Հանդիպում վիրահայ օտարալեզու ստեղծագործողների հետ՝ «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնում
«Օտարալեզու, բայց ոչ օտար հայ ստեղծագործողներ» - այսպես էր կոչվում Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում փետրվարի 16-ին կայացած գրական երեկոն, որի նախաձեռնողը եւ կազմակերպիչը Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միությունն էր «Հայարտուն» մշակույթի կենտրոնի աջակցությամբ:
Բացելով երեկոն, Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Գևորգ Սնխչյանը ներկայացրեց այն ստեղծագործողներին, ովքեր թեև օտարագիր են, սակայն ոգով հայ են,նրանց մտածելակերպը հայկական է, ստեղծագործությունների ակունքը, թեման և գաղափարը ազգային: Նա ներկայացրեց Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության անդամներ ռուսերեն ստեղծագործող Մարինա Կիրակոսյան-Մոսեսովային, Միքայել Անանովին, Արտեմ Գրիգորենցին (Կիրակոզով) և վրացագիր Գարի Ղալամքարովին:
«Կամուրջ» գրական մշակութային հասարակական կազմակերպության նախագահ, բանաստեղծ-թարգմանիչ Անահիտ Բոստանջյանը հանգամանալից բանախոսելով բոլոր օտարագիր ստեղծագործողների մասին, կարևորեց նրանց գրչի ինքնատիպությունը, թբիլիսյան կոլորիտի հյութեղ նկարագրությունը, հայկական շնչով տոգորված հարուստ և խոհական գրական աշխարհը: Անահիտ Բոստանջյանը բարձր գնահատեց օտարագիր գրողների ստեղծագործությունների հայերեն թարգմանության գործի առաջընթացը, արժևորելով հայտնի բանաստեղծ Արա Արթյանի փայլուն թարգմանությամբ Մարինա Կիրակոսյան-Մոսեսովայի բանաստեղծությունների հայերեն հրատարակությունը: Նա ընթերցեց նաև այս ստեղծագործողների գործերից կատարած իր թարգմանությունները:
Այնուհետև վերոնշյալ ստեղծագործողները հանդես եկան իրենց գործերի ընթերցմամբ:
Առանձնահատուկ ջերմությամբ ընդունվեց Միխայիլ Անանովի «Մաշտոցի երկրում» բանաստեղծության ընթերցումը նրա 7-ամյա դստեր՝ Աննայի կողմից:
Երեկոյի ընթացքում բանաստեղծների ստեղծագործություններից նմուշներ ընթերցեցին Սուրբ Եղիա Մարգարեի անվան կիրակնօրյա դպրոցի (ուսուցչուհի Ռոզա Զոհրաբյան) սաները և թիվ 104 դպրոցի աշակերտները:
Վերջում Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Գևորգ Սնխչյանը վրացերեն ստեղծագործող Գարի Ղալամքարովին հանձնեց «Վերնատուն» միության անդամատոմսը:
Երեկոն ուղեկցվեց Կարեն Միրզոյանի դաշնամուրային նվագով և համեմված էր Աննա Պողոսովայի և Ռուբեն Ոսկանյանի կատարմամբ երգերով:

Встреча с армянскими писателями Грузии, которые пишут на иностранном языке
«Создающие на иностранном языке, но не чужие нам армянские писатели» - так назывался литературный вечер, который состоялся 16 февраля в зале имени «Галуста Гюльбенкяна» центра культуры «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии. Инициатором и организатором вечера был Союз армянских писателей Грузии «Вернатун» при поддержке центра культуры «Айартун».
Председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Геворг Снхчян открыл вечер и представил тех писателей, которые несмотря на то, что пишут на иностранном языке, душой армяне, образ их мышления армянский, идея, тематика и источник произведения народные. Он представил членов Союза армянских писателей Грузии «Вернатун», пишущих на русском языке, Марину Киракосян-Мосесову, Михаила Ананова, Артема Григоренц (Киракозова), и пишущего на грузинском языке Гарри Каламкарова.
Поэтесса и переводчик, председатель общественной литературно-культурной организации «Камурдж» Анаит Бостанджян подробно рассказала о писателях, пишущих на иностранном языке, подчеркнула уникальность их творений, присутствие красочного описания города Тбилиси и наполненный армянским духом богатый литературный мир каждого из них. Анаит Бостанджян высоко оценила прогресс в деле перевода на армянский язык произведений армянских писателей, пишущих на иностранном языке, отметив прекрасный перевод на армянский язык поэта Ара Артяна стихов Марины Киракосян-Мосесовой и их последующую публикацию. Она также прочла произведения писателей, пишущих на иностранном языке, в собственном переводе.
Особенно тепло восприняла аудитория прочтение стихотворения Михаила Ананова «В стране Маштоца» его семилетней дочкой Анной. В течение вечера ученики школы №104 и ученики воскресной школы им. пророка Св. Егия (педагог Роза Зограбян) продекламировали отрывки из творчества поэтов.
Под конец вечера председатель Союза армянских писателей Грузии «Вернатун» Геворг Снхчян вручил членский билет Союза «Вернатун» пишущему на грузинском языке Гарри Каламкарову.
Вечер прошел в сопровождении аккомпанемента пианиста Карена Мирзояна и песен в исполнении Анны Погосовой и Рубена Восканяна.