Հարութ Սասունյան. Էրդողանը Սպիտակ տանը հանդիպել է Թրամփին․ արդյունքը՝ ողբերգակատակերգություն
Չգիտես, թե որտեղից սկսել մեկնաբանել այն ծիծաղելի մամուլի ասուլիսը, որը կայացել է  Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջև 2019 թ․ նոյեմբերի 13-ին Սպիտակ տանը։ Ցավոք, չգիտենք, թե ինչ են քննարկել երկու նախագահները փակ դռների հետևում ավելի վաղ կայացած հանդիպման ժամանակ։
Մինչև Էրդողանի Վաշինգտոն գալը, Կոնգրեսի մի քանի դեմոկրատ և հանրապետական անդամներ համատեղ նամակ էին ստորագրել՝ խորհուրդ տալով Թրամփին չհրավիրել Թուրքիայի նախագահին Սպիտակ տուն, ինչը Թրամփն անտեսեց։ Սա զարմանալի չէր, քանի որ նա բազմիցս Էրդողանին անվանել է «ընկեր» և «ուժեղ տղա, որն արժանի է հարգանքի»։ Բացի այդ, Թրամփը որպես նախագահի թեկնածու 2015-ին խոստովանել է, որ նա ֆինանսական շահեր ունի Թուրքիայում․ «Ես մի փոքր շահերի բախում ունեմ, քանի որ մի խոշոր, խոշոր շենք ունեմ Ստամբուլում։ Այն կոչվում է Թրամփի աշտարակներ՝ երկու աշտարակ մեկի փոխարեն․․․ Եվ ես շատ լավ ծանոթ եմ Թուրքիային։ Նրանք զարմանալի մարդիկ են: Նրանք անհավատալի մարդիկ են: Նրանք ուժեղ առաջնորդ ունեն»: Թրամփն իրենց համատեղ ասուլիսում Թուրքիային բնութագրեց որպես «ՆԱՏՕ-ի մեծ դաշնակից», «Միացյալ Նահանգների ռազմավարական գործընկեր» և ասաց՝ «ես նախագահի [Էրդողանի] մեծ երկրպագուն եմ»:
Թրամփը հրաժարվեց օրինականորեն պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի դեմ ՝ ռուսական С-400 հրթիռներ գնելու համար: Անցյալ շաբաթ NBC News- ը հաղորդեց, որ Ազգային անվտանգության նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնը Մայամիում ունեցած ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ «նա հավատում է՝ կա անձնական կամ գործնական հարաբերություն, որը թելադրում է Թրամփի դիրքորոշումը Թուրքիայի վերաբերյալ, քանի որ նրա խորհրդականներից ոչ մեկը նրա հետ համաձայն չէ այդ հարցում»: Մեկ շաբաթ առաջ Ներկայացուցիչների պալատը ընդունել էր երկու բանաձև՝ վերահաստատելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ՝ 405 կողմ, 11 դեմ, և պատժամիջոցներ սահմանելով Թուրքիայի ու նրա որոշ առաջնորդների, այդ թվում ՝ Էրդողանի նկատմամբ, 403-16 ձայների քվեարկությամբ, այն բանից հետ, երբ Թրամփը ամիրիկյան զորքերը հանել էր Սիրիայից՝ լքելով քուրդ գործընկերներին և թույլ տալով, որ թուրք զինվորականներն ու նրա ջիհադական դաշնակիցները սպանեն հարյուրավոր քուրդ քաղաքացիական անձանց ու արտաքսեն շուրջ 200 հազար քրդերի և այլոց թուրքական սահմանի հարավային շրջանից:
Սպիտակ տան մամուլի ասուլիսում տեղ գտան մի քանի ապշեցուցիչ պահեր։ Նախ և առաջ, Էրդողանն իր զայրույթն արտահայտեց Ներկայացուցիչների պալատի կողմից 2019 թ․ հոկտեմբերի 29-ին ընդունված Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի վերաբերյալ: Նա կրկնեց սովորական թուրքական քարոզչական գիծը, որ պետք է լինի պատմական հանձնաժողով, որը պետք է ուսումնասիրի Հայոց ցեղասպանության փաստերը, մինչդեռ Թրամփը լուռ հետևում էր։ Ոչ Էրդողանը, ոչ էլ Թրամփը, հավանաբար, տեղյակ չեն, որ այս հարցը ուսումնասիրվել է բազմաթիվ պատմաբանների, այդ թվում՝ Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի կողմից, որը հանդես է եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ հաստատելով Հայոց ցեղասպանության հավաստիությունը։
Համատեղ ասուլիսում Թրամփը խրախուսեց Էրդողանին հարցման համար դիմել թուրք լրագրողին․ «Կցանկանայի՞ք որևէ մեկին ընտրել։ Բարյացակամ մարդու Թուրքիայից, բարյացակամ։ Միայն բարյացակամ լրագրողներին։ Մենք  կցանկանայինք տեսնել, այդպիսիններից շատ չկան»։ Թուրքիայում Էրդողանի նկատմամբ ոչ բարյացակամ լրագրող չի մնացել։ Միայն այս տարի 68 լրագրող է ձերբակալվել Թուրքիայում, որտեղ ավելի շատ լրագրողներ են բանտարկվել, քան աշխարհի ցանկացած այլ երկրում։
Այնուհետև Թրամփն արդարացրեց Էրդողանի կողմից քրդերի դեմ կատարված ոճրագործությունները՝ ասելով․ «Եվ, ի դեպ, իմ կարծիքով նախագահը [Էրդողանը] կարող է մի քանի խմբակցություններ ունենալ քրդերի մեջ, բայց ես կարծում եմ, որ նախագահը լավ հարաբերություններ ունի քրդերի հետ: Ներկայումս շատ քրդեր են ապրում Թուրքիայում, և նրանց մասին հոգում են»։ Սա բացարձակ սուտ է: Վերջին մի քանի տասնամյակների ընթացքում թուրքական զինված ուժերը սպանել են Թուրքիայի 30 հազար քուրդ քաղաքացիների։ Բացի այդ, ընտրված 15 քուրդ քաղաքապետեր պաշտոնանկ են արվել Թուրքիայի կառավարության կողմից և ձերբակալվել շինծու մեղադրանքներով:
Սպիտակ տան մամուլի ասուլիսում Էրդողանը հանդես եկավ մեկ այլ սկանդալային հայտարարությամբ՝ ասելով, որ վերադարձրել է Թրամփի նամակը, որն իրեն ուղարկվել էր 2019-ի հոկտեմբերի 9-ին՝ իրենց հանդիպման ժամանակ այն թողնելով նախագահի սեղանին: Այդ նամակում Թրամփը Էրդողանին ասել էր. ««Ձեզ մի՛ երևակայեք ուժեղ տղա, հիմար մի՛ եղեք․․․»։
Էրդողանը ևս մեկ ապուշ մեկնաբանություն արեց 2019-ի նոյեմբերի 13-ին՝ Թուրքիայի կրոնական հարցերի տնօրինության Վաշինգտոնի կենտրոն կատարած այցի ընթացքում: Էրդողանը հայտարարեց, որ հայերը «քոչվոր» են եղել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ։ Հայերը «քոչվորների նման թափառել են տարբեր վայրերում։ Բռնի արտաքսումը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ նրանք որպես քոչվորներ այդ կերպ ապրում էին Թուրքիայում», կեղծորեն պնդել է Էրդողանը՝ անտեսելով, որ հայերը բնիկ ժողովուրդ են իրենց երկրում, որտեղ ապրել են հազարամյակներ, մինչև թյուրքական ցեղերի ներխուժումը Արևելյան Ասիայից և նրանց հայրենիքի նվաճումը:
Անհավատալի խոսակցություն է տեղի ունեցել Էրդողանի՝ Միացյալ Նահանգներ ժամանելուց մեկ շաբաթ առաջ: Թուրքական «Սաբահ» թերթը հաղորդել է, որ Թուրքիայի և ԱՄՆ նախագահների միջև 2019-ի նոյեմբերի 5-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Էրդողանն ասել է, որ Թրամփը հարցրել է իրեն՝ «արդյոք ավելի նպատակահարմա՞ր չէ «ցեղասպանություն» անվանելու փոխարեն օգտագործել «պատերազմ» բառը»։ Զարմանալիորեն, Էրդողանն ասել է, որ ինքը մերժել է Թրամփի առաջարկությունն այն հիմնավորմամբ, որ «պատերազմ տեղի է ունենում երկու պետությունների միջև, իսկ հայ ժողովուրդը ենթարկվել է բռնի տեղահանության»։
Էրդողանն ասել է Թրամփին, որ «ջանքեր են գործադրվում, որպեսզի մեզ վախեցնեն այսպես կոչված հայկական օրինագծով և պատժամիջոցների սպառնալիքով»: Թրամփը հետաքրքրվել է Էրդողանից, թե ինչպես են ԱՄՆ նախկին նախագահները կարգավորել Հայոց ցեղասպանության հարցը, ինչին հետևել է Էրդողանի պատասխանը. «Մինչ այժմ ես աշխատել եմ Բուշի ու նրա որդու հետ և նույն կերպ Օբամայի հետ: Հիմա ես աշխատում եմ Ձեզ հետ: Այն ժամանակ նրանք այդ [ցեղասպանության մասին բանաձևը] ներկայացնում էին [Ներկայացուցիչների պալատի] հանձնաժողովին, իսկ հանձնաժողովը այն հետ էր ուղարկում։ Այս անգամ նրանք շրջանցեցին հանձնաժողովը և բանաձևն ուղարկեցին Կոնգրեսին»: Էրդողանն ասաց, որ Թրամփը պատասխանել է․ «Ես կուսումնասիրեմ այն և կխոսեմ բարեկամների հետ»:
Իհարկե, Էրդողանը կեղծ տեղեկություններ է հաղորդել Թրամփին: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը նախկինում ՝ 1975 և 1984 թվականներին, հաստատվել էր Ներկայացուցիչների պալատի կողմից և մի քանի անգամ անցել Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովով։
Ծիծաղելի է, որ Թրափը Էրդողանից խորհուրդ է հարցնում, թե ինչպես անվանել Հայոց ցեղասպանությունը և ինչպես են ԱՄՆ նախորդ նախագահները կարգավորել ցեղասպանության հարցը: Թրամփի կողմնակից բոլոր «հպարտ» ամերիկահայերը պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկեն այնպես կրթելու ԱՄՆ նախագահին Հայոց ցեղասպանության իրողությունների վերաբերյալ, որ նա չկերակրվի ցեղասպանությունը ժխտող Էրդողանի ստերով․․․
Նոյեմբերի 13-ին Էրդողանի հետ կայացած հանդիպումից և համատեղ մամուլի ասուլիսից անմիջապես հետո, Թրամփը հանրապետական սենատորների մի փոքր խմբի հրավիրեց Սպիտակ տուն՝ իր ներկայությամբ Էրդողանի հետ հանդիպելու։ Սա ակնհայտ խորամանկ քայլ էր Թրամփի կողմից՝ պատասխանատվությունը գցելու Սենատի վրա ցանկացած գործողության համար, որ սենատորները կարող են ձեռնարկել Թուրքիայի դեմ:
Այս հանդիպումից հետո, երբ սենատորները վերադարձան Սենատի նիստերի դահլիճ, սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը (դեմոկրատ, Նյու Ջերսի) առաջարկեց կասեցնել կանոնները և Հայոց ցեղասպանության ընթացիկ բանաձևը ուղղակիորեն ներկայացնել Սենատի լիագումար նիստում՝ շրջանցելով Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը։  Սենատոր Լինդսի Գրեհեմը (հանրապետական, Հարավային Կարոլինա) մերժեց սենատոր Մենենդեսի՝ համաձայնության գալու խնդրանքը։  Սենատի կանոններով, նույնիսկ մեկ սենատորի դեմ լինելը բավարար է, որպեսզի թույլ չտրվի շրջանցել Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը: Սենատոր Գրեհեմը Սենատի իր խոսքում բացատրեց․ «Քիչ առաջ հանդիպեցի Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի և ԱՄՆ նախագահ Թրամփի հետ և խոսեցի այն խնդիրների մասին, որոնց մենք բախվում ենք Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական ներխուժման պատճառով: Ես լիահույս եմ, որ Թուրքիան և Հայաստանը կարող են միասին լուծել այդ խնդիրը»։ Սենատոր Գրեհեմը հավելեց, որ ինքը դեմ էր «ոչ թե անցյալի, այլ ապագայի պատճառով»։ Այս մեկնաբանություններն ավելի վատթարացրեցին նրա առարկությունը։
Սենատոր Գրեհեմի մերժումը որոշ մարդկանց մոլորության մեջ գցեց, որ Սենատում Հայոց ցեղասպանության բանաձևը ջախջախված է: Այդպես չէ։ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն այժմ պետք է քննարկի բանաձևը, իսկ հաստատելուց հետո այն փոխանցի Սենատի լիագումար նիստին:

Harut Sassounian. Erdogan Meets Trump in the White House: The Result is a Tragicomedy
It is difficult to know where to start commenting on the ridiculous press conference between Turkish President Recep Tayyip Erdogan and US Pres. Donald Trump at the White House on November 13, 2019. Unfortunately, we do not know what was discussed when the two presidents met earlier behind closed doors.
Before Erdogan came to Washington, several Democratic and Republican members of Congress had signed a joint letter advising Pres. Trump not to invite the Turkish President to the White House which Trump ignored. This was not surprising given the fact that he had repeatedly called Erdogan “a friend” and “a tough guy who deserves respect.” Furthermore, Trump, as a presidential candidate in 2015, confessed that he had a financial interest in Turkey: “I have a little conflict of interest because I have a major, major building in Istanbul. It’s called Trump Towers -- two towers, instead of one. … And I’ve gotten to know Turkey very well. They’re amazing people. They’re incredible people. They have a strong leader.” During the joint press conference, Pres. Trump described Turkey as “a great NATO ally,” “a strategic partner of the United States,” and “I am a big fan of the President [Erdogan].”
Trump refused to impose legally required sanctions on Turkey for the purchase of Russian S-400 missiles. NBC News reported last week that former National Security Adviser John Bolton stated during a speech in Miami “that he believes there is a personal or business relationship dictating Trump’s position on Turkey because none of his advisers are aligned with him on the issue.” The House of Representatives had adopted two resolutions a week earlier reaffirming the recognition of the Armenian Genocide by the overwhelming bipartisan vote of 405 to 11, and placing sanctions on Turkey and some of its leaders, including Erdogan, by a vote of 403 to 16, after Pres. Trump withdrew US forces from Northern Syria, abandoning the Kurdish partners and allowing the Turkish military and its jihadist allies to murder hundreds of Kurdish civilians and deport around 200,000 Kurds and others from the area South of the Turkish border.
At the White House press conference, there were several astonishing moments. First of all, Erdogan expressed his anger at the Armenian Genocide Resolution adopted by the House of Representatives on October 29, 2019. Erdogan repeated the usual Turkish propaganda line that there should be a historical commission to study the facts of the Armenian Genocide, while Pres. Trump silently looked on. Neither Erdogan nor Trump is probably aware that this issue has been studied by scores of historians, including the International Association of Genocide Scholars, which issued a joint statement confirming the veracity of the Armenian Genocide.
During the joint press conference, Pres. Trump encouraged Erdogan to call on a Turkish journalist for a question. Trump told Erdogan: “Would you like to pick somebody? A friendly person from Turkey, friendly. Only friendly reporters. We like to see, there aren’t too many of them around.” There are no journalists left in Turkey who are not friendly to Erdogan. This year alone, 68 journalists were arrested in Turkey which has jailed more reporters than any other country in the world.
Trump then proceeded to whitewash Erdogan’s crimes against Kurds by stating: “And, by the way, I think the president [Erdogan], he may have some factions within Kurds, but I think the president has a great relationship with the Kurds. Many Kurds live currently in Turkey, and they’re taken care of.” This is an absolute lie! Over 30,000 Kurdish citizens of Turkey have been killed by the Turkish military in the last few decades. Furthermore, 15 elected Kurdish mayors were dismissed by the Turkish government and arrested on trumped up charges.
During the White House press conference Erdogan made another scandalous statement saying that he returned a letter that Pres. Trump had sent him on Oct. 9, 2019, by leaving it on the President’s desk during their meeting. In that letter, Pres. Trump had told Erdogan, “Don’t be a tough guy! Don’t be a fool!”
Erdogan made one more idiotic comment on November 13, 2019, during his visit to the Washington Center of Turkey’s Directorate of Religious Affairs. Erdogan claimed that Armenians were “nomads” during the Armenian Genocide. Armenians “used to travel in different places as nomads. The forced deportation took place while they were living the same way as nomads in Turkey,” Erdogan falsely alleged, ignoring that Armenians were natives in their lands where they had lived for thousands of years before the Turkic tribes came from East Asia and conquered their homeland.
An incredible conversation took place a week before Erdogan arrived in the United States. Turkish newspaper Sabah reported that during a phone call between the Turkish and US presidents on November 5, 2019, Erdogan said Pres. Trump asked him “whether it would be more suitable to use the word ‘war’ instead of calling it ‘genocide’?” Surprisingly, Erdogan said he rejected Trump’s suggestion on the grounds that “a war is between two states and that Armenians had in fact been subject to forced migration.”
Erdogan told Trump that “there are efforts to intimidate us with the so-called Armenian bill and sanctions threat.” Pres. Trump then asked Erdogan how previous US presidents handled the Armenian Genocide issue, to which Erdogan replied: “Until now, I have worked with Bush and his son, and in the same way with Obama. Now I am working with you. At that time, they would refer this [genocide resolution] to the [House] committee and the committee would send it back. This time they bypassed the committee and sent it to the Congress.” Erdogan said Trump replied: “I will study it and talk to friends.”
Of course, Erdogan gave false information to Pres. Trump. The Armenian Genocide resolution had been approved by the full House of Representatives twice before in 1975 and 1984, and had passed through the House Foreign Affairs Committee several times.
It is ironic that Pres. Trump is asking Erdogan for advice on what to call the Armenian Genocide and how previous US presidents handled the genocide issue. All those ‘proud’ Armenian-American supporters of Trump should initiate immediate steps to educate the US president on the facts of the Armenian Genocide so he is not fed lies by the likes of denialist Erdogan!
Immediately after his meeting with Erdogan and the joint press conference on Nov. 13, Pres. Trump invited a small group of Republican Senators to the White House to meet with Erdogan at Trump’s presence. This was an obvious ploy on the President’s part to dump the responsibility on the Senate for any action the Senators may take against Turkey.
Following this meeting, when the Senators returned to the Senate floor, Sen. Robert Menendez (Dem.-N.J.) proposed to suspend the rules and bring the pending Armenian Genocide resolution directly to the full Senate bypassing the Senate Foreign Relations Committee. Sen. Lindsey Graham (Rep.-South Carolina) objected to Sen. Menendez’s request for consent. Under Senate rules, all it takes is one Senator to object, to prevent the Resolution to bypass the Senate Foreign Relations Committee. Sen. Graham, in his Senate remarks, explained: “I just met with President Erdogan and President Trump about the problems we face in Syria by the military incursion by Turkey. I do hope that Turkey and Armenia can come together and deal with this problem." Sen. Graham added that he was objecting "not because of the past but because of the future." Those remarks made his objection even worse.
Sen. Graham’s rejection has confused some people into believing that the Armenian Genocide resolution is dead in the Senate. It is not. The Senate Foreign Relations Committee now has to consider the resolution and then, after approval, forward it to the full Senate.