Կարո՞ղ է արդյոք Լիդիան Ինթերնեշնլը Հայաստանի կառավարությանը ստիպել հրաժարվել Ամուլսարից․ իրավական վերլուծություն
• 28-08-2019 19:09:09   | Հայաստան  |  Վերլուծություն
Մարտին Մադեյ, իրավագետ (Չեխիա)
Այն բանից հետո, երբ 2018թ․ հուլիսից ի վեր տեղի բնակիչները, առանց կառավարության միջամտության, շրջափակեցին դեպի Ամուլսար տանող ճանապարհները և խոչընդոտեցին Լիդիան Ինթերնեշընըլ ՍՊԸ-ի (այսուհետ՝ Լիդիան Ինթերնեշնլ) հանքարդյունաբերական գործունեությունը, 2019թ․ մարտի 11-ին վերջինս հայտարարեց, որ իր դուստր ընկերությունների՝ Lydian U.K. Corporation Limited-ի  (Լիդիան Մեծ Բրիտանիա) և Lydian Canada Ventures Corporation-ի (Լիդիան Կանադա) միջոցով պաշտոնական ծանուցում է ներկայացրել ՀՀ կառավարությանը վեճի առկայության մասին: Այսպիսով, Լիդիանը հայտարարեց Հայաստանին դատի տալու իր մտադրության մասին, եթե Հայաստանը չկատարեր Մեծ Բրիտանիայի և Կանադայի հետ երկկողմ ներդրումային համաձայնագրերով ենթադրվող իր պարտավորությունները:
Սույն հոդվածի նպատակն է վերլուծել «Լիդիան Մեծ Բրիտանիա» և «Լիդիան Կանադա» ընկերությունների հնարավոր հայցերի բնույթը:
1. Լիդիան Ինթերնեշնլի՝ ներդրումային պայմանագրերով ընդդատություն ապահովելու սխեման
Սկսենք փաստերից․ Լիդիան Ինթերնեշնլը գրանցվել է Ալբերտայում (Կանադա) 2006թ․։ Մեկ տարի անց, ընկերությունը տեղափոխվել է «հարկային դրախտ» հանդիսացող Ջերսի` Նորմանդյան կղզիներ (Jersey in the Channel Islands)։ Ընկերությունն, իր մասնաճյուղերով, գրասենյակներ ունի Երևանում (Հայաստան) և ԱՄՆ Կոլորադո նահանգի Գրինվուդ Վիլիջում. վերջինս, ենթադրաբար, ամերիկյան ներդրողներին ներգրավելու համար է ստեղծվել։ Իրականում, նրա բաժնետոմսերի 56.35%-ը ներկայումս գտնվում են ներդրումներ կառավարող երեք խոշոր ընկերությունների ենթակայության ներքո՝ RCF Management LLC, Orion Resource Partners և Franklin Advisers, որոնք բոլորն էլ գործում են ԱՄՆ-ում։
2018թ․ օգոստոսին Լիդիան Ինթերնեշնլը հիմնադրել է երկու դուստր ձեռնարկություն՝ մեկը Մեծ Բրիտանիայում, մյուսը՝ Կանադայում, որոնց սեփականատերն ամբողջությամբ՝ 100% մասնաբաժնով, հենց ինքն է՝ Լիդիան Ինթերնեշնըլը։ Այնպես է ստացվել, որ Մեծ Բրիտանիան և Կանադան այն եզակի երկրներից են, որոնց հետ Հայաստանն ունի երկկողմ ներդրումային համաձայնագրեր, որոնց մեջ, սակայն, հանքարդյունաբերական գործունեության համար բացառություններ նախատեսված չեն: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Լիդիան Ինթերնեշնլ-ն իր գործունեությունը ծավալում է Հայաստանում եւ Վրաստանում, նոր ընկերություններ հիմնելու այլ ակնհայտ պատճառ, քան միջազգային արբիտրաժի ընդդատությունն ապահովելու շարժառիթն է, չկա։ Նմանօրինակ վարքը, սակայն, հստակորեն խախտում է միջազգային արբիտրաժի ընթացակարգային կանոնները:
Ներդրումային վեճերի լուծման միջազգային կենտրոնը (ՆՎԼՄԿ) «Phoenix Action Ltd.-ն ընդդեմ Չեխիայի Հանրապետության» գործում (Ic sin գործ N. Aiss/06/5, Award, 15 2009թ․ ապրիլ) գտել է, որ ՆՎԼՄԿ-ի ընդդատությունը չի գործում, եթե հայցվորը ստեղծում է իրավական պատրանք՝ միջազգային արբիտրաժային ընթացակարգի հասանելիությունն ապահովելու համար, որն ի սկզբանե չի ունեցել»: Ինչպես Լիդիան Ինթերնեշնլը, տվյալ դեպքում Phoenix Action Ltd-ն նույնպես փորձել էր շրջանցել դատավարական ընթացակարգի կանոնները` շինծու գործունեություն ցույց տալու միջոցով, սակայն չէր հասել հաջողության:
Ֆինեքս-ի (Phoenix Award) գործով ընդունված որոշումը մեջբերվել է «Մոբիլ Քորփորեյշընը և մյուսները ընդդեմ Վենեսուելայի Բոլիվարյան Հանրապետության» գործում, որտեղ ՆՎԼՄԿ-ն հրաժարվել է լսել ներդրումների հետ կապված մի շարք վեճեր, որոնք նախորդել էին հայցվորների կորպորատիվ վերակազմավորումներին` իրականացված Նիդեռլանդների և Վենեսուելայի միջև կնքված փոխադարձ ներդրումային համաձայնագրի պաշտպանությունից օգտվելու նպատակով:
Ներդրումային համաձայնագրի հիմքով գործող դատարանը, հետևաբար, չի ունենա  ratione temporis ընդդատություն, երբ ներդրումային համաձայնագրով չպաշտպանված ներդրողը վերակազմավորում է իր ներդրումը, որպեսզի ընկնի պաշտպանության շրջանակի մեջ այն տարեթվից հետո, երբ տեղի է ունեցել ընդունող պետության հետ վեճ հանդիսացող գործողությունը: Լիդիան Ինթերնեշնլի դեպքն է՛լ ավելի պարզորոշ է, քանի որ նրա դուստր ընկերությունները նույնիսկ չեն փորձել ձևացնել, որ ներդրում են արել Հայաստանում:
Այս վերլուծությունը եզրակացնում է, որ Լիդիան Ինթերնեշընըլի գործողությունը կձախողվի արդեն իսկ ընթացակարգային հիմունքներով: Ստորև կներկայացնեմ, որ բովանդակային հիմքով նույնպես նման հայցը ենթակա է ծախողման։
2. Լիդիան ինթերնեշնլի ներդրումները ներդրումային համաձայնագրերով պաշտպանության ներքո չեն գտնվում
Ինչպես վկայում են հրապարակված փորձագիտական ուսումնասիրությունները, Ամուլսարում հանքի շահագործումը, նույնիսկ ժամանակակից կանխարգելիչ և մեղմացուցիչ միջոցառումների իրականացմամբ, իրենից նշանակալի ռիսկ է ներկայացնում բնական միջավայրի և տեղի բնակչության առողջության համար։ Սա կարևոր հանգամանք է, քանի որ Հայաստանը մի շարք միջազգային պայմանագրեր/կոնվենցիաներ է ստորագրել՝ պարտավորվելով պաշտպանել մարդու իրավունքներ (օրինակ՝ Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի շրջանակներում), պահպանել բնությունն ու կենսաբազմազանությունը (Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիա, Բեռնի կոնվենցիա) և այլն։
Այժմ, եթե Հայաստանի կառավարությունն ինքն է որոշում իր քաղաքացիներին ու բնության ժառանգությունը վտանգել հանքարդյունաբերական գործունեության պատճառով, միջազգային կոնվենցիաների համապատասխան մարմինները կարող են դա համարել իբրև միջազգային իրավունքի խախտում, որի հիմքով պետությունը կարող է ենթակա լինել տույժերի և իրավական ու քաղաքական պատասխանատվության այլ տեսակների։
Այդուհանդերձ, պետության սուվերեն իրավունքը կլինի շարունակել հանքարդյունաբերական գործունեությունը։
Լիդիան Ինթերնեշնլը չունի՛ նման արտոնություն։ Համաձայն Կանադայի և Հայաստանի միջև կնքված ներդրումային երկկողմ համաձայնագրի Հոդված 1 (f) կետի, « «ներդրում» է համարվում երրորդ պետության ներդրողի միջոցով ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն տիրապետվող կամ վերահսկվող ցանկացած տեսակի ակտիվ [...] վերջինիս օրենսդրության համաձայն»։ Սրանից հետևում է, որ Լիդիան Ինթերնեշնլի ներդրումները պետք է համապատասխանեն Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը։ Համաձայն ՀՀ Սահմանադրության Հոդված 5-ի՝ միջազգային պայմանագրերը ՀՀ իրավական համակարգի անօտարելի մասն են կազմում։ Լիդիան Ինթերնեշնլը (դրա ընկերությունները Միացյալ Թագավորությունում կամ Կանադայում) չեն կարող Հայաստանի դեմ պահանջներ ներկայացնել զուտ այն պատճառով, որ նրանց գործունեությունը խախտել է Հայաստանի բնակիչների իրավունքները և Հայաստանի միջազգային պարտավորություններով պաշտպանության ներքո այլ արժեքներ։ Ի վերջո, չկա ո՛չ տրամաբանական, ո՛չ էլ իրավական պատճառ պնդելու, թե Հայաստանի Հանրապետությունը կամ իր քաղաքացիները պետք է սպասեն, որ Լիդիան Ինթերնեշնլը հանքարդյունաբերական գործունեությամբ վերը նշված վնասը հասցնի և միայն դրանից հետո հիշեն, որ Հայաստանն ունի միջամտելու պարտականություն։
Որպես եզրահանգում,  ինչպես նկարագրվեց վերը, ներկա հանգամանքներում Լիդիան ՄԹ և Լիդիան Կանադական ընկերությունների կողմից Կանադայի և ՄԹ հետ կնքված ներդրումային համաձայնագրերի շրջանակներում արբիտրաժային հայցերը հաջողությամբ չեն պսակվի, քանի որ․
Ներդրումային վեճերի լուծման կենտրոնը (ներդրումային արբիտրաժը) չի ունենա ընդդատություն այն դեպքում, երբ ներդրողը չարաշահում է միջազգային արբիտրաժը, որպեսզի պաշտպանի իր ներդրումները՝ արհեստականորեն երրորդ երկրներում դուստր ընկերություններ գրանցելով, և
Հայաստանի Հանրապետությունն ամեն դեպքում չունի պարտավորություն պաշտպանելու Լիդիան Ինթերնեշնլի, Լիդիան Կանադայի կամ Լիդիան ՄԹ-ի ներդրումները, եթե նման ներդրումները խախտում են Հայաստանի օրենսդրությունը, ներառյալ միջազգային պայմանագրերը, որոնք այդ օրենսդրության մասն են կազմում։

Can Lydian International force the Armenian government to give up Amulsar? A Legal Analysis
On March 11th 2019, after the blockade of its mining operations by the local population of Jermuk in July 2018 without the governmental intervention, Lydian International Limited (hereinafter “Lydian International”) announced that its subsidiaries, Lydian U.K. Corporation Limited (“Lydian UK”) and Lydian Canada Ventures Corporation (“Lydian Canada”), submitted a formal notice to the Government of the Republic of Armenia about the existence of dispute. Lydian thus announced its intention to sue Armenia, should it not comply with its alleged obligations under the bilateral investment treaties with the UK and with Canada.
The purpose of this memorandum is to analyse the nature of Lydian UK’s and Lydian Canada’s potential claims.
1. Lydian International’s scheme to secure jurisdiction under the investment treaties
Let’s start with some facts. Lydian International was incorporated in Alberta (Canada) in 2006. A year later, the company was transferred to Jersey in the Channel Islands, a tax haven The company, through its subsidiaries, also maintains offices in Yerevan (Armenia) and Greenwood Village, Colorado (USA), the latter presumably to attract American investors. In fact, 56.35% of its shares are currently controlled by 3 investment management companies - RCF Management LLC, Orion Resource Partners, Franklin Advisers - all of them operating in the USA.
Now, if Lydian International decided to use the international arbitration against the Republic of Armenia, it could not present itself as a company from Jersey (as there is no international treaty) or Yerevan (claimant’s country being the same as the host country). It would have to sue as a US company and the terms of the arbitration would be determined by the Treaty between the United States of America and the Republic of Armenia concerning the encouragement and reciprocal protection of investment (signed 1992, in force 1996). However, as the annex to the Treaty says, Armenia reserved the right to alter its obligation to the US businesses by making an exception for investments in the extraction of natural resources. It follows that from the inception of its operations in Armenia, Lydian International could not rely on the protection of its investments by the Armenian government, other than the protection afforded to local businesses.
In August, 2018 Lydian International established two subsidiaries, one in the UK, one in Canada, both 100% owned by the former. It so happens that the UK and Canada are among the few countries with which Armenia does have a bilateral investment treaty, but without any exception for the mining industry. Given that Lydian International operates in Armenia and Georgia, there is no apparent reason for Lydian International’s decision, other than its interest in securing jurisdiction for the international arbitration. Such conduct is, however, in clear violation of the procedural rules of the international arbitration.
As the Tribunal of the International Centre for the Settlement of Investment Disputes (ICSID) found in Phoenix Action Ltd. v. the Czech Republic (Ic sin Case No. Aiss/06/5, Award, April 15, 2009), ICSID lacks jurisdiction where the claimant “creates a legal fiction in order to gain access to an international arbitration procedure to which it was not entitled.” Like Lydian International, the claimant in this case tried to circumvent the procedural rules by faking its operations, without success.
The decision in Phoenix Award was cited with approval in Mobil Corporation and others v. Bolivarian Republic of Venezuela, in which the Tribunal declined jurisdiction to hear a number of investment-related disputes that pre-dated the corporate restructuring of the claimants, which had been undertaken in order to avail of the protections afforded a BIT concluded between The Netherlands and Venezuela.
An investment treaty tribunal will therefore lack jurisdiction ratione temporis where an investor who is not protected by an investment treaty restructures its investment in order to fall within the scope of protection after the date on which the challenged act of the host State occurred. The case of Lydian International is even clearer, as its subsidiaries did not even attempt to look like they invested in Armenia.
This analysis concludes that Lydian International’s action would fail even on procedural grounds. It will now be explained why it would also fail on substantive grounds.
2. Lydian International’s investments are not protected by the investment treaties
As the current expert evidence suggests, the mine in Amulsar would - even with the-state of-the-art preventive and mitigative measures - presents substantial risks on the environment and the health of the local population. This is important, as Armenia is a contracting party to a number of multilateral international treaties related to human rights (e.g. by the International Covenant on Economic, Social and Cultural rights), the protection of nature, biodiversity (Biodiversity Convention, Bern Convention) and so forth.
Now if the Government of Armenia itself decided to put its citizens and natural heritage in danger with its own mining operations, the respective bodies could find its conduct in violation of international law and subject to fines and other forms of legal and political pressure. However, it would ultimately be its sovereign decision to continue with the mining. Lydian International does not have similar privilege. According to the Art. 1(f) of the bilateral investment treaty between Canada and Armenia, , an “investment” means any kind of asset owned or controlled either directly, or indirectly through an investor of a third State […] in accordance with the latter's laws. It follows that Lydian International’s investments must comply with the Armenian legal system. Pursuant to the Art. 5 of the Republic of Armenia’s Constitution, the international treaties are a constituent part of the legal system of the Republic of Armenia. In other words, had the disruption of Lydian International’s activities occurred after the actual mining had begun, Lydian International  (or UK or Canada) would have no claim against Armenia precisely because Lydian International (or UK or Canada) had engaged in activities which were damaging to the human rights of Armenians and to other values protected by Armenia’s international obligations. Finally, there is no logical or legal reason to postulate that the Republic of Armenia or its citizens have to wait for the Lydian International to cause the said damage with its mining activities, only to recall Armenia’s obligation to intercede.
In conclusion, it was demonstrated that Lydian UK’s and Lydian Canada’s claims under the investment treaties between Armenia and the UK or Armenia and Canada would not under present circumstances succeed, because
ICSID will not have jurisdiction where the investor clearly abuses the international arbitration to protect its investment by artificially creating subsidiaries in third countries, and
the Republic of Armenia would in any case have no obligation towards Lydian International, Lydian Canada or Lydian UK to protect their investments, so long as the investments violate Armenian national law, including the international treaties which are part thereof.