ՀՀ պետական պարտքը շարունակում է աճել.ԻՔՄ
Պետական պարտքի մակարդակը ցանկացած երկրի տնտեսական համակարգը բնութագրող ամենահիմնական ցուցանիշներից է: Պետական պարտքի կարևորությունը կայանում է նրանում, որ այն ազդում է ողջ հասարակության ներկա և ապագա բարեկեցության վրա, քանզի պետական պարտքի մարման պարտավորությունը դրված է յուրաքանչյուր քաղաքացու վրա: Այս առումով, հետաքրքրական է ուսումնասիրել, թե ինչպե՞ս է փոփոխվել ՀՀ պետական պարտքը 2016թ. ընթացքում:
Ըստ ՀՀ Ֆինանսների նախարարության  հրապարակած տվյալների՝ 2016թ. դեկտեմբերի 31-ին ՀՀ պետական պարտքը կազմել է 5.93 մլրդ դոլար՝ նախորդ տարվա 5.07 մլրդ դոլարի համեմատությամբ: Սա նշանակում է, որ 2016թ. ընթացքում ՀՀ պետական պարտքը ավելացել է մոտ 900 մլն դոլարով կամ 16,9%-ով: Հետաքրքրական է, որ ՀՀ նոր ձևավորված կառավարության օրոք՝ 2016թ. սեպտեմբերի 30-ից, ՀՀ պետական պարտքը աճել է մոտ 373 մլն դոլարով:
2016թ. ավարտին ՀՀ պետական պարտքի կազմում արտաքին պետական պարտքի մասնաբաժինը կազմել է 80.85%: ՀՀ արտաքին պարտքը այժմ կազմում է 4.79 մլրդ դոլար՝ նախորդ տարվա 4.32 մլրդ դոլարի համեմատությամբ:
Ինչպես երևում է գծապատկերից, ՀՀ  արտաքին  պարտքը վերջին երկու տարիների ընթացքում ավելացել է մոտ 1 մլրդ դոլարով: Այս առումով, հաճախ շրջանառվում է այն տեսակետը, որ ՀՀ արտաքին պարտքը վտանգավոր չէ, քանզի այն ՀՆԱ-ի նկատմամբ գտնվում է թույլատրելի 60%-ի շրջանակներում: Այսուամենայնիվ, ըստ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի՝ արտաքին պարտքի վտանգավորությունը գնահատելու կարևորագույն ցուցանիշը պարտքի և արտահանման ծավալների հարաբերակցությունն է, քանզի պետական պարտքը սպասարկելու համար արտարժութային միջոցներ հնարավոր է ստանալ արտահանման ճանապարհով: Իսկ այդ ցուցանիշով ՀՀ արտաքին պարտքը վաղուց գերազանցել է կայունության շեմը. 2016թ. ՀՀ արտաքին պարտքի և արտահանման ծավալների հարաբերակցությունը կազմել է 295% ` թույլատրելի 200%-ի համեմատությամբ:
ՀՀ արտաքին պարտքի ծավալային մեծացմանը զուգահեռ «թանկացել» է նաև դրա սպասարկումը. եթե 2015թ. ավարտին ՀՀ կառավարության պարտքի միջին տոկոսադրույքը կազմում էր 4.5%, ապա 2016թ. ավարտին այն կազմել է 4.9%: Հավելենք, որ եթե 2016թ. պետական պարտքի սպասարկման մասնաբաժինը պետական բյուջեում կազմում էր 7.2%, ապա 2017թ. այդ ցուցանիշը կկազմի 8.8%:
ՀՀ արտաքին պարտքի կառուցվածքը
ՀՀ արտաքին պարտքի կառուցվածքում միջազգային կազմակերպություններից ստացված վարկերը կազմում են շուրջ 84%: 2016թ. ավարտին ՀՀ խոշորագույն վարկատու է հանդիսացել Զարգացման միջազգային ընկերակցությունը (IDA), որին բաժին է ընկնում ՀՀ արտաքին պարտքի 32.6%-ը: ՀՀ խոշորագույն  վարկատուներից են նաև Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկը (17.7%), Ասիական զարգացման բանկը (14.9%), ինչպես նաև Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (3.8 %):
2016թ. ընթացքում ՀՀ արտաքին պարտքը ավելացել է մոտ կես միլիարդ դոլարով: Ստորև ներկայացված են 2016թ. ընթացքում ՀՀ կառավարության կողմից  հաստատված  ամենախոշոր վարկային ծրագրերը.
Նախորդ տարում 115 մլն եվրո արժողությամբ վարկային համաձայնագիր է ստորագրվել Զարգացման ֆրանսիական գործակալության հետ՝ Վեդու ջրամբարի կառուցման և Զարգացման քաղաքականության 4-րդ վարկի համաֆինանսավորման նպատակով:
51 մլն եվրո արժողությամբ վարկային պայմանագիր է ստորագրվել Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ Հայաստանի Մ6 միջպետական ճանապարհի շինարարության նպատակով:
135 մլն եվրո արժողությամբ վարկային պայմանագիր է ստորագրվել Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի հետ՝ տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման, Էներգետիկ համակարգի ֆինանսական առողջացման և զարգացման քաղաքականության 4-րդ վարկի համաֆինանսավորման նպատակով:
20 մլն եվրո արժողությամբ վարկային փաթեթ է տրամադրել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը ՝ Կոտայքի  և Գեղարքունիքի մարզերում տարածաշրջանային աղբավայր ստեղծելու և Գյումրու քաղաքային ճանապարհները բարեկարգելու նպատակով:
134 մլն եվրո արժողությամբ վարկային պայամանագիր է ստորագրվել Ասիական զարգացման բանկի հետ Հայաստան-Վրաստան սահմանային տարածաշրջանային ճանապարհի բարելավման և ենթակառուցվածքների զարգացման նպատակով:
Դրան զուգահեռ ՀՀ կառավարությունը վարկային  միջոցներ է ձեռք բերել նաև օտարերկրյա պետություններից, որոնց մասնաբաժինը ՀՀ արտաքին պարտքի կառուցվածքում 2016թ. ավարտին կազմել է 15%: ՀՀ խոշորագույն վարկատու պետությունը Ճապոնիան է, որին բաժին է ընկնում ՀՀ արտաքին պարտքի 7,1%-ը: Խոշորագույն վարկատու երկրներ են նաև Գերմանիան (3%), Ֆրանսիան (2,4%), Ռուսաստանի Դաշնությունը (1,5%), ինչպես նաև Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները (0,6%):

Государственный долг Армении продолжает расти
Уровень государственного долга является одним из основных показателей, характеризующих экономическую систему любой страны. Важность государственного долга заключается в том, что он влияет на настоящее и будущее благополучие всего общества, так как обязанность погашения госдолга лежит на каждом гражданине. В связи с этим, интересно будет изучить, как менялись показатели государственного долга в течение 2016 года.
Динамика госдолга Армении
Согласно опубликованным Министерством финансов Армении данным, 31 декабря 2016 года госдолг Армении составил 5.93 млрд драмов, по сравнению с 5.07 млрд драмами 2015 года. Это означает, что в течение 2016 года госдолг Армении увеличился приблизительно на 900 млн долларов или на 16,9%. Примечательно, что при новосформировавшемся правительстве с 30 сентября 2016 года госдолг страны увеличился приблизительно на 373 млн драмов.
К концу 2016 года доля внешнего долга, в составе госдолга Армении, составила 80.85%. Внешний долг страны на данный момент составляет 4.79 млрд драмов, по сравнению с 4.32 млрд драмами 2015 года.
Как показывает график, за последние два года внешний долг Армении увеличился приблизительно на 1 млрд долларов. В связи с этим, часто распространяется мнение относительно того, что внешний долг Армении не опасен, потому что он находится в допустимых 60 процентных рамках ВВП.
Тем не менее, согласно Международному валютному фонду, наиболее важным показателем для оценки опасности внешнего долга является соотношение долга к объему экспорта, так как валютные средства для обслуживания госдолга можно получить путем экспорта. А по этому показателю - внешний долг Армении давно превысил порог устойчивости: в 2016 году соотношение внешнего долга к экспорту составило 295% по сравнению с допустимыми 200%.
Параллельно с увеличением объемов внешнего долга Армении «подорожало» также и его обслуживание. Если к концу 2015 года средняя ставка долга правительства Армении составляла 4.5%, то к концу 2016 года она составила 4.9%. Дополним, что если в 2016 году доля обслуживания госдолга в государственном бюджете составляла 7.2%, то в 2017 году этот показатель составит 8.8%.
Структура внешнего долга Армении
В структуре внешнего долга страны полученные международными организациями кредиты составляют около 84%. К концу 2016 года основным кредитором Армении стала Международная ассоциация развития (МАР), на долю которой приходится 32,6% внешнего долга Армении. Самыми крупными кредиторами Армении являются Международный банк реконструкции и развития (17,7%), Азиатский банк развития (14,9%), а также Международный валютный фонд (3,8%).
В течение 2016 года внешний долг Армении увеличился на полтора миллиарда долларов. Ниже представлены самые крупные кредитные программы, утвержденные правительством в 2106 году.
В прошлом году был подписан кредитный договор в размере 115 млн евро с Французским агентством по вопросам развития в целях софинансирования строительства водохранилища в Веди и 4-го кредита политики развития.
Кредитный договор в размере 51 млн евро был подписан с  Европейским инвестиционным банком с целью строительства межгосударственной дороги М6 Армении.
Кредитный договор в размере 135 млн евро был подписан с Международным банком реконструкции и развития с целью развития местной экономики и инфраструктур, софинансирования 4-го кредита политики развития и финансового оздоровления энергосистемы.
Кредитный пакет стоимостью 20 млн евро был предоставлен Европейским банком реконструкции и развития с целью создания региональной свалки для мусора в Котайкской и Гегаркуникской областях и улучшения муниципальных дорог Гюмри.
Кредитный договор в размере 134 млн евро был подписан с Азиатским банком развития для улучшения приграничной региональной дороги Армения-Грузия и развития инфраструктур.
Параллельно вышеуказанному, правительство Армении получило кредиты также и от иностранных государств, доля которых в структуре внешнего долга страны к концу 2016 года составила 15%. Крупным государством-кредитором для Армении является Япония, на долю которой приходится 7,1% внешнего долга Армении. Другими крупными странами-кредиторами являются Германия (3%), Франция (2,4%), Российская Федерация (1,5%), а также США (0,6%).