Արցախում կկայանա դասական երաժշտության պատանի կատարողների <<ՏՆՋՐԵ>> երրորդ միջազգային փառատոնը
2013թ. հուլիսի 1-8-ը Արցախում կկայանա ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից կազմակերպվող դասական երաժշտության պատանի կատարողների <<ՏՆՋՐԵ>> երրորդ միջազգային փառատոնը:
Փառատոնի նպատակն է՝ Արցախի երիտասարդ երաժիշտներին համաշխարհային կատարողական արվեստի լավագույն ավանդույթներին հաղորդակցվելու հնարավորություն ընձեռել, միջազգային երաժշտական կյանքում արցախցի երաժիշտների լիարժեք մասնակցության համար բարենպաստ միջավայր ստեղծել, նպաստել Արցախում դասական երաժշտական մշակույթի զարգացմանը, տարբեր երկրների երաժիշտների հետ մշակութային կապերի ստեղծմանը:
Փառատոնի խորհրդանիշը և անունը՝  <<ՏՆՋՐԵ>> /արցախյան 2000-ամյա սոսի ծառի անունը՝ ղար. բարբառով/, ընտրվել է՝ Արցախի բնական այս եզակի հուշարձանի պահպանման և պաշտպանության  խնդրի վրա ուշադրություն հրավիրելու, Տնջրեի շրջակա միջավայրի  բարեկարգման  նպատակով:
Փառատոնի մասնակից-երկրների աշխարհագրությունը տարեցտարի ընդլայնվում է: <<ՏՆՋՐԵ-2013>>-ին կմասնակցեն ներկայացուցիչներ աշխարհի 13 երկրներից: Փառատոնի մասնակիցները  հանդես կգան մենահամերգներով, համատեղ նվագակցությամբ, ինչպես նաև  ելույթ կունենան Միջազգային փառատոնային նվագախմբի հետ: Փառատոնային 12 համերգներ տեղի կունենան Ստեփանակերտում, Շուշիում, Հադրութի շրջանի Տող, Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն գյուղերում, Մարտունիում և Քարվաճառում: Համերգներին կկատարվեն Բախի, Բեթհովենի, Մոցարտի, Շուբերտի, Խաչատրյանի անմահ ստեղծագործությունները, ինչպես նաև ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Փառատոնի շրջանակներում, 4 երկրներից հրավիրված դասատուները կանկցկացնեն ջութակի, դաշնամուրի, դաշնամուրային նվագակցության,   ջութակի և կամերային անսամբլների վարպետության դասեր:
Փառատոնի առաջին օրը կկազմակերպվի ուղևորություն դեպի Տնջրե: Խորհրդանիշ-ծառի մոտ փոքրիկ համերգով էլ կմեկնարկի  <<ՏՆՋՐԵ>> երրորդ միջազգային փառատոնը:
Համերգներ կազմակերպելով հանրապետության տարբեր անկյուններում, Փառատոնը ձգտում է դասական երաժշտարվեստը հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բոլոր բնակիչներին: Տարբեր վայրերում փառատոնային համերգների կազմակերպումը, միաժամանակ, ի հայտ է բերում մշակույթի շրջանային կենտրոնների հիմնախնդիրներն ու կարիքները՝ երաժշտական գործիքների, երաժշտական և մեթոդական գրականության պակաս, շենքերի վերանորոգման անհրաժեշտություն, և նպաստում վերջիններիս լուծմանը  պետական և  հովանավորչական միջոցներով:
<<Տնջրե>> առաջին միջազգային փառատոնից /2010թ./ ի վեր, տարբեր երկրներից փառատոնի մասնակից դասատուների կողմից ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությանն է հանձնվել 11 ջութակ, աղեղներ և այլ անհրաժեշտ պարագաներ, երաժշտական գրականություն, 1 կլառնետ:
<<Ֆեյսբուք>> սոցիալական ցանցում սկսված նախաձեռնության շնորհիվ, փառատոնի աջակիցները ձեռք են բերել 3  դաշնամուր՝   Տողի, Աստղաշենի արվեստի դպրոցների և  Քարվաճառի մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնի համար:  Իսկ Ֆինլանդիայից ջութակի դասատու Գրաժինա Ժերանսկա Գեբերտը, որը մշտական օգնություն է ցուցաբերում Արցախի պատանի երաժիշտներին, սեփական նախաձեռնությամբ հանգանակություն է սկսել՝ Ստեփանակերտի հիմնական համերգային դահլիճի համար նոր ռոյալ ձեռք բերելու նպատակով:

в Арцахе будет проведен III международный фестиваль юных исполнителей классической музыки “ТНДЖРЕ”
С 1 по 8 июля 2013 года в Арцахе будет проведен  III  международный фестиваль юных исполнителей классической музыки “ТНДЖРЕ”, организуемый Министерством культуры НКР.  Целью фестиваля является приобщение молодых музыкантов НКР к лучшим традициям мирового исполнительского искусства и создание в Арцахе благоприятной среды  для полноценного  участия местных юных музыкантов в международной музыкальной жизни, повышение уровня классической музыкальной культуры,   налаживание культурных связей с коллегами из разных стран.
Символ и название фестиваля - 2000-летний карабахский платан (ТНДЖРЕ на карабахском диалекте) - выбрано с целью привлечения внимания к  сохранению и защите уникального природного памятника Арцаха, создания и благоустройства природного парка Тнджре.
География стран участниц фестиваля  растет с каждым годом. В фестивале этого года примут участие представители тринадцати стран мира. Они выступят с сольными программами, будут музицировать совместно в ансамблях а также выступят  с Международным фестивальным оркестром. Двенадцать концертов фестиваля пройдут в разных концертных местах Степанакерта, Шуши, Тоха, Астхашена, Мартуни и Карвачара. Будут исполнены бессмертные произведения Баха , Бетховена, Моцарта, Шуберта, Хачатуряна, произведения современных композитооров.. В рамках фестиваля состоятся мастер-классы педагогов из четырех стран по классам скрипки, фортепиано, фотепианного аккомпанимента, скрипичного и камерного ансамблям.  В первый день фестиваля  будет организованна поездка к  символу фестиваля – ТНДЖРЕ  – где небольшой концерт под кроной древнего дерева  даст старт фестивалю.
Устраивая концерты в разных уголках республики, фестиваль стремится донести  классическую музыкальную культуру до всех жителей НКР. Проведение фестиваля в разных уголках НКР, также выявляет проблемы и нужды районных центров Культуры – отсутствие или нехватка музыкальных инструментов, нотного и педагогического материала, потребность в ремонте помещений и способствует их решению силами правительства НКР и спонсоров. С момента проведения первого фестиваля преподавателями  из разных стран в дар Министерству Культуры НКР было передано11 скрипок, смычки и другие аксесуары, нотный материал, кларнет. На деньги собранные соотечественниками в социальной сети Фейсбук приобретено три пианино, которые переданы в дар Дому Культуры Карвачара, Астхашенской и Тохской музыкальным школам, а преподаватель из Финляндии Гражина Жеранска-Геберт, оказывающая постоянную помощь юным музыкантам Арцаха, начала сбор денег на покупку нового рояля для центрального концертного зала Степанакерта.