ՄԻԱՅՆԱԿ ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿԱՌՈՒՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ՍԱՀՄԱՆՎԵԼ Է ԸՆՏԱՆԵԿԱՆ<br /> ՆՊԱՍՏ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԱՌԱՎԵԼ ԲԱՐԵՆՍՊԱՍՏ ԳՈՐԾԱԿԻՑ<br />
ՄԻԱՅՆԱԿ ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿԱՌՈՒՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ՍԱՀՄԱՆՎԵԼ Է ԸՆՏԱՆԵԿԱՆ
ՆՊԱՍՏ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ԱՌԱՎԵԼ ԲԱՐԵՆՍՊԱՍՏ ԳՈՐԾԱԿԻՑ
• 26-01-2007 17:25:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ընտանեկան նպաստի վճարումների համար այս տարի պետբյուջեից կհատկացվի 26 մլրդ 429 մլն (մոտ 72,4 մլն ԱՄՆ դոլար)` 2006թ.-ի 24 մլրդ 337 մլն-ի դիմաց: Ինչպես հունվարի 26-ի ասուլիսում հայտնեց ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության Սոցիալական աջակցության վարչության պետ Աստղիկ Մինասյանը, ընտանեկան նպաստի միջին չափը 2007թ.-ին կկազմի 17 հազար դրամ (2006թ.-ին` 15 հազար դրամ): Ըստ նրա, ակնկալվում է, որ այս տարի ընտանեկան նպաստի համակարգում կընդգրկեն 125 հազար 400 ընտանիքներ: Իսկ 2006թ.-ին ընտանիքի անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված 182 հազար ընտանիքներից ընտանեկան նպաստ են ստացել 130 հազարը: Փոխնախարար Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ ընտանեկան նպաստ ստանալու համար ընտանիքի անապահովության սահմանային միավորը 2007թ.-ին կմնա նույնը` 33,00: Ըստ նրա, ընտանեկան նպաստի բազային մասը մինչեւ 18 տարեկան անդամներ չունեցող ընտանիքների համար կկազմի 7500 դրամ (2006թ.-ին` 7000 դրամ), իսկ մինչեւ 18 տարեկան անդամներ ունեցողների համար` 7000 դրամ (2006թ.-ին` 7000 դրամ): Ա.Մինասյանը նշեց, որ ընտանիքների անապահովության գնահատման կարգում կատարված փոփոխության համաձայն, միայնակ կենսաթոշակառուների համար սահմանվել է առավել բարենպաստ գործակից: Այսպես, եթե նախկինում կենսաթոշակի բարձրացման պատճառով վերջիններս դուրս էին մնում համակարգից, ապա 2007թ.-ին միջին կենսաթոշակի չափի 2500 դրամով աճի դեպքում էլ նրանք կշարունակեն նպաստ ստանալ: Ա.Մինասյանը հայտնեց նաեւ, որ 2007թ.-ի հունվարի 1-ից համակարգում հաշվառված այն ընտանիքները, որոնցում կծնվի երրորդ կամ դրան հաջորդող երեխան, կստանան 200 հազար միանվագ դրամական օգնություն:

ДЛЯ ОДИНОКИХ ПЕНСИОНЕРОВ УСТАНОВЛЕН БОЛЕЕ БЛАГОПРИЯТНЫЙ<br /> КОЭФФИЦИЕНТ НА ПОЛУЧЕНИЕ СЕМЕЙНОГО ПОСОБИЯ<br />
ДЛЯ ОДИНОКИХ ПЕНСИОНЕРОВ УСТАНОВЛЕН БОЛЕЕ БЛАГОПРИЯТНЫЙ
КОЭФФИЦИЕНТ НА ПОЛУЧЕНИЕ СЕМЕЙНОГО ПОСОБИЯ
• 26-01-2007 17:25:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 26 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. Для выплат семейного пособия в этом году из госбюджета выделено 26 млрд 429 млн драмов (около 72,4 млн долларов) вместо 24 млрд 337 млн в 2006 году. Как отметила на пресс-конференции 26 января руководитель Управления социальной помощи Министерства труда и социальных вопросов РА А. Минасян, средний размер семейного пособия в 2007 году составит 17 тысяч драмов (вместо 15 тысяч - в 2006 году). По ее словам, ожидается, что в этом году в систему семейного пособия будут включены 125 тысяч 400 семей. А в 2006 году из стоящих на учете в системе оценки необеспеченности семьи 182 тысяч семей семейное пособие получали 130 тысяч. Заместитель министра А.Минасян отметила, что пограничная единица необеспеченности семьи для получения семейного пособия в 2007 году останется неизменной - 33,00. По ее словам, базовая часть семейного пособия для семей, не имеющих членов в возрасте до 18 лет, составит 7500 драмов (в 2006 - 7000), а для семей, где есть несовершеннолетние в возрасте до 18 лет - 700 (в 2006 -7000). А.Минасян отметила, что согласно изменениям, совершенным в системе оценки необеспеченности семей, для одиноких пенсионеров установлен более благоприятный коэффициент. Так, если ранее из-за повышения пенсий последние выбывали из системы, то в 2007 году, в случае роста пенсии на 2500 драмов, они продолжат получать пособие. А.Минасян сообщила также, что с 1 января 2007 года стоящие на учете в системе те семьи, в которых родится третий и каждый следующий за ним ребенок, будут получать единовременное пособие в размере 200 тысяч драмов.