Կայացավ «Սբ. Մովսես Խորենացի» նախակրթարանի սաների ավարտական հանդեսը
Հունիսի 29-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն»« կենտրոնի Գալուստ Գյուլբենկյան սրահում կայացավ Կենտրոնի Սբ. Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի ավագ խմբի սաների ավարտական ցերեկույթը: Գեղեցիկ զարդարված դահլիճում տեղեր էին զբաղեցրել հոգևոր հայրերը, ուսուցիչներ, ծնողներ, հյուրեր, թբիլիսահայ հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Վահագն և Լուսինե Աֆյանների բարերարությամբ ձեռք բերված գեղեցիկ համազգեստով զուգված փոքրիկները «Տերունական աղոթքի» փայլուն արտասանությամբ բացեցին հանդեսը և Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի օրհնությունը ստանալուց հետո ցուցադրեցին իրենց գիտեցածը և սովորածը: Ի տարբերություն նախորդ միջոցառումներին, ներկաներին ողջունեցին և ողջ հանդեսը վարեցին իրենք՝ շրջանավարտները, ում շուրթերից հնչած Այբ-բեն-Գիմը, գեղեցիկ արտասանությունն ու երգը,խրոխտ պարը վեր էր սպասվածից:
Սբ. Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանի 16 շրջանավարտներից տասը նոր ուսումնական տարին սկսելու են հայկական դպրոցներում! Թիվ 104 հայկական դպրոցի տնօրեն տիկին Իրինա Ժամկոչյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանորդ պարոն Վահագն Աֆյանը արժևորեցին սաների պատրաստվածության մակարդակը և նախակրթարանի ուսուցիչների՝ տնօրեն Եվգենյա Մարկոսյանի, երգի, պարի դաստիարակչուհիներ Լալա Գևորգյանի, Նարինե Ղուշչյանի, հոգևոր տեսուչ Գևորգ սարկավագ Անտոնյանի ներդրումը՝ լավ սովորելու, իսկական հայ մեծանալու ամուր հիմք և մեծ կարողություն ստեղծելու գործում:
Վիրահայոց Թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի բարերար, ռուսաստանաբնակ Բորիս Սաակովը, անթաքույց գոհունակությամբ ընդգծեց իր բարերարությամբ կառուցված «Հայարտուն» կենտրոնի ազգանվեր գործունեությունը, որտեղ մարդիկ ստանում են այն, ինչը իրենց հոգուն մոտ է ու հարազատ:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանն իր օրհնության խոսքում բարձր գնահատեց նախակրթարանի գործունեությունը, բարձրաճաշակ և շքեղ հանդեսները, որոնք վկայում են հայկական ոգով, հայ մշակույթի շնչով մանուկ սերնդի դաստիարակությանը նախակրթարանի ուսուցիչների նվիրվածության մասին:
«Հայարտուն» կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Նելսոն Պետրոսյանի տիկին Աննա Պետրոսյանը Սբ. Մովսես Խորենացու անվան նախակրթարանն ավարտելու վկայագրեր բաժանեց շրջանավարտներին, որից հետո երեխաները հյուրասիրվեցին տորթով:
Հավլաբարի «Սուրբ Էջմիածին» եկեղեցում Վիրահայոց Թեմի առաջնոորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպիոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ և լուսարարապետ Տեր Մանուկ Զեյնալյանի մասնակցությամբ կատարվեց նախակրթարանի սաների և նրանցից երկուսի ծնողների մկրտության արարողություն:

Очередной выпуск детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци
29 июня, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии, состоялся прощальный утренник учеников старшей группы детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци центра «Айартун». В нарядно украшенном зале собрались духовные лица, педагоги, родители, гости, представители армянской общественности Тбилиси.
Малыши в праздничных нарядах, сшитых на средства семьи Афян, открыли торжество молитвой «Отче наш» и после получения благословения от главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна продемонстрировали свои знания и умения. В отличие от предшествующих мероприятий, сами выпускники приветствовали присутствующих и провели весь утренник, с их уст звучали алфавит, прекрасные изречения, а их песни и танцы превзошли все ожидания.
10 из 16-ти выпускников детского сада Св. Мовсеса Хоренаци новый учебный год начнут в армянской школе. Директор армянской школы №104 Ирина Жамкочян, заместитель посла РА в Грузии господин Ваагн Афян оценили уровень подготовки учеников и вклад педагогов детского сада – директора Евгении Маркосян, Лалы Геворкян, Нарине Кущян, духовного смотрителя дьякона Геворга Антоняна - в создание для учеников большой возможности и крепкой основы в обучении и воспитании.
Проживающий в России благодетель центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Борис Сааков, с нескрываемым удовлетворением подчеркнул деятельность центра «Айартун» на благо нации, построенного на его пожертвования, в котором люди получают то, что близко и дорого их душе.
В своем слове благословения глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян высоко оценил деятельность детского сада, художественные и богатые по содержанию праздники, которые свидетельствуют о самоотверженности учителей в воспитании детей.
Супруга члена Совета попечителей центра «Айартун» Нельсона Петросяна –Анна Петросян вручила сертификаты об окончании Детского сада имени Св. Мовсеса Хоренаци выпускникам, после чего детишек угостили тортом.
После в Авлабарской церкви Сурб Эчмиадзин под предводительством Главы Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна и при участии ключаря церкви священника Манука Зейналяна состоялся обряд крещения детей детского сада и родителей двоих из детей.