Ճապոնիան երկու լրտես-արբանյակ արձակեց
Ինչպես եւ պլանավորված էր, հունվարի 27-ին Ճապոնիայի Տիեզերական գործակալությունը երկու հետախուզական արբանյակ է արձակել, որոնց օգնությամբ Ճապոնիան պատրաստվում է հետեւել, որպեսզի Հյուսիսային Կորեան հրթիռային զենք չփորձարկի:
Այդ արբանյակներից մեկը թույլ կտա օրական մեկ անգամ ինֆորմացիա ստանալ մոլորակի բոլոր անկյուններից: Սկանավորման արդյունքների մասին տեղեկատվությունը յուրաքանչյուր օր կներկայացվի Տոկիոյում տեղակայված տիեզերական կենտրոն: Տվյալ արբանյակը կարող է ծառայել տարբեռ նպատակների: Այն կարող է ինֆորմացիա հավաքել  մեր մոլորակի բոլոր փոփոխություններ եւ սպասվող աղետների մասին, այդ թվում երկրաշարժերի, ցունամիների եւ այլն:
Այս նոր արձակված արբանյակների հետ մեկտեղ ուղեծրում աշխատում են ավելի վաղ արձակած եւս 6 ճապոնական արբանյակներ: Դրանք բոլորն էլ ունեն բազմաթիվ ֆունկցիաներ եւ խնդիրներ, այդ թվում՝ Հյուսիսային Կորեայի տիեզերական եւ ռազմական փորձարկումների հետապնդումը:
Ճապոնիան պատրաստվում է արձակել եւս մի քանի լրտեսական արբանյակ:
Հյուսիսային Կորեայի արտգործնախարարությունը հայտարարել է, որ պատրաստվում է զարգացնել ռազմա-տիեզերական տեխնոլոգիաները եւ փորձարկել հրթիռային զենք՝ անտեսելով անկախ Եվրամիության, ԱՄՆ եւ Ճապոնիայի դժգոհությունը:

Япония запустила два спутника для наблюдений
Как и планировалось, в воскресенье 27 января, Японское Космическое Агентство запустило два орбитальных спутника для наблюдений.
С помощью своих разведывательных спутников, оснащенных радарами, Япония собирается следить за тем, чтобы Северная Корея не испытывала ядерного оружия.
Один из этих спутников позволит один раз в день получать информацию о сканировании всех уголков планеты. Информация о результатах сканирования будет ежедневно поступать в космический центр в Токио. Данный спутник является многоцелевым. Он может собирать информацию о катаклизмах нашей планеты, в том числе, о землетрясениях, ураганах и цунами.
Вместе с вновь выведенными на орбиту спутниками, у Японии сейчас на орбите работает 6 спутников. Практически все они имеют много функий и задач, среди которых обязательная слежка за космическими и военными испытаниями технологий КНДР.
В воскресенье ракета-носитель H-IIA с двумя спутниками на борту стартовала в 1:40 с космодрома Танэгасима.
По сообщению представителей Японского Космического Агентства, в течение последующих пяти лет Япония собирается запустить еще несколько шпионских спутников.
Министерство иностранных дел северной Кореи сообщило, что намерено развивать военно-космические технологии и  испытывать ядерную оружие несмотря на недовольство Евросоюза, США и Японии.
Руководство этих стран подозревает, что в действительности космическая программа Северной Кореи является замаскированным испытанием баллистических военных ракет с ядерными зарядами.  Правительство КНДР отрицает данный факт.