Ստորագրվել է «Երևան` խելացի քաղաք» ռազմավարական ծրագրի եռակողմ հուշագիրը
Երևանի քաղաքապետարանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ու Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը կնքել են համագործակցության եռակողմ հուշագիր, որով իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել համատեղ ջանքերով աջակցել «Երևան` խելացի քաղաք» ռազմավարական ծրագրի իրագործմանը:
Համաձայն հուշագրի Երևանի քաղաքապետարանն՝ ի դեմս քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի, պատրաստակամություն է հայտնել «Երևան` խելացի քաղաք» ծրագրի մշակման և իրականացման հանձնաժողովի միջոցով կազմակերպել կարճաժամկետ և երկարաժամկետ միջոցառումներ, որոնք կնպաստեն քաղաքային տնտեսության կառավարման բոլոր բնագավառներում առկա խնդիրների և առօրյա կենսագործունեության ապահովման նորարարական լուծումների մշակմանը։
Համագործակցության հուշագիրը ստորագրած ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն, իր հերթին, սոցիալական ներդրումների իր ծրագրի շրջանակներում, կաջակցի «Երևան` խելացի քաղաք» նախագծով նախատեսված համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, որոնք, նորարարական լուծումների վրա հիմնված ենթակառուցվածքների ստեղծման միջոցով, կնպաստեն Երևան քաղաքի հետագա զարգացմանը։
«Ժամանակակից քաղաքն անհնար է պատկերացնել առանց արդի տեխնոլոգիական լուծումների վրա հիմնված ենթակառուցվածքի: Դժվար է գերագնահատել տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների դերը քաղաքային տնտեսության զարգացման գործում: Այդ տեխնոլոգիաները պետք է ծառայեն քաղաքի բնակիչներին՝ ապահովելով առավել հարմարավետ պայմաններ», - նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը՝ հանձին նախագահ Արմեն Բալդրյանի, հուշագրի ստորագրման շրջանակներում իր պատրաստակամությունն է հայտնել միության անդամների միջոցով մասնակցել «Երևան՝ խելացի քաղաք» ծրագրի մշակման և իրականացման աշխատանքներին, ինչպես նաև աջակցել քաղաքապետարանի կողմից իրականացվող բոլոր այն միջոցառումներին, որոնք կնպաստեն քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում նորարարական լուծումների կիրառմանը։
Մեծապես կարևորելով Երևան քաղաքի ենթակառուցվածքների հետագա արդիականացումը և քաղաքի միջազգային վարկանիշի բարձրացումը՝ կողմերը կհամագործակցեն տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների նորարարական լուծումների մշակման և կիրառման ոլորտում:

• 23-10-2017 17:50:15   | Armenia  |  Organizations
Yerevan Municipality, VivaCell-MTS and the Union of Employers of Information and Communications Technologies of Armenia expressed readiness to jointly support the “Yerevan: Smart City” strategic program as properly required, and signed a trilateral memorandum of partnership.
Mayor Taron Margaryan expressed readiness to organize short-term and long-term events through the commission set for creation and implementation of the program; the events will aim at developing innovative solutions for identification of municipal problems on all levels of municipal administration and provision of the city’s operation on daily basis.
Within its social investment program, VivaCell-MTS will support the implementation of the joint initiatives within the program, which are targeted to facilitate Yerevan’s further development by means of creating innovative city infrastructures.
“It is hard to imagine a contemporary city lacking technologies-based infrastructures. The role played by information and telecommunication in the development of a city is hardly overstated. Technologies shall be in service of the city residents and provide for their most comfortable life,” said VivaCell-MTS General Manager.
The Union of Information Technologies and Communications Employers of Armenia, represented by its chairman Armen Baldryan, committed to partake in the preparation and implementation of the program through its member organizations, and to support all events organized by the Municipality, which will help exploiting innovative solutions in the city administration.
Underlining the importance of further modernization of city infrastructures and the need to increase the position of the city in the global ranking lists, the parties agreed to cooperate in developing and implementing innovative information and telecommunication technologies solutions.