«Արեւմտեան Ամերիկայի Համահայկական Խորհո՞ւրդ», Թէ՞ Հայկական Կազմակերպութիւններու Խորհուրդ. Յարութ Սասունեան
• 28-08-2019 15:36:11   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
15 Օգոստոս 2019ին, ամերիկահայ քսան կազմակերպութիւններու համախմբումը յայտարարեց «Արեւմտեան Ամերիկայի համահայկական խորհուրդ»իկազմութեան մասին:
Համախմբումի անդամներն են.
Հայաստանեաց Առաքելական Եկեղեցի - Արեւմտեան Թեմ
ԱռաջնորդարանՀայոցԱ. Մ. Նահանգներու -ԱրեւմտեանԹեմ
Հիւսիսային Ամերիկայի Հայ Աւետարանական Միութիւն
Հիւսիսային Ամերիկայի Տիրամայր Նարեկի ՀայԿաթողիկէԹեմ
Արեւմտեան Ամերիկայի Հայ Յեղափոխական Դաշնակցութիւն
Ռամկավար Ազատական Կուսակցութիւն- Արեւմտեան Ամերիկայի Շրջան
Արեւմտեան Ամերիկայի Հայ Oգնութեան Միութիւն
Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միութիւն - Արեւմտեան Շրջան
Ամերիկայի Հայ Աւետարանչական Ընկերակցութիւն
Հայ Մարմնակրթական Ընդհանուր Միութիւն- Արեւմտեան Նահանգներու Շրջան
Արեւմտեան Ամերիկայի Համազգային Հայ Կրթական եւ Մշակութային Միութիւն
Արեւմտեան Ամերիկայի Հայ Երիտասարդաց Դաշնակցութիւն
Միացեալ Հայ Երիտասարդներ
Արեւմտեան Ամերիկայի Հայ Դատի Յանձնախումբ
Ամերիկայի Հայկական Համագումար - Արեւմտեան Շրջանային Գրասենեակ
Հայ Իրաւաբանական Միութիւն
Պոլսահայ Միութիւն
Լոս Անճելըսի Իրանահայ Միութիւն
Քալիֆորնիոյ Հայ Երիտասարդաց Միութիւն
Լոս Անճելըսի Իրաքահայերու Ընտանեկան Միութիւն
Ասոնք յարգարժան կազմակերպութիւններ են, որոնք հիանալի աշխատանք կատարած են Ամերիկայի հայկական համայնքի կեանքին մէջ:
Խորհուրդը յայտարարեց, որ «համայնքային այլ կազմակերպութիւններ, որոնք կը փափաքին անդամակցիլ այս հաւաքական ջանքերուն եւ ունին առնուազն 300 գործօն անդամ, այսու կը հրաւիրուին մաս կազմելու Խորհուրդին»:
Նաեւ, Խորհուրդը բացատրեց, որ «այս Խորհուրդի խորհրդակցական բնոյթը եւանոր որոշումները պարտադիր չեն որեւէ անդամ կազմակերպութեան համար: Ուստի, Խորհուրդի գոյութիւնը որեւէ իշխանութիւն չի շնորհերանոր՝ Խորհուրդի անդամ կազմակերպութիւններու գործունէութեան նկատմամբ»:
Խորհուրդը յայտարարեց, որ իր առաքելութիւնն է՝
.  Ծրագրել եւ իրագործել համահամայնքային բնոյթի աշխատանքներ:
. Քաջալերել հայութեան հաւաքական շահերն ու հայ համայնքի իրաւունքները առաջ տանող աշխատանքները եւ աջակցիլ անոնց:
. Քայլերու ձեռնարկել՝ դիմակայելու համար հայերու հաւաքական շահերուն եւ իրաւունքներուն հակասող գործողութիւններնու ի գործ դրուած ճիգերը:
. Հաւաքագրել եւ կեանքի կոչել համայնքի հայութեան ներուժը՝ յանուն համայնքի շահերուն, այլեւՀայաստանի եւ Արցախի հանրապետութիւններու բարօրութեան:
. Մնայուն կերպով ուշադրութիւն դարձնել հայ համայնքի հաւաքական բարեկեցութեան եւ ապահովութեան վրայ:
Ասոնք բոլորը արժանաւոր նպատակներ են՝ ի նպաստ տեղւոյն համայնքի, ինչպէս նաեւյօգուտ Հայաստանի, Արցախի եւ Սփիւռքի շահերուն: Արդիւնքը միշտ հրաշալի կ՛ըլլայ, երբ հայերը ձեռք-ձեռքի տան։ Ինչպէս բոլորս գիտենք՝ միասնութիւնը ուժ է: Հայերը որքան աւելի կազմակերպուած ըլլան եւ խօսին միասնական ձայնով, այնքան աւելի հզօր կ՛ըլլան իբրեւ համաշխարհային ժողովուրդ:
Համահայկական խորհուրդի անդամ կազմակերպութիւնները տեսակցեցան 16 Օգոստոս 2019ին, Քալիֆորնիոյ Պըրպէնք քաղաքի Արեւմտեան թեմէն ներսեւ ստորագրեցին միացեալ յայտարարութիւն մը: Թէեւ ձեռնարկը յայտարարուած էր իբրեւ մամլոյ ասուլիս, սակայն, ներկայ գտնուող լրագրողներուն կարելիութիւն չտրուեցաւ հարցումներ ուղղելուեւ կարգ մըկարեւորհարցեր յստակացնելու:
Ահա որոշ հարցեր, զորս կը փափաքէի բարձրացնել այս համաժողովին.
1) Ներկայիս ի՞նչ բան դրդեց այս կազմակերպութիւնները, որ ստեղծեն նման Խորհուրդ մը:
2) Նախքան այսպիսի Խորհուրդի մը ստեղծումը կամ վերստեղծումը, գրեթէ նոյն անդամակցութեամբ նման համախմբում մը գոյութիւն ունէր 2013էն 2015 թուականներուն՝ «Հայոց Ցեղասպանութեան հարիւրամեակի յանձնախումբ Արեւմտեան Ամերիկա»յիներքոյ: Ինչո՞ւ վերջինս լուծուեցաւ 2015ին եւ վերստեղծուեցաւ հիմա՝ կորսնցելով չորս տարուան համագործակցութեան ջանքերու կարելիութիւնը։ Իբրեւ հարիւրամեակի յանձնախումբի համանախագահներէն մէկը, ես բազմիցս յորդորած եմ խումբը, որ2015ի՝ Հայոց Ցեղասպանութեան հարիւրամեակի աւարտէն ետքչլուծուի: Աւելին, ինչպէս ես տեղեկացուցած էի 8 Հոկտեմբեր 2015 թուակիր իմխմբագրականիս մէջ, թէ 26 Սեպտեմբեր 2015ին, Երեւան կայացած Հայոց Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի պետական​​համաժողովին մէջ, 40 երկիրներուՀայոցՑեղասպանութեանյանձնախումբերուներկայացուցիչներումասնակցութեամբընդունուեցաւբանաձեւ՝ կազմելու համար «Համահայկական խորհուրդ», որ կը յաջորդէ Հարիւրամեակի յանձնախումբին։ Նշանակուեցաւ  կազմակերպական կոմիտէ, որ բաղկացած էր Հայաստանի պետական ​​բարձրաստիճանպաշտօնեաներէ եւ Սփիւռքի մեծ կազմակերպութիւններէ: Ցաւօք, նախատեսուած Համահայկական խորհուրդը չիրագործուեցաւեւ Հայոց Ցեղասպանութեան հարիւրամեակի յանձնախումբի 40 մասնաճիւղերը լուծուեցան։
3) Եթե նորաստեղծ Համահայկական խորհուրդի նպատակը Արեւմտեան Ամերիկայի մէջ հայկական կազմակերպութիւններու համախմբման ստեղծումն է, ապա համայնքը արդէն ամբողջ մէկ տասնամեակ մը ունեցած է նման համախմբում, որկը գործէ 39 հայկական կազմակերպութիւններէ բաղկացած «Լոս Անճելըսի Միացեալ հայկական խորհուրդի» ներքեւ:
4) Համահայկական նոր Խորհուրդի անունը պէտք է ըլլար «Արեւմտեան Ամերիկայի հայկական կազմակերպութիւններու համախմբում»: «Համահայկական»կը նշանակէ՝ Արեւմտեան Ամերիկայի բոլոր հայերը կ՛անդամակցին այս Խորհուրդին, մինչդեռ վերը ներկայացուած են միայն կարգ մը կազմակերպութիւններու անդամներ: Հայերու մեծ մասը, որ որեւէ կազմակերպութեան մը անդամ չէ, ներկայացուած չէայս Խորհուրդին մէջ:
5) Թէեւ հայկական աւանդական քաղաքականերեքկուսակցութիւններէն երկուքը Խորհուրդի մէջ են, երրորդը՝ Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակեան կուսակցութիւնը, չես գիտեր ինչո՛ւ, Խորհուրդին մէջ ներկայացուած չէ: Կան նաեւ հայկական ուրիշ մեծ կազմակերպութիւններ, որոնք Խորհուրդի անդամ չեն, ինչպիսիք են Հայկական մասնագիտական ընկերութիւնը եւ «Ամերիկայի հայ ճարտարագէտներ եւ գիտնականներ» կազմակերպութիւնը: Կարեւոր է նաեւ այն, որ Հայաստանէն Միացեալ Նահանգներ գաղթածներու հսկայական համայնքը պատշաճ կերպով ներկայացուած չէ Խորհուրդին մէջ:
Վերջապէս, իսկական Համահայկական խորհուրդը, կամ նման անուն կրող կառոյցը պէտք է ընտրուի Արեւմտեան Ամերիկայի կամ Սփիւռքի ամբողջ հայութեան քուէով, այլ ոչ թէքանի մը կազմակերպութիւններու անդամներուն կողմէ: Միայն այսպիսի ժողովրդավարական կառոյց մը կրնայ յաւակնիլ Սփիւռքի հայութիւնըներկայացնելուեւ խօսելուանոր անունով։

‘Pan Armenian Council of Western USA’ Or Council of Armenian Organizations?. Harut Sassounian
A coalition of 20 Armenian-American organizations announced the formation of a “Pan Armenian Council of Western USA” on August 15, 2019.
The coalition members are:
These are respectable organizations that have carried out admirable work in the Armenian-American community.
The Council announced that “other community organizations which desire to be part of this collective effort and have a minimum of 300 active members are hereby invited to become members of the Council.”
Furthermore, the Council explained that “the advisory nature of this Council and its decisions are not binding on any of its member organizations. Thus, the Council’s existence does not confer upon the Council any authority over the activities of its member organizations.”
The Council stated that its mission is:
• “To implement and realize projects of a pan-community nature.
• To always be mindful of the collective welfare and security of the Armenian Community.”
These are all worthwhile goals for the benefit of the local community as well as the interests of Armenia, Artsakh and the Diaspora. Anytime Armenians of all walks of life join hands, it is a good thing. As we all know, unity is strength. The more Armenians get organized and speak in one voice, the more powerful they become as a global nation.
The member organizations of the Pan Armenian Council met on August 16, 2019, at the Western Diocese in Burbank, California, and signed a joint statement. Even though the event was publicized as a press conference, no opportunity was provided to the attending journalists to ask questions and clarify certain important issues.
Here are some of the questions I would have liked to raise at that conference:
1) What prompted these organizations to establish such a Council at this time?
2) Prior to the creation or recreation of such a Council, a similar coalition with almost identical membership existed from 2013 to 2015, under the banner of “the Armenian Genocide Centennial Committee – Western USA.” Why was the latter disbanded in 2015 and reconstituted now, losing the opportunity for four years of collaborative efforts? As one of the co-chairmen of the Centennial Committee I had repeatedly urged the group not to disband it after the Centennial of the Armenian Genocide in 2015. Furthermore, as I reported in my October 8, 2015 editorial, during the Sept. 26, 2015 worldwide conference of the Armenian Genocide Centennial State Committee in Yerevan, Armenia, with the participation of representatives of Armenian Genocide Committees in 40 countries, a resolution was adopted to form a “Pan Armenian Council” which would supersede the Centennial Committee. An organizing committee was appointed composed of high-ranking Armenian government officials and major Diaspora organizations. Unfortunately, the envisaged Pan Armenian Council did not materialize and the 40 chapters of the Armenian Genocide Centennial Committee were disbanded.
3) If the purpose of the newly formed Pan Armenian Council is to establish a coalition of Armenian organizations in Western USA, the community already has had such a coalition for a decade, functioning under the banner of “United Armenian Council of Los Angeles” composed of 39 Armenian organizations.
4) The name of the new Pan Armenian Council should have been something like “Coalition of Armenian Organizations of Western USA.” Pan Armenian means that all Armenians in Western USA are members of this Council, whereas only members of certain organizations are represented in it. The great majority of Armenians, who are not members of any organization, are not represented in this Council.
5) Even though two of the three traditional Armenian political parties are in the Council, the third one, the Social Democrat Hunchakian Party, for some unknown reason, is not represented in the Council. There are other major Armenian organizations that are not members of the Council, such as the Armenian Professional Society, and Armenian Engineers and Scientists of America. More importantly, the huge community of immigrants from Armenia is not adequately represented in the Council.
Finally, the true Pan Armenian Council or an entity with a similar name should be elected by the votes of all Armenians in the Western USA or throughout the Diaspora, not just by members of several organizations. Only such a democratic entity can claim to represent all Diaspora Armenians and speak in their name.