Չինաստանը Տիբեթում 6 հազար մետր բարձրության վրա նորագույն գրավիտացիոն աստղադիտակներ կտեղադրի
Չինաստանի իշխանությունները ծրագրում են աշխարհում ամենաբարձր Տիբեթյան բարձրավանդակում տեղադրել նորագույն  գրավիտացիոն աստղադիտակներ ծովի մակարդակից  աննախադեպ` 6 հազար մետր բարձրության վրա:
tass-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնում է «Սինհուա»  գործակալությունը` հղում կատարելով Չինաստանի գիտությունների ակադեմիային:
Ներկա պահին ընթանում են առաջին  սարքի տեղադրման աշխատանքները, որը կրում է «Նգարի 1» կոդային անվանումը: Այն տեղակայվելու է Շիցյուանհե քաղաքից 30 կիլոմետր հարավ:
Աստղադիտակի տեղադրման աշխատանքներին մասնակցող պրոֆեսոր Յո Յունցին նշել է, որ երկրի ղեկավարությունն իրենց առջև խնդիր է դրել հագեցնել աշխարհում ամենաբարձր լեռնային աստղադիտարանները տիեզերքի արդյունավետ հետազոտության համար:
Նշվում է, որ Չինաստանի կառավարությունը երկու աստղադիտակնների կառուցման համար հատկացրել է 130 մլն յուհան:
Գիտնականի պարզաբանմամբ` առաջին աստղադիտակը գտնվելու է ծովի մակարդակից 5,2 հազար մետ բարձրության վրա, իսկ երկրորդը` նախատեսվում է տեղադրել առաջինց 800 մետր ավելի բարձր, սակայն նա չի հստակեցրել, թե Տիբեթի ամենաբարձ լեռան վրա քանի նման աստղադիտակ կտեղադրվի: Միայն հայտնի է, որ առաջին աստղադիտակն աշխատելու է 2021 թվականին:

Китай установит в Тибете гравитационные телескопы на высоте 6 тыс. метров
Китайские власти планируют установить в Тибете - самом высоком горном образовании на Земле - новейшие гравитационные телескопы на беспрецедентной высоте 6 тыс. метров над уровнем моря. Об этом в субботу сообщило агентство Синьхуа со ссылкой на представителя Китайской академии наук.
"В настоящий момент ведется установка первого прибора, имеющего кодовое название Нгари-1. Он будет расположен в 30 км к югу от города Шицюаньхэ", - рассказал в интервью журналистам профессор Яо Юнцян, принимающий участие в работе межведомственной группы специалистов. Руководство страны поставило перед ними задачу - оборудовать самые высокогорные в мире обсерватории для более эффективного исследования космического пространства.
Для строительства двух телескопов правительство КНР выделило 130 млн юаней ($18,7 млн). В проекте примут участие ученые из ряда научно-исследовательских организаций, в том числе Национальной астрономической обсерватории при Китайской академии наук, Шанхайского института микросистем и информационных технологий, а также Института физики высоких энергий.
Как объяснил ученый, первый телескоп будет находиться на высоте 5,2 тыс. метров над уровнем моря, однако другой, Нгари-2, планируется разместить на 800 метров выше. Яо Юнцян не уточнил, сколько всего таких новейших детекторов гравитационных волн планируется установить в Тибете, отметив, что первый из них заработает в 2021 году.