ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱԿԱԴԵՄԻԱԿԱՆ ԵՐԳՉԱԽՄԲԻ ՀԻՄՆԱԴՐՄԱՆ<br /> 70-ԱՄՅԱԿԸ ԿՆՇԱՆԱՎՈՐԻ ՎԵՐԴԻԻ «նԱԲՈՒԿՈ» ՕՊԵՐԱՅԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ<br /> ՊՐԵՄԻԵՐԱՅՈՎ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱԿԱԴԵՄԻԱԿԱՆ ԵՐԳՉԱԽՄԲԻ ՀԻՄՆԱԴՐՄԱՆ
70-ԱՄՅԱԿԸ ԿՆՇԱՆԱՎՈՐԻ ՎԵՐԴԻԻ «նԱԲՈՒԿՈ» ՕՊԵՐԱՅԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ
ՊՐԵՄԻԵՐԱՅՈՎ
• 10-04-2007 15:07:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ապրիլի 19-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախմբի համերգային կատարմամբ կկայանա Վերդիի «Նաբուկո» օպերայի հայաստանյան պրեմիերան: Այն նվիրված կլինի երգչախմբի հիմնադրման 70-ամյակին: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ դիրիժոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Հովհաննես Չեքիջյանը, «Նաբուկոն» երգչախումբը դեռեւս 1985թ.-ին կատարել է Լենինգրադում: Ըստ նրա, ապրիլի 19-ի համերգով կսկսվի երգչախմբի հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շարքը Երեւանում եւ մարզերում: Հ.Չեքիջյանը հայտնեց, որ նախատեսվում է հոգեւոր երաժշտության մեկ համերգ կազմակերպել Երեւանի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում, եթե Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն տա իր համաձայնությունը: Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը հիմնադրվել է 1937թ.-ին: 1961թ.-ից երգչախումբը ղեկավարում է Հ.Չեքիջյանը: Վերջինիս ղեկավարության օրոք երգչախումբը միայն արտերկրում ունեցել է հազարից ավելի համերգ:

ARMENIAN PREMIERE OF VERDI'S NABUCCO OPERA TO MARK 70th<br /> FOUNDATION ANNIVERSARY OF STATE ACADEMIC CHOIR OF ARMENIA<br />
ARMENIAN PREMIERE OF VERDI'S NABUCCO OPERA TO MARK 70th
FOUNDATION ANNIVERSARY OF STATE ACADEMIC CHOIR OF ARMENIA
• 10-04-2007 15:07:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, APRIL 10, NOYAN TAPAN. The Armenian premiere of Verdi's Nabucco opera will take place with concert performance of the State Academic Choir of Armenia on April 19, at the Aram Khachaturian concert hall. It will be dedicated to the 70th foundation anniversary of the choir. As the Noyan Tapan correspondent was informed by Hovhannes Chekijian, the choir artistic head and director, USSR People's Artist, the choir performed Nabucco still in 1985, in Leningrad. In his words, the series of events dedicated to the jubilee of the choir will start in Yerevan and the marzes with the April 19 concert. H. Chekijian stated that it is envisaged to organize one concert of spiritual music at the Yerevan Saint Gregory the Illuminator church if Karekik II Catholicos of All Armenians gives his agreement. The State Academic Choir of Armenia was founded in 1937. H. Chekijian has headed the choir since 1961. During the latter's officiating, the choir only abroad had more than a thousand of concerts.