Արցախում նշվել է երկրի արտաքին գործերի նախարարության կազմավորման 20-ամյակը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 19-ին  մասնակցել է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության կազմավորման 20-ամյակի կապակցությամբ տեղի ունեցած հանդիսավոր միջոցառմանը:
Իր խոսքում Նախագահը շնորհավորել է գերատեսչության անձնակազմին հոբելյանի կապակցությամբ եւ նշել, որ նախարարության   կազմավորումը մեր պետականաշինության եւ ազգային-ազատագրական պայքարի ամենաճակատագրական հատվածներից մեկում եղել է ժամանակի պահանջ ու անհրաժեշտություն: Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ արտաքին գործերի նախարարությունը մեր անկախ պետականության կարեւորագույն ինստիտուտներից մեկն է, որն իր գործունեության առաջին իսկ օրից դիվանագիտական ճակատում պաշտպանում է Արցախի Հանրապետության եւ նրա ժողովրդի շահերը միջազգային տարբեր ատյաններում ու հարթակներում` հավելելով, որ պետությունը կշարունակի ըստ ամենայնի աջակցել գերատեսչության առջեւ ծառացած խնդիրների լուծմանը:
Այնուհետեւ երկրի ղեկավարը պետական պարգեւներ է հանձնել եւ դիվանագիտական աստիճան շնորհել ԱԳՆ մի խումբ աշխատակիցների:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԼՂՀ երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, Ազգային ժողովի խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ԼՂՀ ներկա եւ նախկին արտգործնախարարները, պետական, քաղաքական եւ հասարակական հատվածների ներկայացուցիչներ, հյուրեր արտերկրից: Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

Бако Саакян принял участие в торжественном мероприятии по случаю 20-летия создания министерства иностранных дел НКР
• 19-07-2013 14:46:37   |   |  Политика
19 июля Президент Республики Арцах  Бако Саакян принял участие в торжественном мероприятии по случаю 20-летия создания министерства иностранных дел НКР.
В своем слове Президент поздравил сотрудников ведомства с юбилеем и отметил, что формирование министерства в один из самых судьбоносных периодов государственного строительства и национально-освободительной борьбы было требованием времени и необходимостью. Бако Саакян подчеркнул, что министерство иностранных дел, будучи одним из важнейших институтов нашей независимой государственности, с первых же дней своей деятельности на дипломатическом фронте защищает интересы Республики Арцах и его народа в различных международных инстанциях и площадках, добавив, что государство продолжит всячески содействовать решению стоящих перед ведомством задач.
Затем глава государства вручил государственные награды и присвоил дипломатический ранг группе сотрудников МИД.
В мероприятии приняли участие предводитель Арцахской епархии армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, второй Президент НКР Аркадий Гукасян, спикер Национального собрания Ашот Гулян, премьер-министр Ара Арутюнян, министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян, нынешний и бывшие министры иностранных дел НКР, другие должностные лица.