ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ԵՎ ՍԻՐԻԱՅԻ ԴԵՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ<br /> ԽՈՐՀՐԴԱԿԱՆՆԵՐԻ ԴԻՏԱՐԿՄԱՄԲ, ՀԱՅԵՐՆ ՈՒՆԵՆ ԲԱՑԱՌԻԿ, ԶՈՒՏ ՀԱՅԿԱԿԱՆ<br /> ՄՇԱԿՈՒՅԹ<br />
ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ԵՎ ՍԻՐԻԱՅԻ ԴԵՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ
ԽՈՐՀՐԴԱԿԱՆՆԵՐԻ ԴԻՏԱՐԿՄԱՄԲ, ՀԱՅԵՐՆ ՈՒՆԵՆ ԲԱՑԱՌԻԿ, ԶՈՒՏ ՀԱՅԿԱԿԱՆ
ՄՇԱԿՈՒՅԹ
• 12-03-2007 19:10:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանը, գտնվելով արեւելյան եւ արեւմտյան քաղաքակրթությունների սահմանագծում, այդուհանդերձ, բացառիկ, զուտ հայկական մշակույթ ունի, որը հարստացել է նաեւ արեւելյան եւ արեւմտյան քաղաքակրթությունների լավագույն ավանդույթներով: Այսպիսի կարծիք հայտնեցին Հայաստանում Ֆրանսիայի եւ Սիրիայի դեսպանությունների մշակույթի խորհրդականներ Անի Մոնելին եւ Մուհամադիա Ալնասանին «Հայաստանը արեւմտյան եւ արեւելյան քաղաքակրթությունների խաչմերուկ» թեմայով մարտի 12-ին Երեւանում կայացած հանդիպմանը: «Հայաստան գալով, ես հույս ունեի այստեղ հանդիպել արեւմտյան մշակույթի, սակայն, եկա եւ զգացի, որ մասամբ նաեւ արեւելյան երկրում եմ»,- ասաց Անի Մոնելին: Ըստ նրա, այդ արեւելյան ուղղվածությունը հատկապես զգացվում է շուկայում` համեմունքների բազմազանության եւ առատության մեջ, ինչպես նաեւ երգի ու պարի մեջ: «Ես զարմացած եմ հայ կանանց հագուկապի արեւմտյան նրբաճաշկությամբ, կեցվածքով, սակայն պարելիս անմիջապես արտահայտվում է արեւելյան տարրը»,- նշեց Ֆրանսիայի դեսպանության մշակույթի խորհրդականը: Հայաստանում Սիրիայի դեսպանության մշակույթի խորհրդական Մուհամադիա Ալնասանին, համաձայնվելով իր գործընկերոջ դիտարկումներին, նշեց նաեւ, որ հայերն ավելի մոտ են արեւելյան քաղաքակրթությանը, քանի որ Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ հեռավորությունն ընդամենը 2000 կմ է եւ որ հայերի, ինչպես եւ սիրիացիների համար, ընտանիքի ավանդույթը եւս առանձնահատուկ դեր ունի:

ПО НАБЛЮДЕНИЯМ АТТАШЕ ПО КУЛЬТУРЕ ПОСОЛЬСТВ ФРАНЦИИ И<br /> СИРИИ, АРМЯНЕ ИМЕЮТ УНИКАЛЬНУЮ, ЧИСТО АРМЯНСКУЮ КУЛЬТУРУ<br />
ПО НАБЛЮДЕНИЯМ АТТАШЕ ПО КУЛЬТУРЕ ПОСОЛЬСТВ ФРАНЦИИ И
СИРИИ, АРМЯНЕ ИМЕЮТ УНИКАЛЬНУЮ, ЧИСТО АРМЯНСКУЮ КУЛЬТУРУ
• 12-03-2007 19:10:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 12 МАРТА, НОЯН ТАПАН. Армения, находясь на пересечении западных и восточных цивилизаций, имеет уникальную, чисто армянскую культуру, которая обогатила восточную и западную цивилизацию лучшими традициями. Такое мнение сообщили атташе посольств Франции и Сирии в Армении Анни Монелли и Мухаммадиа Алнасани на состоявшейся 12 марта в Ереване встрече на тему "Армения - перекресток западной и восточной цивилизаций". "Приехав в Армению, я надеялась встретить здесь западную культуру, однако, приехала и почувствовала, что частично нахожусь и в восточной стране",- заявила Анни Монелли. По ее словам, эта восточная направленность особо чувствуется особенно чувствуется на рынке - в разнообразии и обилии, а также в песнях и танцах. "Я удивлена западным вкусом в одежде армянских женщин, их поведением, однако в танцах сразу проявляется восточный элемент",- отметила атташе по культуре французского посольства. Атташе по культуре посольства Сирии в Армении Мухаммадиа Алнасани, согласившись с замечаниями коллеги, отметила также, что армяне ближе восточной цивилизации, так как расстояние между Арменией и Сирией всего 2000 км, и что для армян, как и для сирийцев, семейные традиции играют совершенно особую роль.