Արցախի «Մռակած» պետական կամերային երգչախումբը Վիլնյուսում մասնակցել է «Լաուդատե Դոմինում» 4-րդ միջազգային երգչախմբային մրցույթ-փառատոնին
11-07-2013 17:37:13 | | Մշակույթ
2013թ. հուլիսի 3-8-ը Արցախի «Մռակած» պետական կամերային երգչախումբը Վիլնյուսում մասնակցել է “Gratulationes” ընկերության կողմից կազմակերպված հոգևոր երաժշտության «Լաուդատե Դոմինում» 4-րդ միջազգային երգչախմբային մրցույթ-փառատոնին:
Մրցույթին մասնակցել է 10 երգչախումբ Լիտվայից /3/, Ռուսաստանից /3/, Լեհաստանից /3/ և Արցախից /1/: Մրցույթի շրջանակներում երգչախմբերը համերգներով հանդես են եկել Վիլնյուսի մի շարք մշակութային հաստատություններում և եկեղեցիներում:
Մրցութային ծրագրի համաձայն` երգչախմբերից յուրաքանչյուրը կատարեց 3 հոգևոր երգ և հանդես եկավ պարտադիր ծրագրում` կատարելով լիտվական երգ: Կանոնակարգի համաձայն, երգերը կատարվել են առանց նվագակցության /ա կապելլա/:
Մրցույթ-փառատոնի արդյունքներով «Մռակած» պետական կամերային երգչախումբը արժանացել է երրորդ մրցանակի, իսկ պարտադիր ծրագրում գրավել է առաջին տեղը` կատարելով լիտվացի կոմպոզիտոր Յուոզաս Նաույալիսի “Tristis est anima mea” երգը:

С 3-8-июля 2013г. государственный камерный хор Арцаха “Мракац” принял участие в 4-ом международном хоровом конкурсе-фестивале духовной музыки “Лаудате Доминум” в Вильнюсе
• 11-07-2013 17:37:13   |   |  Культура
С 3-8-июля 2013г. государственный камерный хор Арцаха “Мракац” принял участие в 4-ом международном хоровом конкурсе-фестивале духовной музыки “Лаудате Доминум”, организованном компанией “Gratulationes”  в Вильнюсе.
В конкурсе приняли участие 10 хоров из Литвы /3/, России /3/ , Польши /3/ и Арцаха /1/. В рамках конкурса они выступили с концертами в ряде культурных учреждений и церквей Вильнюса.
Согласно конкурсной программе, каждый хор исполнил 3 духовные песни, а также выступил в обязательной программе, исполнив литовскую песню. По регламенту конкурса все песни исполнялись без аккомпанемента /а капелла/.
По результатам конкурса “Мракац” занял третье место в общей номинации и первое место в обязательной программе, исполнив песню литовского композитора Юозаса Науялиса “Tristis est anima mea”.