ՄԱԿ-ն իր գործընկերների հետ ԵՊՀ-ում նշեց ՄԱԿ-ում անգլերեն լեզվի օրը
Երևան, ապրիլի 29, 2013թ. – Ուսանողները, դասախոսները, պաշտոնական անձինք, ու լրագրողներն այսօր ավելին իմացան ՄԱԿ-ում անգլերեն լեզվի կարևոր դերի մասին «ՄԱԿ-ում Անգլերեն լեզվի օրվան» նվիրված միջոցառման ժամանակ:
Միջոցառման նպատակն է նպաստել ՄԱԿ-ում մշակութային ու լեզվական բազմազանությանը, ինչպես նաև բարձրացնել երիտասարդների իրազեկությունը ՄԱԿ-ի պաշտոնական լեզուների կարևոր դերի վերաբերյալ: Որոշ հաշվարկներով ավելի քան 500 միլիոն մարդ աշխարհում անգլերեն լեզվի բնիկ կրողներ են: Անգլերենն աշխարհում տաս ամենաշատ խոսվող լեզուներից է:
Ավելի քան 100 ուսանողներ երգերով ու այլ կատարումներով մասնակցեցին անգլերենը ներկայացնող միջոցառմանը: Միջոցառումը կազմակերպել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչությունը (ՄԱԿ ՀՏՎ) Երևանի պետական համալսարանի Ռոմանագերմանական բանասիրության ֆակուլտետի անգլերեն լեզվի բաժանմունքի հետ համատեղ: Միջացառմանն աջակցում են ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը և Հնդկաստանի, Միացյալ Թագավորության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատները:
ՄԱԿ- ի Մշտական համակարգող / ՄԱԶԾ Մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոն, Հնդկաստանի դեսպան Թ. Սուրեշ Բաբուն, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոնաթան Ջեյմս Էյվսը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ԱԳՆ միջազգային կազմակերպությունների վարչության պետ Վահրամ Կաժոյանը և Երևանի պետական համալսարանի Ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը խոսեցին ՄԱԿ-ում անգլերենի օգտագործման, անգլիական ավանդույթների, մշակույթի և Հայաստանում անգլերեն սովորելու հնարավորությունների մասին:
ՄԱԿ-ի Մշտական համակարգող / ՄԱԶԾ Մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոն ասաց. «Անգլերենը գեղեցիկ ու հարուստ լեզու է և շատ կարևոր դեր է խաղում ՄԱԿ-ի ուղերձն աշխարհում տարածելու գործում: ՄԱԿ-ի յուրաքանչյուր փաստաթուղթ կամ ելույթ թարգմանվում է անգլերեն: Օգտագործվող բառապաշարը նույնքան լայն է, որքան աշխարհում առկա խնդիրները՝ սկսած քաղաքական խնդիրներից մինչև իրավական հարցեր, կլիմայական փոփոխություններից մինչև մարդու իրավունքներ, ֆինանսներից և կառավարումից մինչև տնտեսական և հասարակական զարգացման հարցեր: Ահա թե ինչու, ես այսքան ուրախ եմ հայ երիտասարդների մեջ տեսնել մեծ հետաքրքրություն անգլերեն լեզվի նկատմամբ, որի իմացությունը կախարդական բանալու պես կբացի անթիվ նոր հնարավորությունների դռներ»:
Միջոցառման կազմակերպիչները և Երևանի պետական համալսարանի ուսանողները ՄԱԿ – ի Հանրային տեղեկատվության վարչության կողմից ստացան հատուկ շնորհակալական վկայականներ:
Արաբերենը, չինարենը, անգլերենը, ֆրանսերենը, ռուսերենը և իսպաներենը ՄԱԿ-ի վեց պաշտոնական լեզուներն են: 2010 թվականից սկսված Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի ՀՏՎ հայտարարել է «ՄԱԿ-ում լեզուների օրերի» մեկնարկը՝ որպես մի նախաձեռնություն, որը նպատակ ունի նշել բազմալեզվությունը և մշակութային բազմազանությունը: ՄԱԿ-ի ՀՏՎ երևանյան գրասենյակը 2013թ. ընթացքում իր գործընկերների հետ նշում է ՄԱԿ-ում բոլոր պաշտոնական լեզուների օրերը:

UN Armenia together with its Partners Observed the English Language Day at the Yerevan State University
• 29-04-2013 16:31:42   | Armenia  |  World News
Yerevan, 29 April, 2013– Today students, university professors, authorities and journalists learned more about the important role of the English language at the UN during the observation of the English Language Day in Armenia.
The goal of the event is to promote multilingualism, cultural diversity and to educate youth on the essential role of the UN official languages.  As per some estimates more than 500 million people are English native speakers in the world. The English language is among the top 10 most-spoken languages.
Over 100 students participated in the performances and presentations, promoting the English language. The event was organized by the UN Department of Public Information (UNDPI) jointly with the Yerevan State University English Language Section of the Department of Romance-Germanic Philology. The event was supported by the Ministry of Foreign Affairs and Embassies of India, United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and the United States of America.
The UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative Bradley Busetto, the Ambassador of India Suresh Babu, the Ambassador of the United Kingdom Jonathan James Aves, the Ambassador of the United States of America John Heffern, the Head of MFA Department of International Organizations Vahram Kazhoyan and the Rector of the University Aram Simonyan spoke about the role of the English language in the UN, English language traditions, culture and opportunities to study English in Armenia.
The UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative said: “English is a beautiful and rich language and it plays crucial role in spreading the message of the UN. Each UN document or speech is interpreted in English. The range of words used is as broad as are the concerns of the world, ranging from political discourse to legal affairs, from climate change to human rights, from finance and administration to questions of economic and social development. That is why I am so delighted to see strong interest among Armenian youth to the English language, knowledge of which is like a key which opens doors to the myriads of new opportunities.”
Specially designed Certificates of Appreciation from the UNDPI received the organizers and students of the Yerevan State University.
Arabic, Chinese, English, French, Russian and Spanish are the six official languages of the UN.  Starting from 2010, the UNDPI in New York has announced the launch of “Language Days at the UN”, an initiative which seeks to celebrate multilingualism and cultural diversity. The UNDPI together with its partners marks Days of all official languages of the UN throughout 2013.