ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱԿԱԴԵՄԻԱԿԱՆ ԵՐԳՉԱԽՄԲԻ ՀԻՄՆԱԴՐՄԱՆ<br /> 70-ԱՄՅԱԿԸ ԿՆՇԱՆԱՎՈՐԻ ՎԵՐԴԻԻ «նԱԲՈՒԿՈ» ՕՊԵՐԱՅԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ<br /> ՊՐԵՄԻԵՐԱՅՈՎ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱԿԱԴԵՄԻԱԿԱՆ ԵՐԳՉԱԽՄԲԻ ՀԻՄՆԱԴՐՄԱՆ
70-ԱՄՅԱԿԸ ԿՆՇԱՆԱՎՈՐԻ ՎԵՐԴԻԻ «նԱԲՈՒԿՈ» ՕՊԵՐԱՅԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ
ՊՐԵՄԻԵՐԱՅՈՎ
• 10-04-2007 15:07:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ապրիլի 19-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախմբի համերգային կատարմամբ կկայանա Վերդիի «Նաբուկո» օպերայի հայաստանյան պրեմիերան: Այն նվիրված կլինի երգչախմբի հիմնադրման 70-ամյակին: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ դիրիժոր, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Հովհաննես Չեքիջյանը, «Նաբուկոն» երգչախումբը դեռեւս 1985թ.-ին կատարել է Լենինգրադում: Ըստ նրա, ապրիլի 19-ի համերգով կսկսվի երգչախմբի հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շարքը Երեւանում եւ մարզերում: Հ.Չեքիջյանը հայտնեց, որ նախատեսվում է հոգեւոր երաժշտության մեկ համերգ կազմակերպել Երեւանի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում, եթե Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն տա իր համաձայնությունը: Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը հիմնադրվել է 1937թ.-ին: 1961թ.-ից երգչախումբը ղեկավարում է Հ.Չեքիջյանը: Վերջինիս ղեկավարության օրոք երգչախումբը միայն արտերկրում ունեցել է հազարից ավելի համերգ:

70-ЛЕТИЕ ОСНОВАНИЯ ГОСУДАРСТВЕННОГО АКАДЕМИЧЕСКОГО ХОРА<br /> АРМЕНИИ БУДЕТ ОЗНАМЕНОВАНО ПРЕМЬЕРОЙ В АРМЕНИИ ОПЕРЫ ВЕРДИ<br /> "НАБУКО"<br /> " />
70-ЛЕТИЕ ОСНОВАНИЯ ГОСУДАРСТВЕННОГО АКАДЕМИЧЕСКОГО ХОРА
АРМЕНИИ БУДЕТ ОЗНАМЕНОВАНО ПРЕМЬЕРОЙ В АРМЕНИИ ОПЕРЫ ВЕРДИ
"НАБУКО"
• 10-04-2007 15:07:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 10 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. 19 апреля в концертном зале "Арам Хачатурян" в концертном исполнении Государственного академического хора Армении состоится премьера оперы Верди "Набуко" в Армении. Она будет посвящена 70-летию основания Академического хора. Как сообщил корреспонденту "НОЯН ТАПАН" руководитель и дирижер хора, народный артист СССР Ованнес Чекиджян, еще в 1985 году хор исполнял "Набуко" в Ленинграде. По его словам, концертом 19 апреля начнется цикл посвященных юбилею хора мероприятий в областях и в Ереване. Ованнес Чекиджян сообщил, что запланировано организовать один концерт духовной музыки в ереванской церкви Сурб Григор Лусаворич, если Католикос Всех армян Гарегин Второй даст на это свое согласие. Государственный акадмический хор Армении основан в 1937 году. С 1961 хором руководит Ованнес Чекиджян. За этот период хор только за рубежом имел более тысячи концертов.