Անվճար ակնային զննումներ և բուժումներ Արմավիրի մարզում Orange Հիմնադրամի և Հայկական ակնաբուժության նախագծի կողմից
• 03-10-2012 16:12:44   | Արմավիրի մարզ  |  Բարեգործություն
Արմավիրի մարզում մեկնարկել է Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) համատեղ ծրագիրը, որի նպատակն է մարզի բնակիչների համար անցկացնել անվճար ակնային զննումներ եւ իրականացնել բուժումներ սոցիալապես անապահով անձանց համար: Այսօր Արմավիրի Նալբանդյան գյուղ այցելեց Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը, ով ներկա եղավ մարզի բնակիչների ակնային զննումներին եւ երեխաների համար տեղի դպրոցում կազմակերպված ակնային խնամքի հանրակրթական դասընթացին: «Մարզերի բնակիչների համար երբեմն որակյալ ակնաբուժական ծառայությունները դժվարամատչելի, իսկ երբեմն` նաեւ անհասանելի են լինում: Այս նախագծի շնորհիվ բազմաթիվ մարդիկ վերգտում են աչքի լույսը, հազարավորները` կանխարգելում նոր սկսվող կամ խորացող հիվանդությունը: Ներկայացնելով հեռահաղորդակցության ընկերություն` մենք ուրախ ենք մեր հոգատարությունը ցուցաբերել այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր հաղորդակցման խնդիրներ ունեն, քանի որ աչքը մարդկային հաղորդակցության ամենակարեւոր միջոցներից է»,- ասաց Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը: «Ծրագրի շրջանակներում Արմավիրի շուրջ 4000 մեծահասակներ եւ 1200 երեխաներ կանցնեն ակնային հետազոտություն: Նախատեսվում է տրամադրել շուրջ 1600 ակնոց: Աչքի շարժական հիվանդանոցում (ԱՇՀ) կիրականացվեն շուրջ 300 վիրահատություններ եւ լազերային բուժումներ: Ակնային զննումներին զուգահեռ, Արմավիրի մարզի ինը դպրոցներում կկազմակերպվեն նաեւ ակնային խնամքի հանրակրթական դասընթացներ», - ասաց ՀԱՆ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը: Ակնային զննումներն սկսվել են դեռեւս օգոստոսին, Բաղրամյանի շրջանում, իսկ ծրագրին միացել է նաեւ Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամը (COAF): Վերջինիս բժիշկ-մասնագետներն իրենց տարածքներում իրականացրել են բնակիչների ակնային զննումներ եւ բուժման կարիք ունեցողներին ուղեգրել են այս օրերին Մյասնիկյանում կայանած Աչքի շարժական հիվանդանոց, որն այնտեղկլինի մինչեւ հոկտեմբերի 5-ը: ՀԱՆ-ի բժշկական խմբերը սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 20-ը աշխատելու են Արմավիրի շրջանում, հոկտեմբերի 22-ից նոյեմբերի 17-ը` Վաղարշապատի (Էջմիածնի) շրջանում: Աչքի շարժական հիվանդանոցը կկայանի Արմավիրում եւ Վաղարշապատում (Էջմիածնում): Մանրամասների համար բնակիչները պետք է դիմեն իրենց բնակավայրի առողջության կենտրոն եւ հետեւեն այնտեղ փակցված հայտարարություններին: Մանրամասն Ժամանակացույցը կարելի է ներբեռնել հետեւյալ հղումով. http://www.eyecareproject-armenia.com/files/Armavir-Schedule-Arm.pdf Orange Հիմնադրամը եւ Հայկական Ակնաբուժության նախագիծը այս համագործակցությունը մեկնարկել են դեռեւս 2011թ. եւ հասցրել են այցելել 5 մարզ, որտեղ ակնաբուժական օգնությունից օգտվել է ավելի քան 21,000 անձ, որոնցից 1,600-ի համար իրականացվել է անվճար վիրահատություն կամ լազերային բուժում, բաժանվել է շուրջ 9,100 ակնոց: Արմավիրի մարզի աշխատանքներում Orange Հիմնադրամի ֆինանսական մասնակցությունը կազմել է 7,299,730 դրամ: Orange Հիմնադրամի մասին Orange Հիմնադրամը Հայաստանում ստեղծվել է 2011թ. ապրիլին: Ամբողջ աշխարհում Խմբի շրջանակներում գործող հիմնադրամների շարքում Orange Արմենիա Հիմնադրամը 11-րդն է: Նման հիմնադրամներ արդեն իսկ գործում են մի շարք երկրներում ինչպիսիք են` Ֆրանսիան, Իսպանիան, Սենեգալը, Մալին, Կոտ դ’Իվուարը, Կամերունը, Լեհաստանը, Սլովակիան, Մոլդովան եւ Դոմինիկյան Հանրապետությունը: 1987 թվականին իր հիմնադրումից ի վեր` Orange Հիմնադրամը եղել է Orange Խմբի բարեգործական եւ մարդասիրական ծրագրերն իրականացնող հիմնական կառույցը: Համարելով հաղորդակցումը հասարակության զարգացման հիմնական խթաններից մեկը` Orange Հիմնադրամն աջակցում է այնպիսի ծրագրերի, որոնք հաղորդակցությունը դարձնում են առավել մատչելի բոլորի համար: Orange Արմենիա Հիմնադրամի գործունեությունը հիմնականում ուղղված է գյուղական համայնքների զարգացմանը, երեխաներին, ինչպես նաեւ առողջապահական, մասնավորապես հաշմանդամների խնդիրների լուծմանն ուղղված ծրագրերի աջակցմանը: Orange Հիմնադրամը համակարգում է Ֆրանս Տելեկոմ Խմբի կողմից իրականացվող բարեգործական գործունեությունն ամբողջ աշխարհում` սերտորեն համագործակցելով Խմբի շրջանակներում գործող բոլոր հիմնադրամների եւ Խմբի մաս կազմող ընկերությունների հետ: Ներկայումս Հիմնադրամն աջակցում է միջազգային եւ տեղական հասարակական կազմակերպությունների կողմից նախաձեռնվող ծրագրերի իրականացմանը Եվրոպայի, Ասիայի, Միջին Արեւելքի եւ Աֆրիկայի ավելի քան 30 երկրներում:

Free eye screenings and treatments in Armavir region in the scope of the joint initiative of Orange Foundation and the Armenian Eyecare Project
• 03-10-2012 16:12:44   |   |  Сharity
Orange Foundation and the Armenian Eyecare Project (AECP) have launched their joint initiative in Armavir region with the objective to realize free eye screenings and treatments for the socially disadvantaged people of the region. Francis Gelibter, the Chairman of the Board of Orange Foundation, today visited Nalbandyan village in Armavir region and witnessed eye screenings of the local population as well as was present in the special eye care awareness class held in local school. “For the inhabitants of regions quality eye treatment services are sometimes hardly available and sometimes even unreachable at all. Thanks to this initiative many people regain the ability to see, others are provided the chance to prevent new or aggravating eye diseases. As a telecommunication company we are happy to care about people who have communication problems, as eyes are the most important means of communication”, said Francis Gelibter, the Chairman of the Board of Orange Foundation. “In the scope of this initiative about 4000 adults and 1200 children living in Armavir region will undergo eye screenings. It is planned to provide 1600 glasses. About 300 eye surgeries and treatments will be performed in the Mobile Eyecare Hospital. Besides, eye care awareness special classes will be held in 9 schools of Armavir region”, said Nune Yeghiazaryan, Country Director of the Armenian Eye Care Project. This initiative has been launched since August in Baghramyan rural community. The Children of Armenia Fund (COAF) as well has joined this initiative. Its physician specialists, each in its territory, have realized eye screenings of the population and those in need of treatment have been sent to the Mobile Eyecare Hospital hosted in Myasnikyan village in these days and still to stay there till the 5th of October. The medical staff of the Armenian Eyecare Project will work in Armavir region from 24 September till 20 October. It will continue its works in Vagharshabat (Ejmiatsin) region from 22 October till 17 November. The Mobile Eyecare Hospital will be hosted by Armavir and Vagharshapat (Ejmiatsin) regions. For more information, the inhabitants should visit local health centers and follow the announcements posted there. For detailed schedule please visit http://www.eyecareproject-armenia.com/files/Armavir-Schedule-Arm.pdf. Orange Foundation and the Armenian Eyecare Project have launched their joint initiative since 2011. Throughout this period they have been to 5 regions of Armenia and provided eye care services to more than 21,000 people, out of which 1,600 have undergone free surgeries or laser treatments and around 9,100 glasses have been provided. Financial contribution of Orange Foundation for the works performed in Armavir region amounts to 7,299,730 AMD.