Դժբախտ պատահարի հետևանքով երեք աշխատակիցներ զոհվեցին, իսկ երկուսը՝ ստացան մարմնական վնասվածքներ
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն, հավատարիմ մնալով իր քաղաքականության սոցիալական ուղղվածությանը, շարունակում է աջակցել իր աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքներին թե' ուրախ, թե ծանր պահերին:
Նախորդ տարվա նոյեմբերին Շորժա-Վարդենիս վազուրդի երկաթուղային կամրջի շինարարական աշխատանքների ժամանակ տեղի ունեցած դժբախտ պատահարը խլեց ՀԿԵ երեք աշխատակիցների՝ Մարտիրոսյան Ներսեսի, Ավետիսյան Գագիկի, Սարգսյան Վարուժանի կյանքերը, իսկ երկուսը՝ Անտոնյան Արգամը և Համբարձումյան Ռոբերտը, ստացան մարմնական վնասվածքներ:
Հետամուտ լինելով իր հոգատար քաղաքականությանը՝ Հարավկովկասյան երկաթուղին աջակցություն ցուցաբերեց և' զոհերի, և' տուժածների ընտանիքներին: Մասնավորապես, ընկերությունը զոհերի ընտանիքներին ընդանուր առմամբ հատկացրեց 7 մլն. դրամից ավելի ֆինանսական օգնություն՝ հոգալու հուղարկավորության ծախսերը: Բացի այդ, կոլեկտիվ պայմանագրի դրույթով՝ զոհերի ընտանիքներից յուրաքանչյուրը ստացավ նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով դրամական աջակցություն:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն աջակցություն տրամադրեց զոհերի ընտանիքներին այլ կերպ ևս: Գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցի որոշմամբ՝ Մարտիրոսյան Ներսեսի որդին, ով սովորում է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի տրանսպորտային ֆակուլտետի 3-րդ կուրսում, աշխատանք ստացավ ընկերությունում՝ Սևանի գծի ուղեմասում, որտեղ աշխատել է հայրը: Նշենք, որ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն կորպորատիվ պայմանագրով կվճարի ուսման վարձը, իսկ ներկայումս ընկերությանը  հոգում է նաև ուսանողի ռուսերենի դասընթացները:
Ընկերությունը հոգում է տուժածների բուժումը. Անտոնյան Արգամի ոտքի վիրահատության և Համբարձումյան Ռոբերտի գլխի վնասվածքի բուժման համար տրամադրվեց ընդհանուր առմամբ մոտ 700.000 դրամ:
Սակայն այսքանով չի սահմանափակվել ընկերության աջակցությունը: ՀԿԵ աշխատակիցները ևս ձեռք մեկնեցին իրենց գործընկերնորին. սեփական նախաձեռնությամբ պահումներ կատարելով աշխատավարձից՝ կոլլեկտիվը միասնականորեն հավաքեց 3.800.000 դրամ, որից 700.000ական դրամ օգնություն ստացան զոհվածների ընտանիքները: Անտոնյան Արգամին, ով պետք է ենթարկվի ևս մեկ վիրահատության, տրամադրվել է 1.200.000 դրամի աջակցություն, իսկ Համբարձումյան Ռոբերտին՝ 500.000 դրամի:
Այս բոլոր միջոցառումները միտված են ձևավորելու և ամրապնդելու բարձր սոցիալական պատասխանատվությունն արտադրատնտեսական գործունեության արդյունքների համար, քանի որ կազմակերպության կայուն աշխատանքն ու աշխատակիցների բարօրությունը փոխկապակցված են:

ЗАО «ЮКЖД» оказало материальную помощь семьям погибших и пострадавших при обрушении моста перегона Шоржа-Варденис
• 30-01-2013 11:24:48   | Армения  |  Общество
Будучи социально ориентированной компанией, ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» продолжает оказывать содействие своим сотрудникам и членам их семей, как в радостные, так и в печальные моменты.
Несчастный случай, произошедший в ноябре прошлого года во время строительных работ на железнодорожном мосту перегона Шоржа-Варденис, унес жизни троих сотрудников ЮКЖД – Нерсеса Мартиросяна, Гагика Аветисяна, Варужана Саркисяна. Еще двое железнодорожников – Аргам Антонян и Роберт Амбарцумян были ранены.
ЮКЖД, проявив заботу о своих работниках, оказало содействие семьям погибших и раненых. В частности, семьям погибших было выделено более 7 млн. драмов для организации похорон. Кроме того, согласно коллективному договору ЮКЖД, каждая из семей погибших получила материальную помощь в размере 5 минимальных заработных плат.
ЗАО «ЮКЖД» продолжает оказывать последовательное содействие семьям погибших. Решением генерального директора Компании Виктора Ребца, сын погибшего Нерсеса Мартиросяна, обучающийся на 3-ем курсе транспортного факультета Государственного инженерного университета Армении, принят на работу на Севанскую дистанцию пути, где работал его отец. Отметим, что ЗАО «ЮКЖД» оплатит обучение Мартиросяна-младшего на основе корпоративного договора, а в настоящее время уже направило студента на курсы русского языка.
Компания оплачивает также расходы по лечению пострадавших: на операции Аргаму Арутюняну и Роберту Амбарцумяну выделено в общей сложности около 700.000 драмов.
Однако содействие компании на этом не ограничилось. По инициативе сотрудников ЮКЖД за счет добровольных удержаний с заработных плат совместными усилиями было собрано 3.800.000 драмов. Из собранных средств по 700.000 тысяч драмов будет выделено семьям погибших, Аргаму Арутюняну, которого ждет еще одна операция, передано 1.200.000 драмов, а Роберту Амбарцумяну - 500.000 драмов.
Все указанные мероприятия направлены на формирование и укрепление высокого уровня социальной ответственности в сфере производственно-экономической деятельности, поскольку стабильная работа организации и благополучие сотрудников находятся в непосредственной связи.