Կրոնական կազմակերպությունները Սահմանադրական իրավահավասարություն են պահանջում
Վրաստանի Սահամադրական Դատարանը ընթացիկ տարվա փետրվարի 6-ին ուսումնասիրության տակ է առել երկրում գործող մի շարք կրոնական կազմակերպությունների՝ Վրաստանի Խորհրդարանի դեմ ուղղված դատական հայցը։ Կրոնական կազմակերպությունները երկրի Սահմանադրական Դատարանից պահանջում են հաստատել՝ խտրականություն չէ՞ արդյոք հանդիսանում այն փաստը, որ երկար տարիների ընթացքում միայն Վրացական եկեղեցին է նվերի տեսքով պետությունից ստանում տարբեր պետական սեփականություններ։
«Վրաստանի Սահմանադրական դատարանը երկրի Խորհրդարանի դեմ հայց է հարուցվել Վրաստանի մուսուլմանների Գերագույն վարչության, ավետարանական-մկրտական, ավետարանական, ավետարանական-լյութերական եղեկեցիների և Փրկության եկեղեցու անունից։ Կրոնական կազմակերպությունները խնդրում են Վրաստանի Սահմանադրական Դատարանին ուսումնասիրել՝ չի՞ հանդիսանում արդյոք խտրականություն և Սահմանադրական իրավահավասարության խախտում այն փաստը, որ Կառավարությունը անփոխհատույց կերպով պետական սեփականությունը փոխանցում է միայն Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցուն։
Կրոնական կազմակերպությունները կարծում են, որ տվյալ փորձը խտրականություն է, քանի որ այլ կրոնական կազմակերպությունները, գործող օրենսդրության համաձայն՝ չեն կարող Կառավարությունից ստանալ պետական սեփականություն։ Տվյալ իրավունքից կարող է օգտվել իայն Վրաց Ուղղափառ եկեղեցին։ Կրոնական կազմակերպությունների հայցը կուսումնասիրվի Դատարանների Առաջին Կոլեգիայի նիստի ընթացքում», -ասված է Վրաստանի Սահմանադրական Դատարանի տարածած հայտարարությունում։
Հարկ է նշել, որ երկրի Սահմանադրական Դատարանին հայցով դիմած կրոնական կազմակերպությունների շարքում չկա ո´չ հրեական համայնքը, ո´չ հռոմեա-կաթոլիկ թեմը, ո´չ Վիրահայոց Թեմը։
Հիշեցնենք, որ պետականության վերակնագնման պահից մինչ օրս վրաց պետությունը պարբերաբար և մեծ քանակությամբ Վրաց Ուղղափառ եկեղեցու սեփականությանն է հանձնում անփոխհատույց կերպով տարբեր տեսակի պետական սեփականություններ։
Ինչ վերաբերում է այլ կրոնական կազմակերպություններին, ապա նրանց մի մասը, ոչ միայն չի ստանում պետությունից «նվերներ»՝ տարբեր պետական սեփականությունների տեսքով, այլև մինչ օրս ապարդյուն պահանջում է վերադարձնել Խորհրդային տարիներին բռնագրաված և արդեն պետականության ձեռքբերման ժամանակահատվածում Վրաց եկեղեցու Պատրիարքարանի հսկողությանը հանձնված իրենց պատկանող մասնավոր սեփականությունը։

• 08-02-2017 10:35:31   | Грузия  |  Пресс-релизы
Конституционный Суд Грузии, 6 февраля текущего года, принял к рассмотрению Иск ряда религиозных организаций, действующих в стране, поданный против Парламента Грузии. Религиозные организации требуют от Конституционного Суда страны установить, не является ли дискриминационным тот факт, что на протяжении множества лет лишь Грузинская Церковь получает от государства, в виде подарка, различную государственную собственность.
«В Конституционый Суд Грузии поступил иск против Парламента страны, поданный от имени Верховного управления мусульман Грузии, евангелистско-баптистской, евангелической, евангелистско-лютеранской церквей и церкви Спасения. Религиозные организации просят Конституционный Суд Грузии рассмотреть вопрос –не является ли дискриминацией и нарушением Конституционного равноправия тот факт, что Правительство, безвозмездно, передает государственную собственность лишь Грузинской Православной Церкви.
Религиозные организации считают, что данная практика является дискриминационной, так как другие религиозные организации, согласно действующему законодательству, не могут получать от Правительства государственную собственность. Данным правом может пользоваться только Грузинская Православная церковь. Иск религиозных организаций будет рассмотрен на заседании Первой Коллегии Судей», -сказано в заявлении, распространенном Конституционным Судом Грузии.
Следует отметить, что среди религиозный организаций, обратившихся с Иском в Конституционный Суд страны, нет ни еврейской общины, ни римско-католической епархии, нет и епархии Армянской Апостольской Церкви.
Напомним, что с момента восстановления государственности, по сегодняшний день, грузинское государство, систематически и в больших количествах, передает безвозмездно в собственность Патриархии Грузинской Церкви, различного вида государственную собственность.
Что же касается других религиозных организаций, то их часть, не только не получает от государства «подарков», в виде различной государственной собственности, но и по сей день, безрезультатно требует вернуть принадлежащую им частную собственность, конфискованную в советский период и переданную в владение Грузинской Церкви уже в период обретенной государственной независимости.