Հայաստանում Արգենտինայի նորանշանակ դեսպան Դիեգո Էրնեստո Ալվարես Ռիվերան իր հավատարմագրերի պատճեն հանձնեց Էդվարդ Նալբանդյանին
• 17-05-2012 17:12:58   | Արգենտինա  |  Քաղաքական
Արգենտինայի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Հայաստանի արտգործնախարարին: Մայիսի 17-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում Արգենտինայի նորանշանակ դեսպան Դիեգո Էրնեստո Ալվարես Ռիվերային (Diego Ernesto Alvarez Rivera)` հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ: Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանի եւ Արգենտինայի ժողովուրդներին միավորում են երկարամյա բարեկամական եւ գործընկերային հարաբերություններ, որոնք լավ հիմք են հանդիսանում երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացման համար: Հայաստանի արտգործնախարարը հաջողություններ մաղթեց դեսպանին իր առաքելության մեջ՝ հույս հայտնելով, որ իր գործունեությամբ նա նոր լիցք կհաղորդի բոլոր բնագավառներում երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանը: Դեսպանը շնորհակալություն հայտնեց բարեմաղթանքների համար՝ ընդգծելով, որ Արգենտինան շահագրգռված է Հայաստանի հետ համագործակցության խորացմամբ, եւ վստահեցրեց, որ կանի առավելագույնը երկկողմ փոխգործընկերության առավել ամրապնդման համար: Զրուցակիցները քննարկեցին բարձրաստիճան այցելությունների կազմակերպմանը, տարբեր բնագավառներում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղիներին, իրավա-պայմանագրային դաշտի ամրապնդմանը, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության, տնտեսական փոխգործակցության եւ մշակութային կապերի ակտիվացմանն առնչվող հարցեր: Հանդիպմանն ընդգծվեց արգենտինահայ համայնքի կարեւոր դերակատարությունն ու ներդրումը երկու երկրների միջեւ համագործակցության զարգացման գործում: Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, նախարար Նալբանդյանն ու դեսպան Ռիվերան մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային եւ միջազգային օրակարգի մի շարք խնդիրների շուրջ: * * * Հանդիպման տեսանյութը կարելի է բեռնել հետեւյալ ինտերնետային կայքից` http://www.mfa.am/video/video.html:

The newly appointed Ambassador of Argentina presented the copies of his credentials to the Armenian Minister of Foreign Affairs
• 17-05-2012 18:09:14   |   |  Politics
On May 17 the Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian received Diego Ernesto Alvarez Rivera, the newly appointed Ambassador of Argentina to Armenia on the occasion of presenting his credentials. Congratulating the Ambassador on the appointment, Minister Nalbandian mentioned that the Armenian and Argentinean peoples are connected with old and friendly relations which serve as a good basis for the further development of bilateral relations. The Armenian Minister of Foreign Affairs wished the Ambassador success in carrying out his mission, expressing hope that by his activities he would give a new impetus to the expansion of bilateral cooperation in all spheres. Expressing gratitude for the wishes, the Ambassador underlined that Argentina is interested in deepening of cooperation with Armenia and assured that he would do his utmost for the further strengthening of bilateral interaction. The interlocutors discussed issues related to the organization of high-ranking reciprocal visits, ways of the development of bilateral relations in various spheres, strengthening of legal framework, as well as the intensification of cooperation within international organizations, economic interaction and cultural ties. In the course of the meeting, the sides stressed the role and contribution of the Armenian community in Argentina to the development of the cooperation between the two countries. Minister Nalbandian and Ambassador Rivera exchanged views on a number of regional and international issues, the Press, information and public relations department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informs.