Էրդողանին կառաջադրեն իշխող կուսակցության նախագահի պաշտոնում
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունն առաջադրելու է երկրի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի թեկնածությունը կուսակցության ղեկավարի պաշտոնում մայիսի 21-ին կայանալիք կուսակցության համագումարի ընթացքում: tass-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հաղորդել է կուսակցության ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ, կուսակցության գործող նախագահ, երկրի վարչապետ Բինալի Յըլդըրիմը հայտարարել էր, որ հանրաքվեի պաշտոնական արդյունքները հայտարարելուց հետո կուսակցությունը երկրի նախագահին և իր հիմնադրին առաջարկելու է վերադառնալ կուսակցություն: Սակայն այն ժամանակ, վարչապետը չէր հստակեցրել, թե արդյոք խոսքը վերաբերում է կուսակցությանն Էրդողանի անդամակցության վերականգնման մասին:
Նշվում է, որ Էրդողանը հանդիսանում է «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության հիմնադիրներից մեկը: Այն ստեղծվել է 2011 թվականին` միավորելով բիզնեսի ներկայացուցիչներին, աջ կենտրոնամետ և իսլամիստ պահպանողականներին` դառնալով Թուրքիայի պատմության մեջ առաջին կուսակցությունը, որն անընդմեջ հաղթանակ է տարել խորհրդարանական վերջին երեք ընտրությունների ընթացքում:

Эрдоган будет выдвинут на должность главы правящей партии Турции 21 мая
Правящая Партия справедливости и развития (ПСР) Турции выдвинет президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана на должность председателя в ходе внеочередного конгресса партии, который состоится 21 мая. Об этом сообщило в четверг агентство Reuters со ссылкой на представителя партии.
Ранее действующий председатель партии премьер-министр Бинали Йылдырым заявил, что после объявления официальных результатов референдума ПСР пригласит президента и своего основателя вернуться в партию. Но тогда еще премьер не уточнял, идет ли речь о восстановлении членства Эрдогана в ПСР или ему готовится высший пост в партии.
Эрдоган является одним из основателей ПСР в 2001 году. Партия объединила представителей бизнеса, правоцентристов и исламских консерваторов и стала первой в истории Турции партией, выигравшей три парламентских избирательных кампании подряд (2002, 2007, 2011). Эрдоган покинул партию перед вступлением в должность президента в 2014 году.