ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը և գործընկերները տոնում են ՄԱԿ-ում ֆրանսերեն լեզվի օրը
Դպրոցականները, ուսանողները, պաշտոնական անձինք, դիվանագետներն ու լրագրողներն այսօր իմացան ավելին ֆրանսերեն լեզվի օգտագործման մասին Հայաստանում ֆրանսերենի օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ:
Միջոցառման նպատակն է նպաստել ՄԱԿ-ում լեզվկական և մշակութային բազմազանությանը: Միջոցառումը նաև նշեց Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի ամսվա ավարտը: Բացի այն, որ ֆրանսերենը ՄԱԿ-ի վեց պաշտոնական լեզուներից մեկն է, այն նաև ՄԱԿ-ի Քարտուղարության երկու աշխատանքային լեզուներից  մեկն է: Ֆրանսերենով խոսում են բոլոր մայրցամաքներում,  ինչով այն կարևոր դեր է խաղում ՄԱԿ-ի խոսքն աշխարհով մեկ տարածելու գործում:
Միջոցառումը համատեղ կազմակերպվել է Երևանի Միսակ Մանուշյանի անվան թիվ 48, Ստեփան Զորհանի անվան թիվ 56 և Հայրապետ Հայրապետյանի անվան թիվ 78 դպրոցների, Ֆրանսիայի դեսպանատան կողմից՝ ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի Հանրակրթության վարչության հովանու ներքո: Ավելի քան հարյուր երեխաներ նշված դպրոցներից մասնակցեցին ներկայացումներին՝ նպաստելով ֆրանսերեն լեզվի տարածմանը:
Մարիա Դոցենկոն, ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության ներկայացուցիչն  ասաց. «Ես ուրախ եմ այսքան շատ երիտասարդ ու վառ մարդկանց տեսնել այսօր հանդիսատեսի մեջ: Շատ կարևոր է, որ հայերը ֆրանսերեն են սովորում, որը նրանց կօգնի բացել սահմանները և ավելին իմանալ աշխարհի մասին, ինչպես նաև դառնալ աշխարհի քաղաքացիներ: Կարծում եմ` խիստ կարևոր է հիշել, որ մենք ապրում ենք բազմալեզու աշխարհում, որտեղ լեզուները, որոնցով խոսում ենք, կարդում կամ գրում, ազդում են մեր մտածելակերպի և գործողությունների վրա»:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը հատուկ ձևավորված հավաստագրեր հանձնեց վերոնշյալ դպրոցների ղեկավարություններին և քաղաքապետարանի իր գործընկերներին:
Արաբերենը, չինարենը, անգլերենը, ֆրանսերենը, ռուսերենը և իսպաներենը  ՄԱԿ-ի վեց պաշտոնական լեզուներն են: Սկսած 2010թ.  ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչությունը Նյու Յորքում հայտարարել է «ՄԱԿ-ում լեզուների օրեր». մի նախաձեռնություն, որը միտում ունի տոնելու լեզվային և մշակութային բազմազանությունը: ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության երևանյան գրասենյակը նույնպես ծրագրել է 2013թ. ընթացքում միջոցառումներ նվիրել ՄԱԿ-ի պաշտոնական լեզուներին:

UN in Armenia and Partners Celebrate the French Language Day at the UN
Yerevan, 25 April 2013 – Students, schoolchildren, authorities and journalists learned more about use of the French Language at the UN during the observation of the French Language Day organized today.
The goal of the event is to promote multilingualism of the UN and cultural diversity.  The event also marked the wrap up of the Francophonie month in Armenia. In addition to being one of six UN official languages, French is one of the two working languages of the UN Secretariat. It is also spoken on all continents, playing an important role in spreading the message of the UN in the world.
The event was organized jointly by the schools #48 named after Misak Manoushyan, school #56 named after Stepan Zoryan and school #78 named after Hayrapet Hayrapetyan.  It was supported by the UN Department of Public Information and the French Embassy and is under the auspices of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia and the Department of General Education of Yerevan Municipality. Over 100 children from these three schools participated in the performances and presentations, promoting French language.
Maria Dotsenko, Representative of the UN Department of Public Information said: “I am happy to see so many young bright people in the audience today! It is important that Armenians are learning French, which will help you to open the borders and learn more about the world around, will help you to be citizens of the world. I think it's crucial to remember that we exist in a multilingual world where the languages we speak, or read, or write, affect the way we think and act”.
The schools’ management and partners from the Yerevan municipality received specially designed Certificates from the UN Department of Public Information.
Arabic, Chinese, English, French, Russian and Spanish are the six official languages of the United Nations.  UN Department of Public Information together with its partners marks Days of all official languages of the UN throughout 2013.