ԽԱՎԻԵՐ ՍՈԼԱՆԱՆ ՀԱՄԱՐՈՒՄ Է, ՈՐ ԿՈՍՈՎՈՅԻ ԱՆԿԱԽՈՒԹՅՈՒՆԸ ՉԻ<br /> ԿԱՐՈՂ ՆԱԽԱԴԵՊ ԴԱՌՆԱԼ ԱՇԽԱՐՀԻ ԱՆՋԱՏՈՂԱԿԱՆ ՌԵԺԻՄՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ<br />
ԽԱՎԻԵՐ ՍՈԼԱՆԱՆ ՀԱՄԱՐՈՒՄ Է, ՈՐ ԿՈՍՈՎՈՅԻ ԱՆԿԱԽՈՒԹՅՈՒՆԸ ՉԻ
ԿԱՐՈՂ ՆԱԽԱԴԵՊ ԴԱՌՆԱԼ ԱՇԽԱՐՀԻ ԱՆՋԱՏՈՂԱԿԱՆ ՌԵԺԻՄՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ
• 02-08-2007 18:20:00   | Հայաստան  |  Միջազգային
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Եվրոպական միության արտաքին կապերի գերագույն հանձնակատար Խավիեր Սոլանան համարում է, որ անկախության կարգավիճակի շնորհումը Կոսովոյին չի կարող նախադեպ դառնալ աշխարհի տարբեր երկրների անջատողական ռեժիմների համար: «Կոսովյան հարցը այնպիսի հարց է, որը չի կարող համեմատվել որեւէ այլ տարածաշրջանի իրադրության հետ»,- հայտարարել է Սոլանան «Թրենդին» տված բացառիկ հարցազրույցում: Սոլանան ափսոսանք է արտահայտել այն առնչությամբ, որ Կոսովոյի խնդրին վերաբերող խաղաղ համաձայնություն այդպես էլ ձեռք չբերվեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի շրջանակում: «Կարծում եմ, իրավիճակից լավագույն ելքը այժմ կլինի եւս մի շանս ընձեռել բանակցություններին: Դա սկզբունքորեն հենց այն է, ինչին հանգել են ԵՄ նախարարները հուլիսի 23-ի հանդիպմանը»,- ասել է հանձնակատարը: Այդուամենայնիվ, նա նշել է, որ այդ բանակցությունները չեն կարող անվերջ շարունակվել, եւ պետք է եզրափակվեն 120 օրվա սահմաններում: «Ես դիմում եմ Բելգրադին եւ Պրիշտինային ակտիվորեն եւ կառուցողականորեն բանակցությունների եզրափակիչ շրջափուլում ներգրավվելու խնդրանքով: ԵՄ-ն ուզում է այդ գործընթացը առաջ մղել եւ տեւական լուծում գտնել Կոսովոյի կարգավիճակի հարցին: Մենք շեշտը դնում ենք այդ հարցում կարծիքների ընդհանրության վրա` եվրոպական շահերի պաշտպանության, ինչպես նաեւ Բալկաններում եվրոպական ապագայի կայունության եւ բարգավաճման համար»,- ընդգծել է Սոլանան:

ХАВЬЕР СОЛАНА СЧИТАЕТ, ЧТО НЕЗАВИСИМОСТЬ КОСОВО НЕ МОЖЕТ<br /> СТАТЬ ПРЕЦЕНДЕНТОМ ДЛЯ СЕПАРАТИСТСКИХ РЕЖИМОВ В МИРЕ<br />
ХАВЬЕР СОЛАНА СЧИТАЕТ, ЧТО НЕЗАВИСИМОСТЬ КОСОВО НЕ МОЖЕТ
СТАТЬ ПРЕЦЕНДЕНТОМ ДЛЯ СЕПАРАТИСТСКИХ РЕЖИМОВ В МИРЕ
• 02-08-2007 18:20:00   | Армения  |  Международные новости
БРЮССЕЛЬ, 2 АВГУСТА, НОЯН ТАПАН. Верховный комиссар по внешним связям Европейского Союза Хавьер Солана считает, что придание статуса независимости Косово не может стать прецедентом для сепаратистских режимов в различных странах мира. "Косовский вопрос - это такой вопрос, который не может сравниваться с ситуациями в каких-либо других регионах", - заявил Солана в эксклюзивном интервью "Тренду". Солана выразил сожаление по поводу того, что мирное соглашение по проблеме Косово так и не было достигнуто в рамках Совета Безопасности ООН. "Я думаю, лучшим выходом из ситуации сейчас будет дать еще один шанс переговорам. Это в принципе и есть то, к чему пришли министры ЕС на встрече 23 июля", - сказал комиссар. Вместе с тем, он отметил, что эти переговоры не могут идти бесконечно, и должны быть ограничены в пределах 120 дней. "Я обращаюсь к Белграду и Приштине с просьбой активно и конструктивно включиться в финальный круг переговоров. ЕС хочет продвинуть этот процесс вперед и найти продолжительное решение вопроса о статусе Косово. Мы настаиваем на общности мнений по этому вопросу для защиты европейских интересов, а также стабильности и процветания европейского будущего на Балканах", - подчеркнул Солана.