Ծննդատունը համալրվեց նոր սարքավորումներով
28-ը նոյեմբերի, 2012թ., Երևան, Հայաստան ՎիվաՍել-ՄՏՍ. Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և «BirthLink» ՀԿ տնօրեն Քեթի Մելորը, ինչպես նաև մի խումբ նեոնատոլոգներ, այցելեցին Լոռու մարզի Ստեփանավանի ծննդատուն:
Նորածնային խնամքի նախագծի շրջանակներում այս հիվանդանոցին տրմադրվել են հետևյալ սարքավորումները. վերակենդանացման սեղանիկ՝ ջերմահաղորդիչով, պղպջակային  СРАР, տաքացվող  ներքնակ, պուլսօքսիմետր, ֆոտոթերապիայի  լամպ, շարժական թթվածնային  բալոն, պայուսակ՝ հրատապ իրավիճակների  համար, արտածծիչ (սարքավորում արտածծման  համար), օդափոխման  համակարգ, ներարկման  մխոց (պոմպ):
Այս սարքավորումները թույլ կտան պահպանել նորածնի մարմնի ջերմաստիճանը և կայունացնել կամ ապահովել օրգանիզմի կենսագործունեությունն այնքան ժամանակ, մինչև նա տեղափոխվի մարզկենտրոնի կամ Երևանի համապատասխան բուժհաստատություն: Կյանքի համար պոտենցիալ վտանգ ներկայացնող խնդիրներով տառապող երեխաները, որոնք ծնվելուց անմիջապես հետո համապատասխան խնամք կստանան, հետագայում կարող են այլևս չենթարկվել միջամտությունների: Եվ հենց այս սարքավորումներն են, որ երաշխավորում են նրանց առողջ ապագան:
«Ուրախ ենք, որ նորածնային խնամքի նախագիծն ընդգրկել է նաև Լոռու մարզը: Այս նախագիծը նպատակ ունի շրջաններում բժշկական ծառայությունները դարձնել առավել մատչելի` զգալիորեն նվազեցնելով բնակավայրերից Երևանի հիվանդանոցներ տեղափոխման անհրաժեշտությունը և դրա հետ կապված ծախսը: Յուրաքանչյուր մանկան կյանքը պարգև է, և, որպես հոգատար ընկերություն, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը վճռական է օգնելու ծննդատներին` այսօրվա ամենամեծ մարտահրավերը` նորածնային մահացության մակարդակը հաղթահարելու հարցում»,-նշեց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն արդեն հինգ տարի շարունակ համագործակցում է «BirthLink» ՀԿ հետ` նպաստելով Հայաստանում մանկական մահացության մակարդակի նվազեցմանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը: Այս ժամանակահատվածում, Երևանի և մարզերի ավելի քան 30 բժշկական կենտրոններում տեղադրվել է մոտ 360 մլն դրամ ընդհանուր արժողության սարքավորում: Մասնագետների հավաստմամբ` դրական արդյունքներն ակնհայտ են:
Ամեն տարի, կյանքի առաջին տարվա ընթացքում աշխարհում մահանում է ավելի քան 4 միլիոն մանուկ: Դեպքերի 98 տոկոսն արձանագրվում է զարգացող երկրներում: Մահացու ելքերի 65 տոկոսը գրանցվում է կյանքի առաջին ամսվա ընթացքում, որի երկու երրորդն` առաջին շաբաթվա, իսկ կեսից ավելին` առաջին 24 ժամվա ընթացքում:

• 28-11-2012 14:28:08   |   |  Сharity
Stepanavan hospital neonatal department received neonatal care equipment in frames of the project in Lori region
November 28, 2012, Yerevan, Armenia – VivaCell-MTS announces that VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and BirthLink NGO Director Kathy Mellor, as well as a group of neonatologists, visited the neonatal department of the Stepanavan hospital, Lori region.
Stepanavan hospital neonatal department received the following neonatal care equipment in frames of the project in Lori region: an infant radiant warmer – intensive care cot, phototherapy unit for treating jaundice, pulse oximeter for monitoring oxygenation, heated mattress, portable oxygen cylinder with low flow meter, emergency bag for transporting sick babies, suction apparatus.
This essential equipment is necessary for maintaining the baby’s temperature and stabilize or sustain the baby until transfer can be undertaken to a regional centre or to Yerevan. Some babies with potentially life-threatening problems, who receive immediate and appropriate care after delivery, may need no further intervention. This equipment can be the difference between life and death.
«We are happy that the Neonatal care project has reached Lori region as well. This project is aimed at improving access to medical services in the regions. People in the regions should have equal opportunities to receive medical services, especially when it comes to infants,» VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian commented. «Each child’s life is a gift, and as a caring company VivaCell-MTS is committed to helping maternity hospitals in eradicating the biggest challenge that we have today – the infant mortality rate».
For the 5th year in a row VivaCell-MTS together with BirthLink NGO makes efforts aimed at reducing the level of infant mortality in our country. Within this period of time, the equipment for a total of about AMD 360 million has been installed in more than 30 medical centers of Yerevan and the regions. The specialists say the positive results are already obvious.
Every year, more than 4 million infants worldwide die in the first year of life. 98 percent of the cases are registered in the developing countries. 65 percent of lethal cases are registered within the first month, with two third of them – during the first week, and more than half – within the first 24 hours after the birth.