Իտալական Musica Riva միջազգային փառատոնում կայացավ երեկո նվիրված Արամ Խաչատրյանի 110-ամյակին
Հուլիսի 30-ին՝ իտալական Musica Riva միջազգային փառատոնում հայկական երաժշտության տոն էր։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, ներկայացրեց «Հայաստան-Իտալիա. կամուրջ Արևելքի և Արևմուտքի միջև» խորագրով համերգային ծրագիրը՝ նվիրված հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 110-ամյակին։
Հանդիսատեսով լեփ-լեցուն հրապարակում հայկական երաժշտության երեկոն անցավ բուռն ծափահարությունների ուղեկցությամբ։ Երիտասարդական նվագախումբը կատարեց Արամ Խաչատրյանի ջութակի կոնցերտը, հատվածներ ՙՍպարտակ՚ և ՙԳայանե՚ բալետներից։ Հայկական երաժշտության համերգին ներկա էին Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սարգիս Ղազարյանը, Ռիվա դել Գարդայի քաղաքապետը։ Երկու ժամ տևած համերգը ցնծության մեջ պահեց ամբողջ Ռիվա դել Գարդան։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հրավիրված է որպես Musica Riva միջազգային փառատոնի պաշտոնական նվագախումբ։ Մասնակցությունը երաժշտական այդ տոնին հնարավոր է դարձել ՀՀ մշակույթի նախարարության, Արթուր Վարժապետյանի` «Լուդինգ» ընկերության հիմնադիր նախագահ, և նվագախմբի շատ այլ ընկերների աջակցության շնորհիվ:
Փառատոնի շրջանակներում երիտասարդական նվագախումբը հանդես է եկել նաև աշխարհահռչակ դաշնակահար Ալդո Չիկոլինիի, թավջութակահար Նատալյա Գուտմանի հետ (դիրիժոր՝ Իսահակ Կարաբչևսկի)։ Հուլիսի 27-ին՝ նվագախումբը կատարել է Վերդիի և Վագների ստեղծագործությունները (դիրիժոր՝ Մարկո Բոեմի), մենակատարներ՝ Միշելա Սբուրլատ (սոպրանո), Նկոսազանա Դիմանդե (սոպրանո), Յունգ Կվանգ Լի (բարիտոն)։
Օգոստոսի 1-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ ելույթ կունենա Արամ Խաչատրյանի անվան 8-րդ միջազգային մրցույթի Գրան պրիի մրցանակակիր Ֆյոդոր Ռուդինը (ջութակ), իսկ օգոստոսի 3-ին նվագախումբը կներկայացնի Վերդիի «Ռեքվիեմը», դիրիժոր՝ Իսահակ Կարաբչևսկի, մենակատարներ՝ Նկոսազանա Դիմանդե (սոպրանո), Աննա Վիկտորովա (սոպրանո), Խաչատուր Բադալյան (տենոր), Եվգենի Ստավինսկի (բաս)։
Նշենք, որ 30-ամյա պատմություն ունեցող իտալական հեղինակավոր Musica Riva փառատոնն ամեն տարի իր տանիքի ներքո է համախմբում աշխարհահռչակ նվագախմբերի, մենակատարների, պարային խմբերի, երգչախմբերի, արվեստի աշխարհի նշանավոր ներկայացուցիչների աշխարհի տարբեր ծայրերից։

Вечер, посвященный 110-летию Арама Хачатуряна, на итальянском международном фестивале Musica Riva
30-го июля на итальянском международном фестивале Musica Riva был праздник армянской музыки. Государственный молодежный оркестр Армении во главе с художественным руководителем и главным дирижером Сергеем Смбатяном, представил концертную программу «Армения-Италия: мост, соединяющий Восток с Западом», посвященную 110-летию великого армянского композитора Арама Хачатуряна. Солистами были Елена Танских (скрипка, Австрия) и Лусине Мкртчян (сопрано, Армения).
Вечер армянской музыки на площади, полной зрителей, сопровождался бурными аплодисментами. Молодежный оркестр исполнил Концерт для скрипки Арама Хачатуряна, отрывки из балетов «Спартак» и «Гаяне». На концерте армянской музыки присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Италии Саргис Казарян, мэр города Рива дель Гарда. Практически весь город восторженно принял двухчасовой концерт.
Государственный молодежный оркестр Армении приглашен на фестиваль в качестве его официального оркестра. Участие в таком музыкальном празднике стало возможным благодаря поддержке Министерства культуры РА, Артура Варжапетяна, основателя и президeнта компании «Лудинг», и многих других друзей.
В рамках фестиваля Молодежный оркестр выступил также со всемирно известным пианистом Альдо Чикколини, виолончелистом Наталией Гутман (дирижер Исаак Карабчевский). 27-го июля оркестр исполнил произведения Верди и Вагнера (дирижер Марко Боэми). Солистами были Мишела Сбурлат (сопрано), Нкосазана Диманге (сопрано), Юнг Кванг Ли (баритон).
1-го августа с Государственным молодежным оркестром Армении выступит обладатель Гран При 8-го Международного конкурса им. Арама Хачатуряна Федор Рудин (скрипка), а 3-го августа  оркестр представит «Реквием» Верди, дирижер Исаак Карабчевский, солисты Нкосазана Диманде (сопрано), Анна Викторова (сопрано), Хачатур Бадалян (тенор), Евгений Ставинский (бас).
Отметим также, что престижный итальянский фестиваль Musica Riva основан на 30-летней истории, и каждый год сюда съезжаются всемирно известные оркестры, солисты, танцевальные коллективы, хоры, именитые представители мира искусства из разных уголков мира.