«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն ավարտել է Լոռու մարզի<br /> Ապավեն գյուղի նոր ջրատարի կառուցման ծրագիրը<br />
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն ավարտել է Լոռու մարզի
Ապավեն գյուղի նոր ջրատարի կառուցման ծրագիրը
• 21-01-2009 18:40:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Լոռու մարզի Ապավեն գյուղի համար տարեսկիզբը նշանավորվեց նոր ջրատարի շահագործմամբ: Ծրագիրն իրականացվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Մոնրեալի տեղական մարմնի հովանավորությամբ: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին հայտնեցին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից, ջրատարի կառուցման արժեքը կազմել է շուրջ 32 մլն ՀՀ դրամ (մոտ 103 հազար ԱՄՆ դոլար): Այժմ նորակառույց ջրամբարից խմելու ջուրը գյուղ է հասնում 620 մետր երկարությամբ արտաքին գծով, որին կից կառուցվել է նաեւ ջրամատակարարման ներքին ցանց` 1200 մ ընդհանուր երկարությամբ: Այս ջրատարի շնորհիվ գյուղի յուրաքանչյուր տան ծորակից արդեն հոսում է լեռնային աղբյուրի մաքուր ջուր: Ըստ «Հայաստան» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Արա Վարդանյանի, հիմնադրամը յուրաքանչյուր գյուղում ծրագրեր իրականացնելիս առաջնություն է տալիս տվյալ համայնքի համար հույժ կարեւոր խնդրի լուծմանը, ինչի հերթական ապացույցն Ապավենի ջրատարի կառուցումն է:

Hayastan All Armenian Fund completes program of<br /> construction of a new water pipeline in village of Apaven, Lori<br /> region<br />
Hayastan All Armenian Fund completes program of
construction of a new water pipeline in village of Apaven, Lori
region
• 21-01-2009 18:40:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, JANUARY 21, NOYAN TAPAN. The start of the new year was marked for the village of Apaven, Lori region, by operation of a new water pipeline. The program was implemented with the sponsorship of Hayastan All Armenian Fund's Montreal local structure. As Noyan Tapan was informed by the Hayastan All Armenian Fund, the water pipeline construction cost over 32m drams (nearly 103 thousand USD). Now drinking water reaches the village from the newly built reservoire by an external line 620 meters long, and a water supply internal network with the total length of 1200 meters was built next to it. Thanks to this water pipeline pure mountain spring water already flows from each house tap. According to Ara Vardanian, the Acting Executive Director of the Hayastan All Armenian Fund, when implementing programs in any village the Fund gives priority to solution of the most important problem of the given community, the regular proof of which is the construction of Apaven's water pipeline.