Կայացել է «Սուպեր Դավիթը ընդդեմ կրակի» կրթական էլեկտրոնային խաղի շնորհանդեսը
Ս.թ. հոկտեմբերի 18-ին հաշմանդամություն ունեցող երեխաների վերականգնողական «Լուսէ» կենտրոնում  կայացավ «Սուպեր Դավիթը ընդդեմ կրակի» նոր կրթական էլեկտրոնային խաղի շնորհանդեսը, որը ստեղծվել է «Սեյվ դը չիլդրեն» կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի, Dasaran կրթական ծրագրի, Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարության և ՀՀ ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի միջև համագործակցության շրջանակում:
«Սուպեր Դավիթը ընդդեմ կրակի» կրթական էլեկտրոնային խաղի շնորհանդեսի հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին Հանրապետության նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանը, ՀՀ ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի պրոռեկտոր Գևորգ Հովակիմյանը, «Սեյվ դը չիլդրեն ինթերնեշնլ» կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Աստղիկ Մովսիսյանը, Dasaran կրթական ծրագրի հիմնադիր նախագահ Սուրեն Ալոյանը և այլ հյուրեր։
Dasaran կրթական հարթակում տեղ գտած նոր «Սուպեր Դավիթը ընդդեմ կրակի» խաղի նպատակն է խաղայնացված ուսուցման մեթոդով նպաստել Dasaran-ում գրանցված ավելի քան մեկ միլիոն օգտատերերի շրջանում անվտանգության մշակույթի ձևավորմանը, հաղորդել գիտելիքներ հրդեհի դեպքում անվտանգության ապահովման և վարքականոնների վերաբերյալ, ինչպես նաև խրախուսել իրազեկ և դժվարին իրավիճակում օգնություն ցուցաբերող երեխաներին:
Իսկ ահա խաղի նախատիպը «Սուպեր Դավիթ» կրթական խաղն է, որն արդեն իսկ սիրված է և լայն տարածում ունի ոչ միայն Հայաստանում, այլև մեր երկրի սահմաններից դուրս. այն ստեղծվել է Համաշխարհային բանկի, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության, ՀՀ ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի և Dasaran կրթական ծրագրի միջև համագործակցության շրջանակում:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ «Սեյվ դը չիլդրեն ինթերնեշնլ» կազմակերպության հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Աստղիկ Մովսիսյանը, ով, ընդգծելով խաղայնացված կրթության կարևորությունը, նշեց, որ աղետների ռիսկերի կառավարումը հասարակության համար պետք է մշակույթ դառնա, իսկ այդ մշակույթի ձևավորման լավագույն հիմքը հենց երեխաներն են: Տիկին Մովսիսյանը նաև իր խոսքում նշեց, որ կրթական խաղի հանդեպ հետաքրքրություն են ցուցաբերել նաև «Սեյվ դը չիլդրեն» կազմակերպության այլ գրասենյակներ, և, այդպիսով, հնարավոր է նաև խաղի տարածում Հայաստանի սահմաններից դուրս։
-«Սուպեր Դավիթը ընդդեմ կրակի» խաղը լավագույն գործիքն է ոչ միայն երեխաների, այլև մեծահասակների շրջանում հրդեհի դեպքում ճիշտ վարքականոնների տարածման և ամրապնդման համար, - իր խոսքում նշեց ՀՀ ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի պրոռեկտոր Գևորգ Հովակիմյանը:
Dasaran կրթական ծրագրի հիմնադիր նախագահ Սուրեն Ալոյանը, շնորհակալություն հայտնելով նախագծի իրականացման բոլոր աջակիցներին, նշեց, որ խաղը հասանելի է Dasaran կրթական հարթակում գրանցված 1,107,346 օգտատերերի՝ աշակերտների, ուսուցիչների և նրանց ծնողների համար: Դե, իսկ այն կարող են խաղալ բոլորը՝ մուտք գործելով նաև ֆեյսբուքյան էջից:
Ի դեպ, միջոցառման շրջանակում մասնակից մի խումբ աշակերտներ հնարավորություն ունեցան փորձարկելու նոր խաղը՝ մեծ ոգևորությամբ բացահայտելով անվտանգ ու ապահով մի նոր աշխարհ:

• 19-10-2018 14:36:07   | Armenia  |  Press release
On 18 October, 2018 the “Lousé” Center for social-rehabilitation of children with disabilities  hosted the official launching event of “Super David vs Fire” educational e-game, which was developed in the frames of cooperation between Save the Children in Armenia and Dasaran Educational Program, with additional support provided by the Republic of Armenia Ministry of Emergency Situations and the RA MES Crisis Management State Academy.
Mrs. Nouneh Sarkissian, Spouse of the President of Armenia, Gevorg Hovakimyan, Pro-Rector of the RA MES Crisis Management State Academy, Astghik Movsisyan, Save the Children Armenia Country Team Leader, Suren Aloyan, Founding President of Dasaran Educational Program and other guests were in attendance.
The “Super David vs Fire” game aims to promote awareness among youth on right behavioral norms during fires through innovative experiential learning. It seeks to empower school-aged children and their communities by encouraging their development of the knowledge, skills, and confidence needed to prepare for, respond to, and recover from different types of fires - wildfires, house fires and others.
The origins of the current game come from the “Super David” educational e-game, which is already greatly loved and has a wide outreach not only in Armenia, but also beyond its boundaries: the initial “Super David” game was developed in the frames of cooperation between the World Bank Group, RA Ministry of Emergency Situations, the RA MES Crisis Management State Academy and Dasaran Educational Program.
Astghik Movsisyan, Save the Children Armenia Country Team Leader delivered a welcome speech during the official launching ceremony, in which she highlighted the importance of gamified education and stated that disaster risk management should become a culture for the society, and children are the best foundation for developming such culture. Mrs. Movsisyan also stated in her speech that this educational e-game has raised the interest of other Save the Children country offices as well, and so there’s a huge potential for the game’s international expansion beyond Armenia.
- The game “Super David vs Fire” is the best tool to disseminate information and strengthen knowledge on right behavioral norms during fires – not only among children, but also the adults, - stated in his welcome speech Gevorg Hovakimyan, Pro-Rector of the RA MES Crisis Management State Academy.
Further on, Suren Aloyan, the Founding President of Dasaran Educational Program expressed gratitude to all the partners and supporters of this project and stated that the game is now available to 1,107,346 users of Dasaran, including school students, teachers and parents. To ensure wider outreach and to multiply the efficiency of the project, the game is also made Facebook integrated, allowing for the people not connected to Dasaran’s online platform to access the game through their Facebook login credentials.
Noteworthy also, that a group of school students attending the event also had the chance to play the game at the event premises, enthusiastically discovering a new world of safety and security.