Արցախի Հանրապետության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել է հրամանագրեր ԼՂՀ պետական պարգեւներով պարգեւատրելու մասին
• 31-08-2013 13:55:00   |   |  Մամլո հաղորդագրություն
Արցախի Հանրապետության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել է հրամանագրեր ԼՂՀ պետական պարգեւներով պարգեւատրելու մասին:
Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական արիության համար <<Արիության համար>> մեդալով պարգեւատրվել է 5 հոգի, որից 4-ը` հետմահու:
Հայրենիքի պաշտպանության գործում ներդրած ավանդի, ծառայության ընթացքում ցուցաբերած խիզախության համար <<Մարտական ծառայություն>> մեդալով պարգեւատրվել է 135 հոգի, որից 8-ը` հետմահու:
Ազգային անվտանգության ապահովման գործում ներդրած ավանդի համար <<Մարտական ծառայություն>> մեդալով պարգեւատրվել է 2 հոգի:
Պետական շինարարության, տնտեսության, մշակույթի, կրթության ու տեղեկատվության ոլորտներում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների համար <<Մխիթար Գոշ>>  մեդալով պարգեւատրվել է  2 հոգի, <<Վաչագան Բարեպաշտ>> մեդալով` 3 հոգի, <<Երախտագիտություն>>  մեդալով` 23 հոգի:
Նախագահը ստորագրել է նաեւ կարգադրություն` ծառայողական պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու համար 2 հոգու արժեքավոր նվերներ՝ հեռուստացույցներ, հանձնելու մասին:

In connection with the 22nd anniversary of the Artsakh Republic proclamation President Bako Sahakyan signed decrees on decorating with NKR state awards
• 31-08-2013 13:55:00   |   |  Press release
In connection with the 22nd anniversary of the Artsakh Republic proclamation President Bako Sahakyan signed decrees on decorating with NKR state awards.
For personal bravery shown during the defense of the Motherland five individuals, four of them posthumously were awarded with the Medal “For Courage”.
For contribution to the defense of the Motherland, as well as for courage shown defending state borders 135 individuals, among them eight posthumously, were awarded with the “For Service in Battle” medal.
For substantial contribution to the national security maintenance two individuals were awarded with the "For Service in Battle" medal.
For services shown to the Nagorno Karabagh Republic in the sphere of state building, economy, culture, education and information two individuals were awarded with the "Mkhitar Gosh" medal, three people were decorated with the “Vachagan Barepasht” medal and twenty three individuals were awarded the "Gratitude" medal.
For proper realization of service duties the President also signed an order on handing in valuable gifts (TV sets) to two individuals.