ԼԵՎՈՆ ԳՈՒԼՅԱՆԸ ԱՌՆՉՈՒԹՅՈՒՆ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՍՊԱՆՈՒԹՅԱՄԲ ԱՎԱՐՏՎԱԾ<br /> ՄԻՋԱԴԵՊԻՆ ԵՎ ԹԱՔՑՐԵԼ Է ՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԱՏԱՐՈՂ ԱՆՁԱՆՑ<br /> ԻՆՔՆՈՒԹՅՈՒՆԸ,- ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ<br />
ԼԵՎՈՆ ԳՈՒԼՅԱՆԸ ԱՌՆՉՈՒԹՅՈՒՆ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՍՊԱՆՈՒԹՅԱՄԲ ԱՎԱՐՏՎԱԾ
ՄԻՋԱԴԵՊԻՆ ԵՎ ԹԱՔՑՐԵԼ Է ՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԱՏԱՐՈՂ ԱՆՁԱՆՑ
ԻՆՔՆՈՒԹՅՈՒՆԸ,- ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
• 22-05-2007 22:10:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Համարելով, որ զանգվածային լրատվամիջոցներում եւ հասարակության մեջ շարունակում են շահարկվել Լեւոն Գուլյանի մահվան հանգամանքները` «հանիրավի որակումներ տալով ոստիկանության որոշ աշխատակիցների, ինչպես եւ չարամտորեն անվանարկելով ոստիկանությունն ընդհանրապես», ՀՀ Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի եւ լրատվության վարչությունը մայիսի 22-ին տարածել է հաղորդագրություն` ներկայացնելով ՀՀ Ոստիկանության պետի կողմից նշանակված ծառայողական քննության նախնական արդյունքները: Ըստ այդմ, մայիսի 9-ի ժամը 20:40-ի սահմաններում Երեւանի Մանանդյան փողոցի թիվ 17 շենքի առաջին հարկում գտնվող «Պանդոկ» ռեստորանի մոտ մի խումբ անձանց միջեւ վիճաբանության եւ ծեծկռտուքի ժամանակ հրազենի գործադրմամբ սպանվել է Ստեփան Գագիկի Վարդանյանը: Հաղորդագրության համաձայն, հիմնավորված է, որ կրակոցները հնչել են այն ընթացքում, երբ իր ռեստորանի մուտքի մոտ տեղի ունեցող տեւական վիճաբանության ձայների վրա Լ.Գուլյանը դուրս է եկել ու մոտեցել վիճաբանողներին: Նշվում է, որ Ս.Վարդանյանի դիակը հայտնաբերվել է «Պանդոկի» մուտքից մոտ 1,5 մետրի վրա, իսկ սպանվածի կողքին հայտնաբերվել է Լ.Գուլյանի բջջային հեռախոսի մարտկոցը: «Այնպես որ,- ըստ ոստիկանության հաղորդագրության,- առավել քան բավարար ապացույցներ կային, որ նա առնչություն է ունեցել սպանությամբ ավարտված միջադեպին»: Նախաքննության շրջանակներում «մայիսի 10-ին ոստիկանության Շենգավիթի բաժնում Լ.Գուլյանի հետ զրուցել է ՀՀ Ոստիկանության Քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հ.Թամամյանը»: Այնուհետեւ Ա.Գուլյանին հարցաքննել են Շենգավիթ համայնքի դատախազությունում: Ըստ ոստիկանության հաղորդագրության, «հարցաքննությունների ժամանակ Լ.Գուլյանը թաքցրել է գործին առնչվող կարեւոր հանգամանքներ եւ սպանությոնը կատարող անձանց ինքնությունը»: Մայիսի 12-ին ՀՀ Ոստիկանության ՔՀԳՎ-ի 2-րդ վարչության առաջին բաժնի պետի աշխատասենյակում շուրջ 30 րոպե Լ.Գուլյանի հետ զրուցելուց հետո բաժնի պետը դուրս է եկել սենյակից` արդյունքները ՔՀԳՎ-ի ղեկավարությանը զեկուցելու համար, ինչից հետո Գուլյանը աշխատասենյակում գտնվող աշխատակցից ջուր է խնդրել եւ օգտվելով նրա բացակայությունից ժամը 15:20-ի սահմաններում փորձել է փախչել սենյակի պատուհանից եւ վայր է ընկել: Մինչ շտապ բուժօգնության ժամանելը ոստիկանության աշխատակիցները փորձել են օգնություն ցուցաբերել նրան, սակայն Լ.Գուլյանը ստացած մարմնական վնասվածքներից մահացել է: Իսկ ոստիկանության գնդապետ Հ.Թամամյանը, ըստ ծառայողական քննության նախնական արդյունքների, մայիսի 10-ից ի վեր Լ.Գուլյանի հետ որեւէ առնչություն չի ունեցել: Լ.Գուլյանի մահվան կապակցությամբ Երեւան քաղաքի դատախազությունում հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը եւ ՀՀ ոստիկանության պետի կողմից նշանակված ծառայողական քննությունը շարունակվում են: Ընթացքի մեջ է նաեւ Ստեփան Վարդանյանի սպանության փաստով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:

LEVON GULIAN HAD RELATION TO INCIDENT WHICH LEAD TO A<br /> MURDER AND HE CONCEALED IDENTITIES OF PERSONS WHO COMMITTED THIS<br /> MURDER, POLICE STATES<br />
• 22-05-2007 22:10:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, MAY 22, NOYAN TAPAN. Considering that the circumstances of Levon Gulian's death are being speculated in the mass media and public, with "some policemen being qualified as incompetent, and the police in general being discredited", the RA Police PR and Information Department on May 22 issued a press release, presenting the results of the official investigation conducted on the instructions of the RA police chief. According to it, at about 8:40 pm on May 9 Stepan Vardanian was shot during a quarrel and scuffle between several men at the Pandok Restaurant located on the first floor of house No 17 in Manandian Street (Yerevan). According to the press release, it has been substantiated that shots were heard at the time when L. Gulian came out at the sound of voces during the quarrel near the door of the restaurant and approached the arguing men. It is indicated that the body of S. Vardanian was found 1.5 meters away from the Pandok's door, while the battery of l. Gulian's cell phone was discovered near the body. "So, - the police press release notes, - there was more than enough proof that he had a relation to the incident which led to the murder." During the investigation, "first deputy head of the RA Police Criminal Investigation Main Department H. Tamamian talked with L. Gulian at the Shengavit police unit on May 10". Then L. Gulian was questioned in the prosecutor's office of the Shengavit comunity. According to the press release, "during the questionings, L. Gulain concealed some important circumsatnces related to the case, as well as the identities of the persons who committed the murder." After talking with L. Gulian for about 30 minutes in his office on May 12, the head of the first unit of the 2nd department of the RA Police Criminal Investigation Main Department (CIMD) went out of the room to tell the heads of CIMD about the results, after which L. Gulian asked an employee to bring him a glass of water and taking advantage of his absence, L. Gulian tried to escape through the window and fell down at about 3:20 pm. Before the ambulance arrival, policemen tried to help L. Gulian but the man died because of the injuries received. By the preliminary results of the investigation, Police Colonel H. Tamamian had no contacts with L. Gulian after May 10. The investigation into the criminal case opened by the Yerevan prosecutor's office in connection with the death of Levon Gulian and the official investigation conducted on the instructions of the RA Police chief are now in process. An investigation into the criminal case opened in connection with Stepan Vardanian's murder is also being conducted.