Արցախում կկայանա դասական երաժշտության պատանի կատարողների <<ՏՆՋՐԵ>> երրորդ միջազգային փառատոնը
2013թ. հուլիսի 1-8-ը Արցախում կկայանա ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից կազմակերպվող դասական երաժշտության պատանի կատարողների <<ՏՆՋՐԵ>> երրորդ միջազգային փառատոնը:
Փառատոնի նպատակն է՝ Արցախի երիտասարդ երաժիշտներին համաշխարհային կատարողական արվեստի լավագույն ավանդույթներին հաղորդակցվելու հնարավորություն ընձեռել, միջազգային երաժշտական կյանքում արցախցի երաժիշտների լիարժեք մասնակցության համար բարենպաստ միջավայր ստեղծել, նպաստել Արցախում դասական երաժշտական մշակույթի զարգացմանը, տարբեր երկրների երաժիշտների հետ մշակութային կապերի ստեղծմանը:
Փառատոնի խորհրդանիշը և անունը՝  <<ՏՆՋՐԵ>> /արցախյան 2000-ամյա սոսի ծառի անունը՝ ղար. բարբառով/, ընտրվել է՝ Արցախի բնական այս եզակի հուշարձանի պահպանման և պաշտպանության  խնդրի վրա ուշադրություն հրավիրելու, Տնջրեի շրջակա միջավայրի  բարեկարգման  նպատակով:
Փառատոնի մասնակից-երկրների աշխարհագրությունը տարեցտարի ընդլայնվում է: <<ՏՆՋՐԵ-2013>>-ին կմասնակցեն ներկայացուցիչներ աշխարհի 13 երկրներից: Փառատոնի մասնակիցները  հանդես կգան մենահամերգներով, համատեղ նվագակցությամբ, ինչպես նաև  ելույթ կունենան Միջազգային փառատոնային նվագախմբի հետ: Փառատոնային 12 համերգներ տեղի կունենան Ստեփանակերտում, Շուշիում, Հադրութի շրջանի Տող, Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն գյուղերում, Մարտունիում և Քարվաճառում: Համերգներին կկատարվեն Բախի, Բեթհովենի, Մոցարտի, Շուբերտի, Խաչատրյանի անմահ ստեղծագործությունները, ինչպես նաև ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Փառատոնի շրջանակներում, 4 երկրներից հրավիրված դասատուները կանկցկացնեն ջութակի, դաշնամուրի, դաշնամուրային նվագակցության,   ջութակի և կամերային անսամբլների վարպետության դասեր:
Փառատոնի առաջին օրը կկազմակերպվի ուղևորություն դեպի Տնջրե: Խորհրդանիշ-ծառի մոտ փոքրիկ համերգով էլ կմեկնարկի  <<ՏՆՋՐԵ>> երրորդ միջազգային փառատոնը:
Համերգներ կազմակերպելով հանրապետության տարբեր անկյուններում, Փառատոնը ձգտում է դասական երաժշտարվեստը հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բոլոր բնակիչներին: Տարբեր վայրերում փառատոնային համերգների կազմակերպումը, միաժամանակ, ի հայտ է բերում մշակույթի շրջանային կենտրոնների հիմնախնդիրներն ու կարիքները՝ երաժշտական գործիքների, երաժշտական և մեթոդական գրականության պակաս, շենքերի վերանորոգման անհրաժեշտություն, և նպաստում վերջիններիս լուծմանը  պետական և  հովանավորչական միջոցներով:
<<Տնջրե>> առաջին միջազգային փառատոնից /2010թ./ ի վեր, տարբեր երկրներից փառատոնի մասնակից դասատուների կողմից ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությանն է հանձնվել 11 ջութակ, աղեղներ և այլ անհրաժեշտ պարագաներ, երաժշտական գրականություն, 1 կլառնետ:
<<Ֆեյսբուք>> սոցիալական ցանցում սկսված նախաձեռնության շնորհիվ, փառատոնի աջակիցները ձեռք են բերել 3  դաշնամուր՝   Տողի, Աստղաշենի արվեստի դպրոցների և  Քարվաճառի մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնի համար:  Իսկ Ֆինլանդիայից ջութակի դասատու Գրաժինա Ժերանսկա Գեբերտը, որը մշտական օգնություն է ցուցաբերում Արցախի պատանի երաժիշտներին, սեփական նախաձեռնությամբ հանգանակություն է սկսել՝ Ստեփանակերտի հիմնական համերգային դահլիճի համար նոր ռոյալ ձեռք բերելու նպատակով:

Everyone is invited to a music festival in Artsakh!
From July 1-8, 2013 Artsakh will host the 3rd International festival of young performers of classical music "TNJRE" organized by the NKR Ministry of Culture and Youth Affairs.
The aim of the festival is to enable young musicians of Artsakh to get to know the best traditions of performing art and create favorable conditions for their full-fledged participation in the international music life, as well as develop the culture of classical music in Artsakh and establish cultural ties with colleagues from different countries.
The symbol and the name of the festival – “TNJRE”/the name of the 2000-years-old platan tree in Karabakh dialect/ has been chosen in order to draw attention to the conservation and protection of this unique natural monument of Artsakh, as well as for improving the area around  Tnjre.
The number of participating countries in the festival grows year by year. Participants from thirteen countries will perform at “TNJRE 2013” festival. They will appear in solo concerts and joint accompaniments, as well as with the International Festival Orchestra.
Twelve concerts of the festival will take place in Stepanakert, Shushi, the village of Togh in Hadrut and the village of Astghashen in Askeran, as well as in Martuni and Karvachar. The immortal works by Bach, Beethoven, Mozart, Schubert, Khachatrian, also works by contemporary composers will be performed.
Within the frameworks of the festival invited teachers from four countries will give master classes in violin, piano, piano accompaniment, violin and chamber ensembles. On the first day of the festival a trip to the symbol of the festival - TNJRE - will be organized where a small concert under the crown of the ancient tree will mark the beginning of the 3rd festival.
By organizing concerts in different parts of the republic, the festival aims to bring classical music culture to all the residents of Nagorno Karabakh Republic. At the same time, the festival in different parts of the NKR will reveal the existing problems and needs of the cultural district centers - the lack or shortage of musical instruments, musical and teaching literature, the need to repair the premises and hopefully will contribute to their solution by the state and sponsors.
Since the first “Tnjre” festival was launched (2010), the NKR Ministry of Culture has received 11 violins, bows and other accessories, musical stuff, clarinet as gifts from teachers from different countries. Thanks to the initiative started in Facebook festival supporters have acquired three pianos which were donated to the Tokh and Astghashen art schools and Karvachar House of Culture. A teacher from Finland, Grajina Jeranska Gebert  that supports young musicians of Artsakh on permanent basis , has initiated fund-raising for acquiring a new piano for the Stepanakert central concert hall.