ՄԻԱՅՆԱԿ ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿԱՌՈՒՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ՍԱՀՄԱՆՎԵԼ Է ԸՆՏԱՆԵԿԱՆ<br /> ՆՊԱՍՏ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԱՌԱՎԵԼ ԲԱՐԵՆՍՊԱՍՏ ԳՈՐԾԱԿԻՑ<br />
ՄԻԱՅՆԱԿ ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿԱՌՈՒՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ՍԱՀՄԱՆՎԵԼ Է ԸՆՏԱՆԵԿԱՆ
ՆՊԱՍՏ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԱՌԱՎԵԼ ԲԱՐԵՆՍՊԱՍՏ ԳՈՐԾԱԿԻՑ
• 26-01-2007 17:25:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ընտանեկան նպաստի վճարումների համար այս տարի պետբյուջեից կհատկացվի 26 մլրդ 429 մլն (մոտ 72,4 մլն ԱՄՆ դոլար)` 2006թ.-ի 24 մլրդ 337 մլն-ի դիմաց: Ինչպես հունվարի 26-ի ասուլիսում հայտնեց ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության Սոցիալական աջակցության վարչության պետ Աստղիկ Մինասյանը, ընտանեկան նպաստի միջին չափը 2007թ.-ին կկազմի 17 հազար դրամ (2006թ.-ին` 15 հազար դրամ): Ըստ նրա, ակնկալվում է, որ այս տարի ընտանեկան նպաստի համակարգում կընդգրկեն 125 հազար 400 ընտանիքներ: Իսկ 2006թ.-ին ընտանիքի անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված 182 հազար ընտանիքներից ընտանեկան նպաստ են ստացել 130 հազարը: Փոխնախարար Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ ընտանեկան նպաստ ստանալու համար ընտանիքի անապահովության սահմանային միավորը 2007թ.-ին կմնա նույնը` 33,00: Ըստ նրա, ընտանեկան նպաստի բազային մասը մինչեւ 18 տարեկան անդամներ չունեցող ընտանիքների համար կկազմի 7500 դրամ (2006թ.-ին` 7000 դրամ), իսկ մինչեւ 18 տարեկան անդամներ ունեցողների համար` 7000 դրամ (2006թ.-ին` 7000 դրամ): Ա.Մինասյանը նշեց, որ ընտանիքների անապահովության գնահատման կարգում կատարված փոփոխության համաձայն, միայնակ կենսաթոշակառուների համար սահմանվել է առավել բարենպաստ գործակից: Այսպես, եթե նախկինում կենսաթոշակի բարձրացման պատճառով վերջիններս դուրս էին մնում համակարգից, ապա 2007թ.-ին միջին կենսաթոշակի չափի 2500 դրամով աճի դեպքում էլ նրանք կշարունակեն նպաստ ստանալ: Ա.Մինասյանը հայտնեց նաեւ, որ 2007թ.-ի հունվարի 1-ից համակարգում հաշվառված այն ընտանիքները, որոնցում կծնվի երրորդ կամ դրան հաջորդող երեխան, կստանան 200 հազար միանվագ դրամական օգնություն:

MORE FAVORABLE COEFFICIENT OF RIGHTS OF RECEIVING FAMILY<br /> BENEFITS ESTABLISHED FOR LONE PENSIONERS<br />
MORE FAVORABLE COEFFICIENT OF RIGHTS OF RECEIVING FAMILY
BENEFITS ESTABLISHED FOR LONE PENSIONERS
• 26-01-2007 17:25:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, JANUARY 26, NOYAN TAPAN. This year 26 bln 429 mln drams (nearly 72.4 mln USD) will be allocated from the state budget for family benefit payments against 24 bln 337 mln in 2006. As Astghik Minasian, Head of Social Assistance Department of RA Ministry of Labor and Social Issues, reported at the January 26 press conference, in 2007 the average family benefit will amount to 17 thousand drams (in 2006 15 thousand drams). In her words, it is expected that 125 thousand 400 families will be included in family benefit system this year. And 130 thousand out of 182 thousand families registered in family security estimation system received family benefits in 2006. Deputy Minister Artsvik Minasian said that for receiving family benefits the limit unit of family security in 2007 will remain the same, 33.00. In her words, the basic part of family benefit will amount to 7500 drams (in 2006 700 drams) for families not having members aged 18 and below and 7000 drams for those having members aged 18 and below (in 2006 7000 drams). A.Minasian said that according to the change made in the order of estimation of family security, more favorable coefficient was established for lone pensioners. Thus, formerly the latters were left out of the system due to rise of pension, while in 2007 even in case of rise of average pension by 2500 drams they will continue to receive benefits. A.Minasian also reported that the families registered in the system, in which third child or child following the third will be born, starting January 1 2007, will receive one-off benefit amounting to 200 thousand drams.