Հայաստանում ռուսական ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումներ կհայտնվեն
Ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումներ են ձևավերվելու Հայաստանում տեղակայաված Հարավային ռազմական շրջանի (ՀՌՇ) ռուսական ռազմաբազայում:
РИА Новости-ի փոխանցմամբ՝  այդ մասին հաղորդել է ՀՌՇ մամլո ծառայությունը:
Ավելի վաղ Գյումիրում տեղակայաված ռուսական ռազմաբազայում կարգապահության նպատակով հատկացվել էին առանձին պահակախմբեր, որոնց կազմում ներգրավված զինծառայողները չունեին հատուկ պատրաստվածություն: Այսօր ստեղծվող ստորաբաժանումների կազմում լինելու են մասնագետներ, որոնք Վլադիկավկազի ռազմական ոստիկանությունում հատուկ պատրաստություն են անցել:
«Զինվորական կարգապահության, ճանապարհային երթևեկության անվտանգության և շինությունների պահպանության համար ռուսական ռազմակայանի Գյումրիի կայազորում ձևավորվում են ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումներ, որոնց անձնակազմը կստանա հատուկ սարքավորումներ, ստանդարտ սպառազինություն, ռազմական տեխնիկա և հատուկ միջոցներ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ռազմական գերատեսչությունում նշել են, որ անձնակազմի ընտրությունը կատարվում է ռազմական հոգեբանների կողմից պայմանագրային զինծառայություն անցած սերժանտներից, սպաներից և զինվորներից:
Բացի Գյումրիի 102-րդ ռազմաբազայում ռազմական ոստիկանության ստորաբաժանումներից, ռուսական բանակի վերապատրաստման ամառային շրջանի սկզբին նախատեսվում է ռազմական ոստիկանության մեկ այլ ստորաբաժանում ձևավորել Երևանի ռազմակայանում:

В Армении появятся подразделения российской военной полиции
Подразделения военной полиции формируются на российской военной базе Южного военного округа (ЮВО), дислоцированной в Армении, сообщили журналистам в пресс-службе ЮВО.
Ранее для поддержания порядка на базе ВС РФ в Гюмри выделялись отдельные патрули, однако входившие в их состав военнослужащие не имели специальной подготовки. Отряды, которые создаются сегодня, будут укомплектованы специалистами, которые прошли подготовку в учебном центре военной полиции во Владикавказе.
"Для поддержания воинской дисциплины, безопасности дорожного движения и охраны объектов в Гюмрийском военном гарнизоне формируется подразделение военной полиции. Личный состав получит специальную экипировку и будет оснащен штатным вооружением, военной техникой и специальными средствами", — говорится в сообщении.
В военном ведомстве отметили, что подбор личного состава проводится военными психологами из офицеров, сержантов и солдат, проходящих службу по контракту. Помимо отрядов военной полиции на 102 военной базе в Гюмри, к началу летнего периода обучения российской армии планируется формирование еще одного подразделения военной полиции в Ереванском военном гарнизоне.