15 երեխա վերադարձել է ընտանիք
Orange Հիմնադրամի և Վորլդ Վիժն Հայաստանի SMS բարեգործական նախագծի շնորհիվ 15 երեխա վերադարձել է ընտանիք. նախագիծը կաջակցի երեխաներին ևս մեկ տարվա ընթացքում
Հունիսի 1-ը երեխաների պաշտպանության միջազգային օրն է: Մեկ տարի առաջ այս օրը Orange Հիմնադրամը և Վորլդ Վիժն Հայաստանը մեկնարկեցին մի նախագիծ, որը թույլ է տալիս Orange-ի բաժանորդներից յուրաքանչյուրին մասնակցել մարդասիրական ծրագրի և աջակցություն ցուցաբերել հայ մանուկների, որոնց ընտանիքները ֆինանսական դժվարությունների պատճառով չեն կարողանում իրենց երեխաներին տանը պահել և հանձնում են պետական հաստատությունների հոգածությանը: Պետական հաստատությունների խնամքի ներքո գտնվող երեխաների 56%-ն այնտեղ է հայտնվում ծնողների սոցիալական ծանր պայմանների պատճառով: Այսօր երկու կազմակերպություններն ամփոփեցին նախագծի արդյունքները և հայտարարեցին այն ևս մեկ տարով շարունակելու մասին:
Ուղարկելով SMS 1234 կարճ համարին` Orange-ի բաժանորդները կարող են նվիրաբերել 100, իսկ 5678 համարին` 500 դրամ: Յուրաքանչյուր ամսվա վերջին Orange Հիմնադրամը կրկնապատկում է այն գումարը, որ հավաքվել է SMS-հանգանակության արդյունքում և տրամադրում այն Վորլդ Վիժն Հայաստանին, դժվարություններ ունեցող մեկ ընտանիքի համար կայուն եկամտի աղբյուր ստեղծելու համար:
Orange-ի բաժանորդների նվիրատվությունների, Orange Հիմնադրամի ֆինանսական ներգրավվածության և Վորլդ Վիժն Հայաստանի կատարած աշխատանքի շնորհիվ մեկ տարում 11 ընտանիք ստացել է նյութական աջակցություն, և 15 երեխա վերադարձել է ընտանիք: Մեկ տարում նախագծին մասնակցել են Orange- ի 10,841 բաժանորդներ՝ նվիրաբերելով 100 կամ 500 դրամ:
«Երեխաներն Orange Հիմնադրամի հոգածության կենտրոնում են եղել միշտ, հատկապես նրանք, ովքեր ավելի խոցելի են: Մենք շնորհակալ ենք մեր այն բոլոր բաժանորդներին, ովքեր նվիրաբերել են թեկուզ փոքր գումար՝ աջակցելու երեխաների, ովքեր ապրում են պետական հաստատություններում իրենց ծնողների ֆինանսական դժվարությունների պատճառով: Նվիրաբերված յուրաքանչյուր դրամը կարևոր է, և մեր բաժանորդներից յուրաքանչյուրը կարող է օգնել փոփոխություն բերել այս երեխաների կյանքում: Մեր բաժանորդների նվիրաբերած գումարն Orange Հիմնադրամը կրկնապատկում է: Սա այնպիսի նախագիծ է, որը միավորում է մեզ մեր բաժանորդների հետ լավ գործի համար»,- ասաց Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Նախագիծը կտևի ևս մեկ տարի, որի ընթացքում Orange Հիմնադրամը և Վորլդ Վիժն Հայաստանը պարբերաբար կտեղեկացնեն հավաքված գումարի և այն երեխաների և ընտանիքների մասին, որոնց դրանք ուղղվել են: Ընտանիքերի ընտրման չափանիշներն են` բազմազավակ ընտանիքներ, որոնք ապրում են սոցիալ-տնտեսական վատթար պայմաններում: Նվիրաբերված գումարը տարբեր ընտանիքների օգտագործվում է տարբեր կերպ՝ կախված նրանից, թե ծնողներից մեկը կամ երկուսը ինչպիսի աշխատանք կարող են անել: Օրինակ, գյուղական համայնքներում բնակվող ընտանիքներին տրամադրվել են ընտանի կենդանիներ կամ գյուղատնտեսական մեքենաներ, այլ դեպերում մայրերին տրամադրվել են խոհանոցային պարագաներ՝ սնունդ պատրաստելու և վաճառելու համար:
« Այսօր, խնամքի և պաշտպանության հաստատություններից տուն վերադարձած երեխաներն ու նրանց ընտանիքներն աջակցության կարիք ունեն: Մեր նպատակն է այնպես անել, որպեսզի այս երեխաները շարունակեն վայելել իրենց ծնողների և ընտանիքի անդամների խնամքն ու սերը, իսկ ամենակարևորն այն է, որ նրանք մեծանան ու դաստիարակվեն ընտանիքում: Այդ պատճառով Վորլդ Վիժնը Orange Հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ կներդնի հնարավոր բոլոր ջանքերը՝ այս ընտանիքների համար ստեղծելու տնտեսական զարգացման պայմաններ՝ նրանց կենսապայմանները բարելավելու, ինչպես նաև ավելի լավ ապագայի հույս տալու համար», - ասաց Վորլդ Վիժն Հայաստանի ազգային տնօրենի պաշտոնակատար Շաղիկ Մարուխյանը:
Վորլդ Վիժնը  բազմամյա փորձ ունի խոցելի և անապահով ընտանիքների հետ աշխատանքի ոլորտում, ովքեր պայքարում են ֆինանսական դժվարությունների պատճառով: Կազմակերպությունը սերտորեն կաշխատի նախագծի շահառուների հետ՝ հասկանալու համար վերջիններիս կարիքները և հետևելու նրանց կենսապայմանների հետագա փոփոխություններին:

15 children returned home thanks to SMS charity project by Orange Foundation and World Vision Armenia
• 31-05-2013 16:26:15   | Armenia  |  Сharity
June 1 is International Children’s Day. One year ago, on this day Orange Foundation and World Vision Armenia launched an initiative which enabled all Orange customers to participate in a philanthropic project and support those Armenian children whose families, due to financial difficulties, cannot keep their children home and are forced to deliver them to the care of state institutions. It is not widely known that 56% of the children who are under the care of state institutions are there because of financial difficulties of their parents. Today the two organizations summarized the results of the project and announced its prolongation for one more year.
By sending SMS to 1234 or 5678 short numbers, Orange customers can donate 100 or 500 AMD respectively. At the end of each month Orange Foundation doubles the amount donated through SMS donation and transfers that amount to World Vision Armenia to create a sustainable source of revenue for one vulnerable family.
In one year, thanks to the donations of the Orange customers, the financial engagement of the Orange Foundation and the work done by World Vision Armenia, 11 families received material support and 15 children returned home. In one year, 10,841 Orange customers have participated in the project to donate 100 or 500 AMD.
“Children have always been under the care of the Orange Foundation, especially those who are more vulnerable. We are thankful to all our customers who have donated even a small amount of money to support children who have to live in State Institutions because of financial difficulties of their families. Every dram counts and any of our customers can help make a change in the lives of these children. The amount donated by our customers is always doubled by the Orange Foundation. This is a project which brings together Orange and its customers for a good purpose,” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.
The project will last 1 more year during which the Orange Foundation and World Vision Armenia will regularly provide information regarding the donated money within the project and the beneficiary children and families. Families have been chosen according to the following criteria: large families and families living in very difficult social and economic conditions. The way the donated money is used is specific to each family, depending on the kind of work that one or both parents can do. For example, domestic animals have been provided to families in rural areas while some beneficiary mothers have received kitchen equipment to help them cook food for a living.
“Children who have been taken back home from the Child Care and Protection Institutions and their families need support. Our goal is to provide these children with the possibility to continue enjoying care and love of their parents and family members, and most importantly, we wish to see them raised and nurtured at home.  For that reason, World Vision within the partnership with Orange Foundation  will put every effort to create  economic development opportunities for these families to  improve their living conditions, as well as give them hope for a better future,” said Shaghik Mahrokhyan, World Vision Armenia Acting National Director.
World Vision Armenia has many years of work experience with vulnerable families who struggle because of financial hardships. The organization will work closely with the project beneficiary families to find out their needs and to follow up on their life conditions further developments.