2020 թ. «Երիտասարդական Ավրորա». Երեք հավակնորդները
2020 թ. «Երիտասարդական Ավրորա» նախագծի հավակնորդներն են Տանզանիայի UWC Արեւելյան Աֆրիկայի, Հնդկաստանի UWC Մահինդրա եւ Սինգապուրի UWC Հարավարեւելյան Ասիայի միջազգային դպրոցների ուսանողական թիմերը: Նրանք պատրաստվում են նոյեմբերի 3-ին իրենց նախագծերը ներկայացնել ժյուրիին:
Մենք հպարտ ենք բոլոր ուսանողներով, որոնք չնայած կորոնավիրուսի հետեւանքով առաջացած մարտահրավերներին եւ ուսումնական ուղեւորությունների սահմանափակումներին, հետ չկանգնեցին իրենց մարդասիրական գաղափարներն իրագործելու մտքից, որոնց կարիքը կա հատկապես այս տարի: UWC դպրոցներից եւ Աֆրիկյան առաջնորդության ակադեմիայից տասներկու նախագիծ է ներկայացվել 2020 թ. «Երիտասարդական Ավրորային»՝ առաջարկելով խնդիրների հաղթահարման հեռանկարային եւ մանրամասն նախագծեր իրենց դպրոցների գտնվելու վայրերում. Հնդկաստանի Մուլշի Տալուկա գյուղական վայրերում կանխարգելիչ բժշկական խնամքից մինչեւ ԱՄՆ Նյու Մեքսիկո նահանգում որոշակի դեղերի եւ սննդի համադրության վնասակար փոխազդեցությունից խուսափելու համար նախատեսված հավելված, Տանզանիայի Սանյա Հոյի գյուղում տեղացիների եւ փղերի խաղաղ գոյակցությունից մինչեւ Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի Մոստար քաղաքում փախստականների ու տեղի համայնքի միջեւ խաղաղ համակեցության ստեղծում:
Նախագծերից յուրաքանչյուրը հիշեցում էր եւ ապացույց «Երիտասարդական Ավրորան» հիմնադրած կազմակերպության՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության առաքելության կարեւորության մասին: «Ավրորան», որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին բազմաթիվ նախագծերի միջոցով օգնության ձեռք մեկնել նրանց, ովքեր ունեն դրա կարիքը: Այդ նախագծերից մեկն էլ «Երիտասարդական Ավրորան» է, որն արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ խրախուսում է, ներկայացնում եւ աջակցում ուսանողական ծրագրերին, որոնք վեր են հանում մարդասիրական հստակ խնդիրներ եւ առաջարկում կայուն ու նորարարական լուծումներ:
Մարդասիրական ոգին իր հստակ արտահայտությունն է գտնում  ներկայացված յուրաքանչյուր նախագծում, որոնք գնահատում է մարդասերներից եւ ձեռներեցներից կազմված նախընտրական հանձնաժողովը՝ ըստ յոթ հիմնական չափորոշիչների. ստեղծարարություն, կայուն լուծումներ, հետազոտության որակ, հնարավոր ազդեցություն, ինչպես նաեւ նվիրվածություն, ինքնահայեցողություն եւ ձեւաչափ: Բոլոր թիմերը մանրամասն կարծիք-վերլուծություն են ստանում ժյուրիից, որպեսզի կարողանան հետագայում եւս զարգացնել իրենց ծրագիրն ու իրագործել այն:
Անդրադառնալով «Երիտասարդական Ավրորայի» կարեւորությանը՝ Global Shapers Community Kampala Hub-ի («Գլոբալ շեյփերս» համայնքի Կամպալայի կենտրոն) եւ 2020 թ. «Երիտասարդական Ավրորայի» նախընտրական հանձնաժողովի անդամ Ջուլյանա Բիտարաբեհոն ասաց. ««Երիտասարդական Ավրորան» յուրահատուկ նախաձեռնություն է, որը սովորեցնում է ուսանողներին դուրս գալ սեփական «ես»-ի սահմաններից եւ ազդեցություն գործել ուրիշների կյանքի վրա: Կարեկցանքն արդյունավետ է, երբ կա անցում զգացողությունից գործողության: Եվ ես հավատում եմ, որ այս նախաձեռնությունը հնարավորություն է տալիս ուսանողներին գործնական մասնակցություն ունենալ այդ պրոցեսին: Այս տարի նախագծի առաջարկները տպավորիչ էին եւ համայնքակենտրոն: Դրանք շոշափում էին մի շարք խնդիրներ, որոշները նույնիսկ ինձ համար էին բացահայտում, քանի որ դրանց մասին շատ չի խոսվում: Փոփոխություն բերող՝ աշխարհն ավելի լավը դարձնող երիտասարդներն են մեր ապագան: Լավագույնն եմ մաղթում երիտասարդ մարդասերների թիմերից յուրաքանչյուրին»:
Եզրափակիչ դուրս եկած Տանզանիայի UWC Արեւելյան Աֆրիկայի, Հնդկաստանի UWC Մահինդրա եւ Սինգապուրի UWC Հարավարեւելյան Ասիայի միջազգային դպորցների ուսանողական թիմերն այժմ պատրաստվում են իրենց նախագծերը ներկայացնել ժյուրիին: Հաղթող թիմը կստանա 4.000 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ՝ նախագծի հետագա զարգացման համար: Նախորդ տարիներին հավակնորդ-նախագծերը ներկայացվում էին Հայաստանում, սակայն այս տարի կորոնովիրուսի հետեւանքով առաջացած սահմանափակումների պատճառով  այն տեղի կունենա առցանց: Նախագծերին կարող եք ծանոթանալ եւ դիտել տեսանյութերը՝ ստորեւ․
Եզրափակիչ փուլ դուրս եկած երեք թիմերը
UWC Արեւելյան Աֆրիկա՝ «Փեթակ-բաժանարար» (Beehive Divide) նախագիծ
«Փեթակ-բաժանարար» նախագծի նպատակն է խաղաղ գոյակցություն հաստատել փղերի եւ Տանզանիայի Սիհա շրջանի Սանյա Հոյի գյուղի բնակիչների միջեւ: Տեղանքի պատճառով Սանյա Հոյիում մարդիկ ու փղերը հաշտ չեն ապրում՝ բերելով կյանքի կորուստ եւ դաշտերի ոչնչացում: Թիմը մտադիր է փղերին վանող երկու պաշտպանիչ պատնեշ կառուցել դաշտերի եւ փղերի գտնվելու տարածքների միջեւ՝ փեթակ-ցանկապատ եւ «կծու» պատնեշ: UWC Արեւելյան Աֆրիկայի ուսանողները փեթակներ կպատրաստեն իրենց փայտե իրերի նախագծման եւ պլաստիկի վերամշակման աշխատարաններում: Այս նախագիծը կապահովի վտանգված փղատեսակների պաշտպանություն եւ կօգնի Չագա համայնքին բարգավաճել. մի կողմից՝ հացահատիկի դաշտերը պաշտպանված կլինեն, մյուս կողմից՝ մեղվապահությունը կապահովի սնունդ եւ կկրճատի աղքատությունը: Խոսելով նախագծում իր փորձառության մասին՝ թիմի անդամ, տանզանիացի Միրիամ Յուսաբանին ասում է. «Մենք սկսեցինք շատ փոքր նախագծից եւ երբեք չէինք պատկերացնի, որ կհասնենք այս կետին։ Ես սովորել եմ, որ վճռականության շնորհիվ նույնիսկ շատ փոքրիկ նախաձեռնությունը կարող է դրականորեն ազդել բազմաթիվ մարդկանց կյանքի վրա»:
UWC Մահինդրա քոլեջ՝ «Բուժզինվորներ » (MedRangers) նախագիծ
«Բուժզինվորներ» նախագիծը մեկնարկեց, երբ Սադհանա գյուղի կանայք թիմին պատմեցին գյուղական վայրերում բուժօգնություն ստանալու խնդիրների մասին: Հարցումների եւ տեղացի մենթորների օգնությամբ արված հետագա ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ Մուլշի Տալուկայում բժշկական սխալները կրթության պակասից է, իսկ բուժօգնությունն անբավարար է սոցիալ-տնտեսական, մշակութային եւ ենթակառուցվածքային խնդիրների պատճառով։ Չնայած Հնդկաստանի բնակչության 68,4 տոկոսն ապրում է գյուղական վայրերում, դրանց բաժին է հասնում Հնդկաստանի առողջապահական ենթակառուցվածքների միայն 25 տոկոսը: «Բուժզինվորներ» նախագծի նպատակն է բարելավել առողջապահության վիճակը Մուլշի Տալուկայում՝ կանխարգելիչ եւ ախտորոշիչ գործընթացով: Առաջին հերթին, դրան հասնում են գիտության, ախտանշանների եւ տարածված հիվանդությունների բուժման վերաբերյալ դասընթացների, առաջին բուժօգնության հիմնական հմտությունների ուսուցման եւ դպրոցների անձնակազմի, գյուղի բնակիչների առողջապահական ապահովագրության սխեմաների եւ Սոցիալ-առողջապահության ոլորտի հավատարմագրված աշխատողների (ASHA) բժշկական հետագա վերապատրաստումների կազմակերպմամբ: Ախտորոշման նպատակով թիմն առողջապահական ճամբարներ կկազմակերպի Մուլշի Տալուկայում՝ բժշկական օգնությունն ավելի հասանելի դարձնելու համար: Նրանց նպատակը հստակ է. «Մենք ձգտում ենք խրախուսել տեղացիներին անկախ եւ տեղեկացված որոշումներ կայացնել իրենց առողջության վերաբերյալ»:
Խոսելով նախագծի վրա աշխատելու մասին՝ թիմի անդամ Պրյանկա Չահահրիան ասում է. «Ես հասկացա, որ համայնքին օգնելու իմ ցանկությունը բավարար չէ: Մենք պետք է աշխատենք այն ուղղությամբ, թե ինչի կարիք ունեն մեր շահառուները, եւ ոչ թե՝ ինչ է մեր կարծիքով անհրաժեշտ նրանց: Մենք պետք է ողջամտորեն ընդունենք, որ երբեմն լավագույն քայլը մտքերին ազատություն տալն է»:
UWC Հարավարեւելյան Ասիա՝ «ՆՐԱ ճամփորդությունը» (HER Journey) նախագիծ
«ՆՐԱ ճամփորդությունը» նախաձեռնության նպատակն է պաշտպանել Սինգապուրում օտարազգի տնային աշխատողների (FDWs) իրավունքները եւ աջակցել նրանց: Թիմը հույս ունի հասնել դրան եռակողմ մոտեցմամբ. (1) տեղի հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ նրանք սոցիալական հոլովակներ են պատրաստում՝ «Իմացի՛ր, քո իրավունքները» խորագրով, որոնք լուծումներ են առաջարկում աշխատանքային իրավունքների վեճերի վերաբերյալ: (2) Ջանքեր են գործադրում հանրությանը (հատկապես գործատուներին) կրթելու ուղղությամբ, ինչի համար մշակել են «Փոխըմբռնման մարտահրավեր» (Empathy Challenge) թղթախաղը, որտեղ խաղացողները հանդես են գալիս դերերով՝ որպես տնային աշխատող եւ գործատու, բանակցություններ վարում աշխատանքի ընթացքում ծագած խնդիրների լուծման ուղղությամբ: (3) Թիմն օտարազգի տնային աշխատողների հետ հարցազրույցների հիման վրա պատրաստել է փոդքասթեր, որտեղ նրանք ներկայացնում են իրենց միգրացիոն պատմությունը եւ խորհուրդներ տալիս գործընկերներին: Հետադարձ հայացք գցելով նախագծի անցած ճանապարհին՝ թիմի անդամ Սինչան Լյու (Քերըն) գրում է. «Մեր նախագիծը երկար ճանապարհ է անցել այն պահից, երբ 2019 թ. մայիսին կապ հաստատեցինք Միգրանտ աշխատողների եւ Տնային աշխատողների կենտրոնների հետ: Մենք մեզ համար նպատակներ սահմանեցինք եւ բաց ենք վերափոխումների համար՝ ելնելով մեր հնարավորություններից: Մենք ուսումնասիրում ենք արձագանքներն ու պարբերաբար շտկումներ անում: Չնայած կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով ցրված ենք աշխարհով մեկ, մենք շարունակում ենք աշխատել հեռավար»:
Լուսանկարում ՝ (ձախից աջ) «ՆՐԱ ճամփորդությունը» (HER Journey) նախագծի թիմը՝ UWC Հարավարեւելյան Ասիայի դպրոցից, «Փեթակ-բաժանարար» (Beehive Divide) նախագծի թիմը՝  UWC Արեւելյան Աֆրիկա դպրոցից, «Բուժզինվորներ» (MedRangers) նախագծի թիմը՝ UWC Մահինդրա դպրոցից

15-09-2020 14:40:50   | Армения  |  Пресс-релизы
Мы рады сообщить, что команды школ UWC East Africa в Танзании, UWC Mahindra College в Индии и UWC South East Asia в Сингапуре были выбраны в качестве трех финалистов Молодежного проекта «Аврора» – 2020. Поздравляем все три команды, которые сейчас готовятся представить свои проекты жюри во время запланированного на октябрь финала.
Мы очень гордимся всеми студентами, которые, несмотря на связанные c COVID-19 ограничения и трудности на их образовательном пути, смогли реализовать свои гуманитарные идеи в этом году, когда они особенно нужны. В Молодежном проекте «Аврора» участвовали двенадцать проектов из разных школ и колледжей UWC и Африканской академии лидерства. Каждая команда представила подробный план решения широкого круга вопросов в сообществах тех мест, где находятся их школы. Проблемы были самыми разными, от планирования профилактического медицинского обслуживания в сельской местности в районе Мулши, Индия, до способа помочь пациентам в Нью-Мексико, США, избегать вредных взаимодействий между лекарствами и пищевыми продуктами благодаря специальному приложению; от обеспечения гармоничного сосуществования между сельскими жителями и слонами в деревне Санья Хойи в Танзании до поиска вариантов мирного взаимодействия между беженцами и местными сообществами в городе Мостар в Боснии и Герцеговине.
Каждый из проектов стал напоминанием о важности миссии организации, основавшей Молодежный проект «Аврора» – Гуманитарной инициативы «Аврора» – и одновременно доказательством ее важности. Созданная от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, «Аврора» стремится поддержать людей, которые c риском для себя спасают самых уязвимых членов нашего общества. Этот замысел реализуется через ряд программ, в том числе и Молодежного проекта «Аврора», который вот уже четвертый год поощряет, продвигает и поддерживает разработанные студентами проекты, обращающиеся к конкретным гуманитарным проблемам и предлагающие пути их решения с помощью инновационных и ресурсосберегающих подходов.
Этот дух благотворительности отчетливо проявился в каждом из представленных проектов, которые затем оценивались комиссией по предварительному отбору, состоявшей из филантропов и предпринимателей, по семи основным критериям: креативности, устойчивости, уровню подготовительной работы и потенциальным результатам, самоотверженности команды, ее способности к критическому анализу и соответствия проекта формату. Независимо от того, дошли они до финала или нет, каждая из команд получила подробные комментарии от комиссии, чтобы гарантировать, что все участники смогут продолжить разработку своих проектов и довести их до конца.
Размышляя о важности Молодежного проекта «Аврора», Джулиана Битарабехо, член сообщества Global Shapers Community Hub в Кампале и комиссии по предварительному отбору Молодежного проекта «Аврора» – 2020, отметила: «Молодежный проект «Аврора» – особенная инициатива, потому что она учит молодых людей выходить за пределы самих себя и мирка собственной жизни, чтобы благотворно влиять на жизни других. Сострадание наиболее эффективно, когда оно переходит от чувства к действию, и я считаю, что эта инициатива позволяет студентам участвовать в этом процессе на практике. Предложенные в этом году проекты были впечатляющими и ориентированными на локальные сообщества. Они затронули целый ряд вопросов, а некоторые даже открыли мне глаза на несколько социальных проблем, о которых не так много говорят. Молодые проводники перемен действительно определяют будущее мира, и я желаю каждой команде молодых гуманитарных деятелей всего наилучшего».
Три команды-финалиста из UWC East Africa в Танзании, UWC Mahindra College в Индии и UWC South East Asia в Сингапуре сейчас заняты подготовкой к представлению своих проектов жюри в финале. У них будет возможность шанс получить грант в размере 4 тысяч долларов и использовать его для дальнейшего развития проекта. В предыдущие годы это мероприятие проводилось в Армении, однако в связи с продолжающимися ограничениями из-за COVID-19 в этом году оно будет проводиться онлайн. Ниже вы можете узнать больше о каждом из проектов-финалистов и посмотреть видео с описанием проектов.
Три команды-финалиста:
UWC East Africa и проект «Барьер из ульев» (Beehive Divide)
Проект UWC East Africa «Барьер из ульев» (Beehive Divide) направлен на обеспечение мирного сосуществования слонов и жителей деревни Санья Хойи в округе Сиха, Танзания. Из-за своего местоположения Санья Хойи зачастую становится местом конфронтации между людьми и слонами, в результате чего гибнут люди и уничтожаются посевы. Команда намеревается построить два отпугивающих слонов защитных барьера между полями, а также коридоры для слонов: ограду из ульев и ограду из перца чили. Студенты колледжа UWC East Africa сделают ульи из дерева и переработанного пластика в своих мастерских. Этот проект обеспечит защиту находящихся под угрозой исчезновения видов слонов, а также позволит племени чагга успешно развивать растениеводство и пчеловодство, повысить уровень продовольственной безопасности и снизить уровень бедности. Обращаясь к истории своей работы над проектом, член команды Мариам Джусабани из Танзании сказала: «Мы начали с очень маленького плана и не могли даже представить, что дойдем до этого этапа. Я поняла, что с должной решимостью даже небольшая инициатива может положительно повлиять на бесчисленное множество жизней».
Колледж UWC Mahindra и проект «Медицинские обходчики» (MedRangers)
Проект «Медицинские обходчики» начался, когда женщина из деревни Садхана рассказала его команде о своих трудностях в получении медицинской помощи в сельской местности. Дальнейшее исследование, проведенное с помощью опросов при поддержке местных кураторов, показало, что врачебная халатность в районе Мулши, вызванная отсутствием санитарного просвещения и медицинской помощи, усугубляется социально-экономическими и культурными факторами и проблемами инфраструктуры: несмотря на то, что 68,4% граждан Индии живут в сельской местности, в сельских районах находится лишь 25% инфраструктуры здравоохранения страны. Проект «Медицинские обходчики» стремится улучшить показатели состояния здоровья в сельской местности района Мулши с помощью профилактики и диагностики. В первую очередь, это достигается проведением образовательных семинаров по научным основам, симптомам и методам лечения распространенных заболеваний, обучению базовым навыкам оказания первой помощи и схемам медицинского страхования для школьного персонала и сельских жителей, а также содействием дальнейшему медицинскому обучению Аккредитованных работников общественного здравоохранения (ASHA). Для диагностики группа планирует организовать оздоровительные лагеря в районе Мулши, чтобы еще больше расширить доступ населения к медицинской помощи. Их цель ясна: «Мы стремимся дать местному населению возможность принимать независимые и осознанные решения в отношении своего здоровья».
Говоря о том, чему команда успела научиться в рамках проекта, член команды Приянка Чахария заявила: «Работая над этим проектом, я осознала, что одной моей готовности внести свой вклад в развитие местного сообщества недостаточно. Мы должны работать на то, чего хотят заинтересованные стороны, а не на то, что мы считаем подходящим для них. Мы должны помнить о том, что, когда это необходимо, порой лучшее, что мы можем сделать, – это отказаться от осуществления своих идей».
UWC South East Asia и проект «ЕЁ путь» (HER Journey)
Инициатива «ЕЁ путь» направлена на поддержку и расширение прав и возможностей иностранных домашних работников (ИДР) из сингапурских семей. ИДР часто сталкиваются с языковыми и культурными преградами, конфликтами в сфере занятости и нарушениями трудовых прав. Команда надеется достичь своей цели с помощью трехстороннего подхода: (1) В сотрудничестве с местными общественными организациями они разрабатывают обучающие видеоролики для ИДР под названием «Знай свои права», в которых представлены решения самых распространенных спорных ситуаций в области трудовых прав. (2) В рамках своей работы по просвещению общественности (особенно работодателей) они разработали настольную игру «Испытание эмпатии», в которой игроки разыгрывают роли ИДР и работодателей и совместно решают проблемы, возникающие в процессе трудоустройства. (3) Команда также создала подкасты на основе интервью с ИДР, в которых те делятся своими личными историями миграции и дают советы коллегам. Проанализировав дорогу, которая привела их проект к этому моменту, член команды Синьчан Лю (Карен) пояснила: «Наш проект прошел долгий путь с момента первого контакта с Центром трудящихся-мигрантов и Центром для домашних работников в мае 2019 года. Мы ставим перед собой четкие цели и открыты для необходимого корректирования в соответствии с нашими ограничениями. Мы изучаем отзывы и постоянно вносим поправки. Несмотря на то, что из-за вспышки COVID-19 мы оказались разбросаны по всему миру, мы продолжаем работать удаленно».