Հարութ Սասունյան. Հայցվորների ջախջախիչ պատասխանը Միացյալ Նահանգների կառավարության հակահայկական միջնորդագրին
31-05-2013 14:48:14 | ԱՄՆ | Վերլուծություն
Անցյալ շաբաթ փաստաբանները հայ հայցվորների անունից պատասխանեցին Միացյալ Նահանգների կառավարության միջնորդագրին, որը կոչ էր արել Գերագույն դատարանին չվերանայել Դաշնային վերաքննիչ դատարանի որոշումը, որը հարվածի տակ էր դնում Հայոց ցեղասպանության ժամանակաշրջանի ապահովագրական պահանջների վերաբերյալ վաղեմության ժամկետը երկարացնող Կալիֆորնիայի օրենքը:
Գլխավոր փաստաբանը Միացյալ Նահանգների անունից ներկայացրել էր քաղաքական միտումներով և թերի մի միջնորդագիր, որն ամբողջովին խեղաթյուրում էր ապահովագրական գործն ու անհիմն հարցեր բարձրացնում Կալիֆորնիայի օրենքի օրինականության վերաբերյալ:
Իգոր Տիմոֆեևը հայցվորների անունից ներկայացրած միջնորդագրում պնդում է, որ Կալիֆորնիայի օրենսդրական ակտը (Բաժին 354.4) չի խախտում որևէ դաշնային սահմանված քաղաքականություն և այդ պատճառով չպետք է կարճվի: Նա պնդում է, որ Կալիֆորնիայի նահանգն իրավասու է կարգավորելու ապահովագրական ընկերությունների պարտավորությունները, որոնք գտնվում են նահանգի իրավազորության և իրավասության ավանդական ոլորտում:
Հայցվորների փաստաբանը մեղադրում է Միացյալ Նահանգների կառավարությանը առաջ մղելու համար «դաշնային գործերի կարճման աննախադեպ մի տեսություն: Բոլոր պահանջները, որոնք ծագում են միջազգային միջադեպերից, բացառապես դաշնային իրավասության շրջանակում են, նույնիսկ այն ժամանակ, երբ այդ պահանջները կապված են մասնավոր անձանց ու մասնավոր պայմանագրերի հետ, և դաշնային կառավարությունը միջոցներ չի ձեռնարկել դրանց լուծման համար»:
Տիմոֆեևը Միացյալ Նահանգների կառավարության դիրքորոշումը որակում է որպես «հեղափոխական» և «նահանգների՝ որպես առանձին ինքնավարության հանդեպ հարգանքին հակասող»: Այնուհետև նա շարադրում է իր հակափաստարկները վեց կետից բաղկացած ամփոփագրում.
1. «Արդարացնելու համար 9-րդ շրջանային դատարանի արտառոց որոշումը, Կառավարությունը դրսևորում է արտաքին գործերի դաշտի խափանման տեսության աննախադեպ լայնախոհություն»: Տիմոֆեևը պնդում է. «Հայցվորների պահանջները մասնավոր [գերմանական ապահովագրական] ընկերության դեմ են և ոչ թե օտար ինքնիշխանության: Այս պահանջներն հիմնական մաս չեն կազմում Միացյալ Նահանգների և օտար պետության միջև «արտաքին քաղաքականության լուրջ բանավեճի»: Կալիֆորնիայի նահանգը լինելով «ամերիկահայերի ճնշող մեծամասնության բնակավայրը» ունի «օրինական հետաքրքրություն իր տուժած բնակիչների փոխհատուցումը ապահովելու համար, անկախ այն բանից, թե այդ վնասը պատճառվել է երկրի ներսում կամ արտերկրում»:
2. «Վերաքննիչ դատարանը հիմնական սխալ է թույլ տվել. այն անօրինական է համարում նահանգի հիմնավորված հետաքրքրությունն ապահովագրության կարգավորման գործում՝ վաղեմության ժամկետ հաստատելով նահանգի իրավական պահանջների և իր տուժած բնակիչների փոխհատուցման ապահովման համար միայն այն պատճառով, որ այդ իրադարձությունները ծագել են արտերկրում: Սա չէ օրենքի պահանջը»:
3. Հակադրվելով Կառավարության պնդմանը, թե 354.4-րդ բաժինը հիմնված է «արտաքին քաղաքականության կոնկրետ հարցի վերաբերյալ հատուկ քաղաքական տեսակետի վրա ... որը դատապարտում է Օսմանյան կայսրության գործողությունները», Տիմոֆեևը դատարանին հիշեցնում է, որ նախագահ Օբաման անձամբ է ընդունել, որ օսմանյան զանգվածային ջարդերը եղել են «20-րդ դարի ամենասարսափելի վայրագություններից մեկը»: Բացի այդ, Նախագահը ջատագովել է այն նահանգներին, որոնք ոգեկոչել են հայերի «ջարդերը Օսմանյան կայսրության վերջին օրերին»: Տիմոֆեևը նաև պնդում է, որ «Նախագահի կրկնակի գովասանքը նահանգների ոգեկոչման ջանքերի մասին, հիմնովին հակասում է Կառավարության պահանջին, թե արտաքին գործերի հայեցակարգը ինքնաբերաբար մերժում է այս հարցի վերաբերյալ «տեսակետ» արտահայտող նահանգի ցանկացած գործողություն»:
4. «Կառավարությունը փորձում է ամրապնդել իր կարճման փաստարկը, հիշատակելով Միացյալ Նահանգների ջանքերը բանակցելու Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակաշրջանի պահանջների լուծման համար.... Կառավարությունն ընդունում է, որ 354.4-րդ բաժինը «չի հակասում» այդ դիվանագիտական ջանքերից որևէ մեկին: Իրոք, Կառավարությունը գիտակցում է, որ «Միացյալ Նահանգները չի .... փորձել բանակցել լուծելու համար հայերի պահանջները, ովքեր այդ ժամանակաշրջանում տուժել են Օսմանյան կայսրությունում»: Փաստորեն, պատճառներից մեկը, թե ինչու Միացյալ Նահանգների Սենատը հրաժարվում է վավերացնել Ամերիկյան Լոզանի դաշնագիրը՝ «պայմանագրի դրույթների բացակայությունն էր Օսմանյան կայսրությունից հայ փախստականների և արտաքսյալների համար»:
5. Կառավարությունը կարծես թե անհանգստացած է, որ 354.4-րդ բաժինը ««ցեղասպանության» քաղաքական պիտակ է փակցնում» Թուրքիային, որը «կարող է առաջ բերել Թուրքիայի զայրույթը: Սակայն վախը «օտար պետություններին վշտացնելուց.... նույնիսկ երբ Դաշնային կառավարությունը հուսահատորեն ցանկանում է խուսափել օտար պետություններին վշտացնելուց, իրավական պատճառ չի հանդիսանում խափանելու համար ավանդական նահանգային գործունեությունը.... Կառավարությունը չի կարողանում բացատրել, թե ինչու 354.4-րդ բաժնով կիրառվող «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը վնասակար ազդեցություն կունենա արտաքին գործերի վրա, սակայն նույնը չի կարելի ասել շուրջ քառասուն նահանգների կողմից ընդունված օրենքների և բանաձևերի դեպքում, որոնք հստակորեն ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունը: Կառավարությունը չի բացատրում նաև, թե ինչու «դատական պաշտպանության իրավունքներ ստեղծելու» օրենսդրական ակտն ավելի վիրավորական է Թուրքիայի համար, քան նահանգային օրենքները՝ Հայոց ցեղասպանությունն ընդգրկելով որպես դպրոցական պարտադիր ուսումնական ծրագրերի մաս»:
6. «9-րդ շրջանային դատարանի արտառոց որոշումը շփոթություն է առաջ բերում ավելի ցածր ատյանների դատարաններում»:
Տիմոֆեևն արդարացիորեն իր միջնորդագիրը եզրափակում է կոչ անելով Գերագույն դատարանին «վերանայել և ուղղել 9-րդ շրջանային դատարանի որոշումը` նախքան ավելի մեծ չարիք պատճառելը»:

Арут Сасунян. Сокрушительный ответ истцов на антиармянское ходатайство правительства США
На прошлой неделе адвокаты от имени армянских истцов ответили на ходатайство правительства Соединенных Штатов, содержавшее призыв к Верховному суду не пересматривать решение Федерального апелляционного суда, которое ставило под удар закон Калифорнии о пролонгации сроков, связанных с требованиями по страховкам  периода Геноцида армян.
Главный адвокат от имени Соединенных Штатов представил неполноценно сформулированное ходатайство, составленное из политических соображений, которое полностью искажает дело о страховках и поднимает необоснованные вопросы относительно легитимности закона Калифорнии.
Игорь Тимофеев в ходатайстве, составленном от имени истцов, настаивает на том, что законодательный акт Калифорнии (Раздел 354.4) не нарушает политики, утвержденной на федеральном уровне, и поэтому он не должен быть отменен. Он утверждает, что штат Калифорния правомочен регулировать обязательства страховых компаний, которые находятся в традиционной сфере юрисдикции и компетенции штата.
Адвокат истцов обвиняет правительство Соединенных Штатов в продвижении «беспрецедентной теории отмены федеральных дел»: «Все требования, которые возникают в результате международных прецедентов, находятся исключительно в рамках федеральной юрисдикции, даже если эти требования связаны с частными лицами и частными договорами, и если федеральное правительство не приняло мер по их урегулированию».
Тимофеев квалифицирует позицию правительства Соединенных Штатов как «революционную» и «противоречащую принципу уважения к штатам как к отдельным юрисдикциям». Затем он перечисляет свои контраргументы в заявлении, состоящем из 6 пунктов:
1. «Для оправдания необычного решения 9-го окружного суда правительство проявляет беспрецедентную лояльность к теории подрыва поля, связанного с иностранными делами». Тимофеев утверждает: «Требования истцов направлены против частной [немецкой страховой] компании, а не против иностранного суверенитета. Эти требования не являются основной частью «серьезных внешнеполитических дебатов» между Соединенными Штатами и иностранным государством. Штат Калифорния, будучи «местом жительства подавляющего большинства американских армян», проявляет  «законный интерес к вопросу обеспечения компенсаций для своих пострадавших жителей, независимо от того, был ли этот ущерб причинен внутри страны или за рубежом».
2. «Основная ошибка Апелляционного суда заключается в том, что он счел незаконным обоснованный интерес штата к делу об урегулировании страхования, установив срок давности для обеспечения правовых требований штата и компенсации его пострадавших граждан лишь по той причине, что эти события произошли за рубежом. Не это является требованием закона».
3. Возражая против утверждения правительства о том, что раздел 354.4. базируется на «особой политической точке зрения по конкретному вопросу внешней политики… которая осуждает действия Османской империи», Тимофеев напоминает суду, что президент Обама лично признал, что массовые погромы в Османской Турции – «одно из ужаснейших варварств 20-го века». Кроме того, президент поддержал те штаты, которые чтят память жертв «погромов армян, осуществленных в последние дни Османской империи». Тимофеев также утверждает, что «двойная похвала президента, прозвучавшая  относительно усилий штатов по поминовению жертв, абсолютно не согласуется с  утверждением правительства, согласно которому концепция иностранных дел механически отвергает любое действие штата, выражающее «точку зрения» относительно этого вопроса».
4. «Правительство пытается подкрепить свой аргумент в пользу отмены, упоминая усилия Соединенных Штатов, направленные на выполнение требований периода Первой Мировой войны… Правительство признает, что раздел 354.4 «не противоречит» этим дипломатическим усилиям. Действительно, правительство осознает, что «Соединенные Штаты не… пытались вести переговоры для урегулирования требований армян, которые в тот период пострадали в Османской империи». Фактически, одной из причин того, почему Сенат Соединенных Штатов отказалось ратифицировать Лозаннское соглашение, стало «отсутствие в договоре положений относительно армянских беженцев и армян, депортированных из Османской империи».
5. Правительство, кажется, обеспокоено тем, что раздел 354.4 навешивает на Турцию  «политический ярлык «геноцид», который «может вызвать ярость Турции. Однако, страх «огорчить иностранные государства… даже когда федеральное правительство отчаянно старается не огорчать иностранные государства, не является правовой причиной для срыва традиционной деятельности штата… Правительство не может объяснить, почему термин «Геноцид армян», используемый в разделе 354.4, может оказать вредоносное воздействие на иностранные дела, так как не может того же сказать о законах и резолюциях, принятых примерно в 40 штатах, в которых Геноцид армян четко признается». Правительство не объясняет также того, почему законодательный акт «о создании прав на судебную защиту» более оскорбителен для Турции, чем законы штата, в которых Геноцид армян включен в обязательные школьные программы».
6. «Необычное решение 9-го окружного суда приводит к путанице в нижестоящих инстанциях».
Тимофеев заключает свое заявление призывом к Верховному суду «пересмотреть и исправить решение 9-го окружного суда до причинения более серьезного зла».