ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ԵՎ ՍԻՐԻԱՅԻ ԴԵՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ<br /> ԽՈՐՀՐԴԱԿԱՆՆԵՐԻ ԴԻՏԱՐԿՄԱՄԲ, ՀԱՅԵՐՆ ՈՒՆԵՆ ԲԱՑԱՌԻԿ, ԶՈՒՏ ՀԱՅԿԱԿԱՆ<br /> ՄՇԱԿՈՒՅԹ<br />
ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ԵՎ ՍԻՐԻԱՅԻ ԴԵՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ
ԽՈՐՀՐԴԱԿԱՆՆԵՐԻ ԴԻՏԱՐԿՄԱՄԲ, ՀԱՅԵՐՆ ՈՒՆԵՆ ԲԱՑԱՌԻԿ, ԶՈՒՏ ՀԱՅԿԱԿԱՆ
ՄՇԱԿՈՒՅԹ
• 12-03-2007 19:10:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանը, գտնվելով արեւելյան եւ արեւմտյան քաղաքակրթությունների սահմանագծում, այդուհանդերձ, բացառիկ, զուտ հայկական մշակույթ ունի, որը հարստացել է նաեւ արեւելյան եւ արեւմտյան քաղաքակրթությունների լավագույն ավանդույթներով: Այսպիսի կարծիք հայտնեցին Հայաստանում Ֆրանսիայի եւ Սիրիայի դեսպանությունների մշակույթի խորհրդականներ Անի Մոնելին եւ Մուհամադիա Ալնասանին «Հայաստանը արեւմտյան եւ արեւելյան քաղաքակրթությունների խաչմերուկ» թեմայով մարտի 12-ին Երեւանում կայացած հանդիպմանը: «Հայաստան գալով, ես հույս ունեի այստեղ հանդիպել արեւմտյան մշակույթի, սակայն, եկա եւ զգացի, որ մասամբ նաեւ արեւելյան երկրում եմ»,- ասաց Անի Մոնելին: Ըստ նրա, այդ արեւելյան ուղղվածությունը հատկապես զգացվում է շուկայում` համեմունքների բազմազանության եւ առատության մեջ, ինչպես նաեւ երգի ու պարի մեջ: «Ես զարմացած եմ հայ կանանց հագուկապի արեւմտյան նրբաճաշկությամբ, կեցվածքով, սակայն պարելիս անմիջապես արտահայտվում է արեւելյան տարրը»,- նշեց Ֆրանսիայի դեսպանության մշակույթի խորհրդականը: Հայաստանում Սիրիայի դեսպանության մշակույթի խորհրդական Մուհամադիա Ալնասանին, համաձայնվելով իր գործընկերոջ դիտարկումներին, նշեց նաեւ, որ հայերն ավելի մոտ են արեւելյան քաղաքակրթությանը, քանի որ Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ հեռավորությունն ընդամենը 2000 կմ է եւ որ հայերի, ինչպես եւ սիրիացիների համար, ընտանիքի ավանդույթը եւս առանձնահատուկ դեր ունի:

ACCORDING TO OBSERVATIONS OF CULTURAL ATTACHES OF EMBASSIES<br /> OF FRANCE AND SYRIA, ARMENIANS HAVE EXCLUSIVE, PURELY ARMENIAN<br /> CULTURE<br />
ACCORDING TO OBSERVATIONS OF CULTURAL ATTACHES OF EMBASSIES
OF FRANCE AND SYRIA, ARMENIANS HAVE EXCLUSIVE, PURELY ARMENIAN
CULTURE
• 12-03-2007 19:10:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, MARCH 12, NOYAN TAPAN. Armenia being on the borderline of eastern and western civilizations, nevertheless, has an exclusive, purely Armenian culture, which has been also enriched by the best traditions of eastern and western civilizations. Cultural Attaches of Embassies of France and Syria in Armenia, Annie Monelli and Muhamadia Alnasani expressed such an opinion at the March 12 meeting in Yerevan on the subject Armenia as a Crossroad of Western and Eastern Civilizations. "Coming to Armenia I hoped to see a western culture here, but I came and felt that I am partly in an eastern country," Annie Monelli said. In her words, this eastern orientation is especially felt at the market, in the variety and abundance of spices, as well as in the song and dance. "I am surprised at the refined taste of Armenian women's dressing, their conduct, but when they dance, the eastern element is at once expressed," the Cultural Attache of French Embassy stated. Cultural Attache of Embassy of Syria to Armenia Muhamadia Alnasani agreeing to her colleague's observations, added that Armenians are closer to the eastern civilization, as distance between Armenia and Syria is only 2000 km and for Armenians like Syrians the tradition of family also has a peculiar role.