Բակո Սահակյան. Խոսք անգամ չի կարող լինել Արցախի անկախության եւ անվտանգության չնչին իսկ թուլացման մասին
• 04-03-2012 11:40:55   |   |  Քաղաքական
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 3-ին ընդունել է նույն օրը Ստեփանակերտ ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեին /ԱՄՆ/, Իգոր Պոպովին /ՌԴ/ եւ Ժակ Ֆորին /Ֆրանսիա/: Հանդիպման սկզբում Բակո Սահակյանը շնորհավորել է Ժակ Ֆորին` համանախագահ նշանակվելու կապակցությամբ` մաղթելով նրան արդյունավետ աշխատանք: Ինչպես «Նոյյան Տապան»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի Տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, այնուհետեւ կողմերը քննարկել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկա փուլին եւ հեռանկարներին վերաբերող հարցեր: Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցին` Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ: Առանց բանակցությունների լիարժեք ձեւաչափի վերականգնման եւ բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության լիիրավ մասնակցության անհնար է հասնել հակամարտության համապարփակ կարգավորման: Միաժամանակ Նախագահը հատուկ նշել է, որ խոսք անգամ չի կարող լինել Արցախի անկախության եւ անվտանգության չնչին իսկ թուլացման մասին: Կողմերը անդրադարձել են նաեւ շփման գծում տիրող իրավիճակին: Հանդիպմանը ներկա էր Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Վասիլի Աթաջանյանը:

Bako Sahakyan: There could be no doubts about the independence of Artsakh or even the slightest weakening of the republic's security
• 04-03-2012 11:40:55   |   |  Politics
On 3 March Artsakh Republic President Bako Sahakyan met co-chairs of the OSCE Minsk group Robert Bradtke (USA), Igor Popov (Russian Federation) and Jacques Faure (France). At the beginning Bako Sahakyan congratulated Jacques Faure on his appointment as a co-chairman and wished him efficient work. Thereafter the parties discussed issues related to the current stage and prospects of the Azerbaijani-Karabagh conflict settlement. Touching upon the settlement of relations with Azerbaijan President Sahakyan underlined that the position of official Stepanakert remains unchanged. It will be impossible to reach comprehensive settlement of the conflict without restoration of the full-fledged format of negotiations and direct participation of the Nagorno Karabagh Republic at all stages of the process. At the same time the President made a special emphasis on the fact that there could be no doubts about the independence of Artsakh or even the slightest weakening of the republic's security. The parties discussed also issues related to the situation along the line contact. Artsakh Republic acting foreign minister Vassily Atajanyan was present at the meeting, the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President informs.