Իտալական Musica Riva միջազգային փառատոնում կայացավ երեկո նվիրված Արամ Խաչատրյանի 110-ամյակին
Հուլիսի 30-ին՝ իտալական Musica Riva միջազգային փառատոնում հայկական երաժշտության տոն էր։ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, ներկայացրեց «Հայաստան-Իտալիա. կամուրջ Արևելքի և Արևմուտքի միջև» խորագրով համերգային ծրագիրը՝ նվիրված հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 110-ամյակին։
Հանդիսատեսով լեփ-լեցուն հրապարակում հայկական երաժշտության երեկոն անցավ բուռն ծափահարությունների ուղեկցությամբ։ Երիտասարդական նվագախումբը կատարեց Արամ Խաչատրյանի ջութակի կոնցերտը, հատվածներ ՙՍպարտակ՚ և ՙԳայանե՚ բալետներից։ Հայկական երաժշտության համերգին ներկա էին Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սարգիս Ղազարյանը, Ռիվա դել Գարդայի քաղաքապետը։ Երկու ժամ տևած համերգը ցնծության մեջ պահեց ամբողջ Ռիվա դել Գարդան։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հրավիրված է որպես Musica Riva միջազգային փառատոնի պաշտոնական նվագախումբ։ Մասնակցությունը երաժշտական այդ տոնին հնարավոր է դարձել ՀՀ մշակույթի նախարարության, Արթուր Վարժապետյանի` «Լուդինգ» ընկերության հիմնադիր նախագահ, և նվագախմբի շատ այլ ընկերների աջակցության շնորհիվ:
Փառատոնի շրջանակներում երիտասարդական նվագախումբը հանդես է եկել նաև աշխարհահռչակ դաշնակահար Ալդո Չիկոլինիի, թավջութակահար Նատալյա Գուտմանի հետ (դիրիժոր՝ Իսահակ Կարաբչևսկի)։ Հուլիսի 27-ին՝ նվագախումբը կատարել է Վերդիի և Վագների ստեղծագործությունները (դիրիժոր՝ Մարկո Բոեմի), մենակատարներ՝ Միշելա Սբուրլատ (սոպրանո), Նկոսազանա Դիմանդե (սոպրանո), Յունգ Կվանգ Լի (բարիտոն)։
Օգոստոսի 1-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ ելույթ կունենա Արամ Խաչատրյանի անվան 8-րդ միջազգային մրցույթի Գրան պրիի մրցանակակիր Ֆյոդոր Ռուդինը (ջութակ), իսկ օգոստոսի 3-ին նվագախումբը կներկայացնի Վերդիի «Ռեքվիեմը», դիրիժոր՝ Իսահակ Կարաբչևսկի, մենակատարներ՝ Նկոսազանա Դիմանդե (սոպրանո), Աննա Վիկտորովա (սոպրանո), Խաչատուր Բադալյան (տենոր), Եվգենի Ստավինսկի (բաս)։
Նշենք, որ 30-ամյա պատմություն ունեցող իտալական հեղինակավոր Musica Riva փառատոնն ամեն տարի իր տանիքի ներքո է համախմբում աշխարհահռչակ նվագախմբերի, մենակատարների, պարային խմբերի, երգչախմբերի, արվեստի աշխարհի նշանավոր ներկայացուցիչների աշխարհի տարբեր ծայրերից։

The concert of the Italian International Festival Musica Riva, dedicated to the 110th anniversary of Aram Khachaturian
• 31-07-2013 14:21:33   | Italy  |  Culture
On July 30 the Italian International Festival Musica Riva presented Armenian music. State Youth Orchestra of Armenia, headed by the Artistic Director and Principal Conductor Sergey Smbatyan, performed at the concert, named “Armenia-Italy: the bridge between East and West”, dedicated to the 110th anniversary of great Armenian composer Aram Khachaturian. Soloists were Elena Tansky (violin, Austria), Lusine Mkrtchyan (soprano, Armenia).
The evening of Armenian music in the square, full of the audience, was followed by thunderous applause. The Youth Orchestra performed the Violin Concerto by Aram Khachaturian, excerpts from the ballet “Spartacus” and “Gayane”. The concert of Armenian music was attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Italy Sargis Ghazaryan, the mayor of Riva del Garda. Almost the entire city accepted a two-hour concert enthusiastically.
Sate Youth Orchestra of Armenia is invited to the festival as its official orchestra. Participation in such musical holiday has become possible thanks to joint efforts of RA Ministry of Culture, Arthur Varzhapetyan, the founder of “Luding” company and many other friends.
Within the framework of the Festival the Youth Orchestra has also performed with the world-renowned pianist Aldo Ciccolini, cellist Natalia Gutman (conductor Isaac Karabchevsky). On July 27 the orchestra performed works by Verdi and Wagner (conductor Marco Boemi). The soloists were Michela Sburlati (soprano), Nkosazana Dimande (soprano), Eung Kwang Lee (baritone).