ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՆՈՐ ԱՏՈՄԱԿԱՅԱՆ ԿԱՌՈՒՑԵԼՈՒ ԾՐԱԳՐԵՐԻՆ ԾԱՆՈԹԱՆԱԼՈՒ<br /> ՆՊԱՏԱԿՈՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԷՐ ԱՅՑԵԼԵԼ ԱՄՆ ՄԻՋՈՒԿԱՅԻՆ ՎԵՐԱՀՍԿՄԱՆ<br /> ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՀԱՆՁՆԱԿԱՏԱՐԸ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՆՈՐ ԱՏՈՄԱԿԱՅԱՆ ԿԱՌՈՒՑԵԼՈՒ ԾՐԱԳՐԵՐԻՆ ԾԱՆՈԹԱՆԱԼՈՒ
ՆՊԱՏԱԿՈՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԷՐ ԱՅՑԵԼԵԼ ԱՄՆ ՄԻՋՈՒԿԱՅԻՆ ՎԵՐԱՀՍԿՄԱՆ
ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՀԱՆՁՆԱԿԱՏԱՐԸ
• 23-01-2008 18:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մեծամորի ատոմակայանի ներկա կարգավիճակին եւ վերջինիս փոխարինման նպատակով նոր ատոմակայանի կառուցման Հայաստանի ծրագրերին ծանոթանալու նպատակով հունվարի 21-22-ին Հայաստանում էր գտնվում ԱՄՆ Միջուկային վերահսկման հանձնաժողովի հանձնակատար դոկտոր Փիթեր Բ. Լայոնզը: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին հաղորդեցին ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանատնից, դոկտոր Լայոնզը Հայաստանի պաշտոնյաների հետ դիտարկել է այն ուղիները, որոնցով ԱՄՆ Միջուկային վերահսկման հանձնաժողովը կարող է օգնել Հայաստանին ստեղծելու այն կարգավորող ենթակառուցվածքը, որն անհրաժեշտ է նոր ատոմակայանի լիցենզավորման համար: Այցելության ընթացքում պարոն Լայոնզը հանդիպել է ՀՀ էներգետիկայի, արտաքի գործերի, բնապահպանության նախարարությունների եւ Հայպետատոմհսկողության պաշտոնյաներին: Նա նաեւ այցելություն է կատարել Մեծամորի ատոմակայան:

С ЦЕЛЬЮ ОЗНАКОМЛЕНИЯ С ПРОГРАММАМИ СТРОИТЕЛЬСТВА НОВОЙ АЭС,<br /> В АРМЕНИИ НАХОДИЛСЯ КОМИССАР КОМИТЕТА ПО ЯДЕРНОМУ КОНТРОЛЮ США<br />
С ЦЕЛЬЮ ОЗНАКОМЛЕНИЯ С ПРОГРАММАМИ СТРОИТЕЛЬСТВА НОВОЙ АЭС,
В АРМЕНИИ НАХОДИЛСЯ КОМИССАР КОМИТЕТА ПО ЯДЕРНОМУ КОНТРОЛЮ США
• 23-01-2008 18:00:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 23 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. С целью ознакомления с состоянием Мецаморской атомной электростанции и программами Армении по строительству новой АЭС для замены последней, 21-22 января в Армении находился комиссар Комитета по ядерному контролю США, доктор Питер Б.Лайонз. Как сообщили "НОЯН ТАПАН" из посольства США в РА, доктор Лайонз вместе с должностными лицами Армении рассмотрел пути оказания помощи Армении Комитетом по ядерному контролю США при создании таких регулирующих инфраструктур, которые необходимы для лицензирования новой атомной станции. В ходе визита г-н Лайонз встретился ответственными лицами Минэнерго, МИД, Инистерства охраны природы и Армгосатомнадзора. Он также побывал на Мецаморской АЭС.