партнерам США удалось по дипломатическим каналам оказать давление на Трампа в этом вопросе, о чем свидетельствует молчание относительно вопроса уже после избрания. Похоже, именно Великобритания лидирует в процессе удержания нового президента США от жесткой политики в отношении Ирана. Она, с одной стороны, развивает связи и расширяет диалог с Ираном, с другой – пытается удержать Вашингтон от радикальных шагов. Руководитель внешнеполитического ведомства Объединенного Королевства Борис Джонсон заявил, что будет работать с новой администрацией США в этом направлении. Отметим, что позиция Великобритании непосредственно связана с экономическими интересами страны. В последние месяцы британские нефтяные компании активизировались в Иране, добившись договоренностей по вопросу инвестирования в крупных объемах в Иране.
С другой стороны, еще пребывающий в должности президента Барак Обама продолжает политику продления и ужесточения санкций в отношении Ирана. 4 ноября президент США еще на год продлил срок односторонних санкций США в отношении Ирана. Речь идет о внесении чрезвычайного положения в отношениях с Ираном президентом США Джимми Картером 14 ноября 1979г., связывая это с исходящей от Ирана угрозой национальной безопасности, внешней политике и экономике США в результате революции в Иране. Позже, в середине ноября, Палата представителей Конгресса США приняла законопроект, запрещающий американским компаниям продавать самолеты Ирану.
Справка. С американской компанией «Боинг» Иран достиг договоренности о покупке 100 новых самолетов, стоимость сделки составляет приблизительно $25 млрд. Отметим также, что этот вопрос для Ирана имеет важное значение: 230 из 250 гражданских самолетов, состоящие на учете в Иране, подлежат ремонту или списанию.
Похоже, санкции европейских стран в отношении Ирана уже в прошлом. Новоназначенный посол Великобритании в Иране Николас Хоптон, вручая верительные грамоты президенту Роухани, отметил, что в отношениях двух стран дается старт новому этапу. Он также сказал, что британские банки и компании заинтересованы в укреплении отношений с Ираном, и в ближайшее время предусмотрен старт нового этапа диалога по этому вопросу.
8 ноября министр иностранных дел Ирана Зариф вместе с бизнес-делегацией в составе 30 человек начал восточноевропейское турне, старт был дан в Румынии. В ходе встречи со своим румынским коллегой Лазаром Команеску было подписано два договора – о двусторонних политических совещаниях и изменении визового режима для группы граждан. Стороны достигли договоренности увеличить объемы товарооборота между странами, доведя их вместо нынешних 250 млн. евро до 1 млрд. евро. Чиновники достигли соглашения также относительно строительства в Иране совместной электростанции мощностью 1500 мВт, 70% расходов берет на себя румынская сторона. Следующей остановкой Зарифа была Словакия. Здесь он встретился с президентом и министром иностранных дел. В ходе встречи с главой МИД Словакии был подписан меморандум о взаимопонимании в двусторонних отношениях. Другой основной темой повестки был вопрос формирования двусторонней межгосударственной экономической комиссии. Зариф завершил Турне визитом в Чехию, где в ходе встречи со своим коллегой в основном обсудил ядерные соглашения и вопросы совместной борьбы с терроризмом.
Иран-Российская Федерация. Отношения Ирана с РФ постепенно приобретают оттенки стратегических. В частности, стороны уже объявили о продаже в 2017г. оружия Ирану на сумму $15 млрд. Причем, на официальном уровне заявляют о выполнении достигнутых ранее договоренностей. Следовательно, не исключено, что речь может идти также о приобретении российских систем противовоздушной обороны U-400. Стратегическое сотрудничество постепенно укрепляется также экономическими критериями: объемы товарооборота между двумя странами в течение первых девяти месяцев 2016г. составили $1,6 млрд., что превышает показатель того же периода прошлого года примерно на 80%.
14 ноября с двухдневным официальным визитом в Тегеран прибыла председатель Совета Российской Федерации Валентина Матвиенко, возглавлявшая делегацию высокопоставленных российских руководителей экономической и политической сферы. Она встретилась с рядом представителей высокого политического руководства Ирана. В ходе встречи с министром иностранных дел Зарифом обсуждались вопросы политического урегулирования, а также экономические вопросы и, в частности, улучшение транспортных коммуникаций (в том числе, коридора Север-Юг), а также вопросы сотрудничества в энергетической сфере. Президент Роухани на встрече с российским чиновником отметил, что отношения Иран-РФ вступают в этап стратегического сотрудничества. Стороны обсудили вопросы, касающиеся совместных действий в борьбе с терроризмом, а также шаги, направленные на региональную безопасность и стабильность. На пресс-конференции после встречи с президентом В.Матвиенко заявила, что в ближайшее время стартуют переговоры между Ираном и Евразийским экономическим союзом вокруг сотрудничества, а в 2017г. будет подписано соглашение об установлении свободного торгового режима между ЕАЭС и Ираном. Это может стать хорошим стимулом также для развития экономических отношений Иран-Армения. В.Матвиенко также отметила, что в 2017г. активизируются также переговоры по расширению партнерства между Ираном и Шанхайской организацией сотрудничества.
Другие направления внешнеполитической повестки Ирана. Иран пытается внести новые качественные изменения в отношения с крупными экономическими партнерами, увеличивая форматы политического сотрудничества. Президент Роухани в Тегеране принял министра обороны Китая Чана Ваньцюаня. Ваньцюань подчеркнул, что Китай, проводя свою политику в регионе, опирается также на Иран – как первую силу. Чиновники обсудили вопросы предприятия совместных шагов в борьбе с терроризмом.
Хоть и в отношениях с Турцией особо серьезных разногласий нет, оценить их стабильными сложно. Очевидно, что оба государства, ведущие борьбу за влияние в регионе, имеют множество политических проблем, однако пытаются смягчить их экономическим партнерством. Об этом отметил также президент Ирана Роухани на встрече с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу в Тегеране 25 ноября. Президент ИРИ отметил, что, несмотря на определенные расхождения в позициях обеих стран в вопросах Ирака и Сирии, отношения между ними дружеские, а экономические связи между сторонами продолжают развиваться. Однако не думаем, что в экономических отношениях все гладко. В частности, есть множество проблем в вопросах транзита иранских товаров в Европу по территории Турции и в обратном направлении. Первая и самая большая проблема – это небезопасность проходящей по территории Турции дороги из-за царящей в стране внутриполитической ситуации. Кроме того, Турция постоянно выдвигает новые условия по части выплачиваемых за транзит пошлин и создает дополнительные препятствия в пограничных контрольно-пропускных пунктах, образуя 15-километровые очереди грузовых автомобилей. Поэтому Иран активно работает по направлению поиска альтернативных путей. В ноябре прошли испытания транзитного пути Европа-Черное море-Грузия-Армения-Иран, доведя из Германии в Иран два контейнера. Причем, по этому пути расходы получились на 1-2 процента дешевле, а дорога намного безопаснее турецкого маршрута. Иран активно пытается развивать также сухопутный торговый путь Индия-Россия, который может проходить по территории Ирана и Азербайджана. В условиях нынешних инфраструктур по этому маршруту товарообмен длится 22 дня, тогда как в случае их модернизации и строительства железной дороги это отрезок времени существенно сократится.
В ноябре были заложены хорошие основы дальнейшего сотрудничества с одной из исламских стран – Оманом. Стороны договорились в ближайшее время довести объемы товарооборота до $5 млрд. вместо нынешнего $1 млрд. Предусмотрено построить газопровод Иран-Оман с пропускной способностью до 28 млн. кубометров в день, а иранский газ в Омане будет сжижаться и экспортироваться. Иран увеличил также объемы экспорта нефти, доведя их до 2,44 млрд. баррелей. Основной частью покупателей (более 60%) иранской нефти продолжают оставаться азиатские страны.