Էդվարդ Նալբանդյան. Աշխարհի բոլոր երկրները, բացի Ադրբեջանից, աջակցում էին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին
• 01-03-2011 23:05:52   | Հայաստան  |  Հարցազրույցներ
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հարցազրույցը ավստրիական «Der Standard» օրաթերթին 01.03.2011 «Der Standard»: Պարոն նախարար, դուք ստորագրել եք ցյուրիխյան արձանագրությունները, որոնք նպատակաուղղված էին Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը, չնայած նրան, որ Ձեր երկրում եւ աշխարհով մեկ սփռված հայկական Սփյուռքում առկա էին քաղաքական դժգոհություններ: Ինչքանո՞վ եք դուք դժգոհ Թուրքիայի կողմից գործընթացի առկախման պատճառով: Էդվարդ Նալբանդյան: Որոշ մարդիկ, ներառյալ Եվրոպայում, վստահություն չունեն թուրքական կողմի նկատմամբ: Նրանք կարծում են, որ Թուրքիան ասում մի բան, անում է մեկ այլ բան: Թուրքական կողմի հետ բանակցային գործընթացը բազում խոչընդոտներով լի երկար եւ բարդ գործընթաց էր: Նախարարական մակարդակով տեղի են ունեցել ավելի քան տասը հանդիպումներ: Օրինակ Դավոսում Թուրքիայի` այն ժամանակվա արտաքին գործերի նախարար Ալի Բաբաջանի հետ վարել ենք 35 ժամ տեւողությամբ բանակցություններ: Մենք վերջապես եկանք համաձայնության եւ Ցյուրիխում 2009թ. հոկտեմբերին Շվեյցարիայի, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Եվրոպական Միության եւ Եվրոպայի Խորհրդի ներկայացուցիչների ներկայությամբ ստորագրեցինք արձանագրությունները: Ստորագրելուն պես Թուրքիան դրանց վավերացման համար առաջ քաշեց նախապայմաններ: «Der Standard»: Ի՞նչ եք կարծում, ինչ կատարվեց թուրքական կողմի հետ: Էդվարդ Նալբանդյան: Հավանաբար այդ մասին Դուք պետք է հարցնեք նրանց: Հնարավոր է` ոչինչ էլ չի պատահել: Ամեն դեպքում, հնարավոր է` նրանք, ովքեր ասում էին, որ դուք չեք կարող վստահել Թուրքիային, լրացուցիչ փաստարկ են ստանում: «Der Standard»: Արդյո՞ք թուրքական կողմը հետ կանգնեց գործընթացից` ընտրությունների հետ կապված նկատառումներից ելնելով: Էդվարդ Նալբանդյան: Թուրքերը հակված են մտածելու, որ միայն Թուրքիայում կարող են լինել ընտրություններ, հանրային կարծիք: Եվ մենք ավելի շատ պատճառներ ունենք նախապայմանների մասին խոսելու համար: «Der Standard»: Ինչքանո՞վ է Ադրբեջանը` Թուրքիայի քաղաքական գործընկերն ու էներգիայի աղբյուրը, վնաս հասցրել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Էդվարդ Նալբանդյան: Աշխարհի բոլոր երկրները, բացի մեկից` Ադրբեջանից, աջակցում էին այս գործընթացին: Ես չեմ կարծում, որ Ադրբեջանը իրավացի է: Հարաբերությունների կարգավորումը կարող էր օգտակար լինել ոչ միայն Հայաստանի եւ Թուրքիայի, այլեւ ամբողջ տարածաշրջանի համար: Իսկ Ադրբեջանն այս տարածաշրջանի մաս է կազմում: «Der Standard»: Ինչպե՞ս կարելի է վերակենդանացնել ցյուրիխյան արձանագրությունները: Էդվարդ Նալբանդյան: Գոյություն ունի միայն մեկ ուղի, եւ ոչ թե մի քանի: Մենք ստորագրել ենք արձանագրությունները, եւ մենք պետք է դրանք վավերացնենք եւ իրականացնենք առանց որեւէ նախապայմանների` համաձայն pacta sunt servanda սկզբունքի: «Der Standard»: Հնարավոր կլինի՞ արդյոք դա այն բանից հետո, երբ հունիսին Թուրքիայում կայանան խորհրդարանական ընտրությունները: Էդվարդ Նալբանդյան: Խորհրդարանական ընտրություններից հետո կլինեն ուրիշ ընտրություններ: Եթե պատճառ ես փնտրում վավերացումը հետաձգելու համար, ապա միշտ կարող ես այն գտնել: Կարծում եմ` այսօր թուրքական հասարակությունը մի կողմից ավելի շատ է տրամադրված աջակցելու կարգավորմանը, իսկ մյուս կողմից, ավելի ըմբռնող է անցյալի նկատմամբ: Բանակցությունների մեկնարկն ու արձանագրությունների ստորագրումը նոր պատուհաններ բացեցին: Անցյալ տարի առաջին անգամ մարդիկ ապրիլի 24-ին հավաքվել էին թուրքական քաղաքներում Հայոց ցեղասպանության օրը հիշատակելու համար: Ավելի քան 30.000 թուրք քաղաքացիներ ստորագրեցին մի խնդրագիր, որով ներողություն էին խնդրում հայ ժողովրդից: «Der Standard»: Հայացք նետելով ավելի քան 25 տարի գերակա խնդիր հանդիսացող ԼՂ սառեցված հակամարտության վրա` ի՞նչ եք կարծում, ինչպիսի՞ վտանգ է այն ներկայացնում Հարավային Կովկասի համար: Էդվարդ Նալբանդյան: Ադրբեջանի իշխանությունները գրեթե ամեն օր ռազմատենչ հայտարարություններ են անում եւ սադրիչ գործողություններ իրականացնում: Միայն մեկ տարվա ընթացքում նրանք կրկնապատկել են իրենց ռազմական բյուջեն եւ մերժում են միջազգային հանրության կողմից արված առաջարկները` համաձայնության գալու ուժի չկիրառման, հրադադարի ամրապնդման, շփման գծից դիպուկահարների դուրս բերման շուրջ: Ես չեմ կարծում, որ ինչ-որ մեկը կարող էր մեկնաբանել, որ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից որդերգված այդ վարքագիծը վտանգ չի ներկայացնում: «Der Standard»: Բայց արդյո՞ք դուք պետք է լուրջ ընդունեք ձեր կողմից վկայակոչված այդ ռազմատենչ հայտարարությունները, կամ արդյո՞ք դրանք չեն արվում ավելի շատ Ադրբեջանի ներքին սպառման համար: Էդվարդ Նալբանդյան: Ուժի կիրառման սպառնալիքը միջազգային իրավունքի խախտում է եւ ռազմատենչ վարվելակերպին համարժեք արձագանք չտալը հնարավոր է հանգեցնի լուրջ հետեւանքների: «Der Standard»: Ինչքանո՞վ է ավտորիտար վարչակարգը եւ թերզարգացած քաղաքացիական հասարակությունը տարածաշրջանում անկայունության աղբյուր հանդիսանում: Էդվարդ Նալբանդյան: Հարկավոր է ավելի զգուշավոր լինել տարածաշրջանային երկրներում տեղի ունեցող քաղաքական-սոցիալական զարգացումները համեմատելու հարցում: Այն ժամանակ, երբ Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում ժողովրդավարությունը զարգացնելու համար, Ադրբեջանը քայլեր են ձեռնարկում` զարգացնելու ավտորիտարիզմը: Սա այն տեսակետն է, որն արտահայտել են միջազգային կազմակերպությունների մեծամասնությունը եւ որի հետ համակարծիք են փորձագետներից շատերը: Հայաստանում լրատվամիջոցները եւ քաղաքացիական հասարակությունն ակտիվորեն ներգրավված են քաղաքական քննարկումներում, մի բան, որը չլսված բան է Ադրբեջանում: Ճիշտ հակառակը, պետության կողմից լիարժեք աջակցություն ստացող` հայերի նկատմամբ ատելություն սերմանող քարոզչությունը խանգարում է խաղաղության հաստատման գործընթացին: Եվ նման ճանապարհով երիտասարդ սերնդի ուղեղները թունավորումը խոչընդոտում է ապագա կարգավորման համար: Ընդհանուր առմամբ, փոխզիջման եւ խաղաղ երկխոսության ոգին առավել քիչ է հավանական ավտորիտար երկրներում: «Der Standard»: Հիմա, երբ մի քանի ամիս անցել է, դուք հաշտվե՞լ եք այն մտքի հետ, որ Ավստրիան տարածաշրջանում միակ դեսպանությունը բացել է Բաքվում եւ ոչ թե Երեւանում կամ Թբիլիսիում: Էդվարդ Նալբանդյան: Կհավատա՞ք, եթե ես ասեմ, որ շատ ուրախ եմ այդ առումով: Ոչ: Վիեննայում մենք մեր դեսպանությունը բացել ենք շատ տարիներ առաջ, որն առաջիններից մեկն էր անկախացումից հետո: Կարծում եմ, որ արդեն ժամանակն է, որ Ավստրիան փոխադարձի համարժեք կերպով եւ ներկայացուցչություն բացի Երեւանում: Մեր նպատակն է մեր հարաբերությունները հասցնել առավել բարձր մակարդակի: «Der Standard»: Ավտրիայի նախկին արտգործնախարար Ուրսուլա Պլասնիկն իր թեկնածություն է առաջադրել ԵԱՀԿ Գլխավոր Քարտուղարի պաշտոնում: Կաջակցի արդյո՞ք Հայաստանը նրան: Էդվարդ Նալբանդյան: Մենք դեռ որոշում չենք կայացրել թեկնածուների վերաբերյալ: Բայց կապված Թուրքիայի թեկնածուի հետ, մենք հայտնել ենք, որ չենք կարող աջակցել նրան, քանի որ տարբեր միջազգային կառույցներում Թուրքիայի ներկայացուցիչները, ընդհանուր առմամբ, տարբերվում են իրենց կողմնակալ մոտեցումներով եւ բաց չեն թողնում որեւէ հնարավորություն Հայաստանի դիրքորոշումների դեմ արտահայտվելու համար: «Der Standard»: Սա նշանակու՞մ է, որ այլ թեկնածուների եւ տիկին Պլասնիկի օգտին եք քվեարկելու: Էդվարդ Նալբանդյան: Դա նշանակում է, որ մյուս թեկնածուներից մեկը կարող է աջակցություն ստանալ մեր կողմից... «Der Standard»: Դուք կկրճատե՞ք այդ ցուցակը: Էդվարդ Նալբանդյան: Մենք կանենք այդպես: Շատ շուտով:

Interview of the Austrian daily Der Standard with Edward Nalbandian, Minister of Foreign affairs of Armenia, 01.03.2011
01-03-2011 23:05:52 | Armenia | Interviews
Standard: You have signed the Zurich protocols that aimed for the normalization of relations between Turkey and Armenia despite political protests in your country and within the diaspora around the world. How frustrated do you feel that Turkey has put the ratification on hold?
Nalbandian: Some people, including in Europe, have no confidence in the Turkish side. They think that Turkey says one thing and does something else. The negotiation process with the Turkish side was long, a difficult one with many obstacles. There were more than ten meetings on ministerial level. In Davos, for example, we had 35 hours of negotiations with then foreign minister Ali Babacan. We finally came to the agreement and we signed Protocols in Zurich in October, 2009, in presence of representatives of Switzerland, USA, Russia, France, EU, Council of Europe. Once it was signed, Turkey put forward preconditions for the ratification.
Standard: What do you think has happened with the Turkish side?
Nalbandian: You probably have to ask them. Maybe nothing had happened In all cases, may be those who said you cannot have confidence on Turkey, are granted with an argument.
Standard: Did the Turkish government pull back for electoral reasons?
Nalbandian: Turks tend to think that only in Turkey they have elections, their public opinion. We have in fact much more reason to talk about preconditions.
Standard: To what extent has Azerbaijan, Turkey's political partner and energy source, sabotaged the process of normalization between Armenia and Turkey?
Nalbandian: All countries in the world supported this process,with one exception: Azerbaijan. I don‘t think they were right. The normalisation of the relations could have been beneficial not only for Turkey and Armenia, but for the whole region. And Azerbaijan is part of this region.
Standard: How could the Zurich protocols be revived again?
Nalbandian: There is only one way, not several. We have signed the protocols, we have to ratify and implement them – without any preconditions according to the principle of pacta sunt servanda.
Standard: Will that be possible once the parliamentary elections in Turkey in June are over?
Nalbandian: After the parliamentary elections there will be other elections. If you look for a reason to postpone the ratification you can always find one. I think the Turkish society today is more supportive for normalization on the one hand, and on the other hand are more receptive about the past. The start of negotiations and the signing of the protocols opened new windows. For the first time on 24rd of April last year, the people gathered in the Turkish cities to commemorate the day of the Armenian genocide. More than 30.000 Turkish citizens signed the petition asking for forgiveness from the Armenian people.
Standard: Looking at the overarching more than 25 year old frozen conflict of NK - how much of a danger is it for the South Caucasus?
Nalbandian: The Azerbaijani authorities nearly on a daily basis make bellicose statements and provocative actions. Only in one year they doubled their military budget and they refuse the proposals of the international community to come to an agreement on non-use of force, consolidation of ceasefire, withdrawal of snipers from the line of contact. I do not think that anyone could interpret that such a behaviour of the Azerbaijani authorities does not pose a danger.
Standard: But do you have to take these bellicose statements as you said, serious or are they not rather made for domestic consumption in Azerbaijan?
Nalbandian: The threat to use force is a violation of international law. And absence of adequate reaction to such a bellicose behaviour may lead to serious consequences.
Standard: To what extent are autocratic rule and underdeveloped civil societies a source of instability in the region?
Nalbandian: I would be more cautious in making any comparisons of political-social development among the countries of the region. While Armenia is a developing democracy, Azerbaijan is a developing authoritarian regime. This is a view expressed by most international organizations and shared by most of the experts.
The media and civil society in Armenia are actively involved in political discussions , something unheard of in Azerbaijan. Quite the contrary, full-fledged state sponsored propaganda of hatred towards Armenians hinders the peace process. And the minds of the young generations are being spoilt in such a way that it hinders future reconciliation.
A spirit of compromise and peace discourse are in general less probable in authoritarian countries.
Standard: Now, with some months having passed, did you get accustomed to the idea of Austria having opened one single embassy in the region in Baku and not in Yerevan or Tbilisi?
Nalbandian: If I say I am very happy about it, could you believe me? No, we opened our embassy in Vienna many years ago, one of the first after independence. I think it is high time for Austria to reciprocate and open representation in Yerevan. Our aim has to be to raise (German: anheben) our relations to a much higher level.
Standard: Former Austrian foreign minister Ursula Plassnik is running for Secretary General of the OSCE. Will Armenia support her?
Nalbandian: We did not make a decision on the candidates yet. But concerning the Turkish candidate we stated that we cannot support him because Turkish representatives in different international organisations generally differ with their biased approaches and do not waste any opportunity in order not to express themselves against Armenia’s positions.